Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари стратегик шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар
БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг учрашуви бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари Сердар Бердимуҳамедовни “Халқаро тинчлик ва ишонч йили”да БМТнинг глобал конференцияси юқори савияда ўтказилгани билан самимий қутлаб, Туркманистоннинг юксак давлат мукофоти – «Ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун» ордени билан тақдирлагани учун миннатдорлик билдирди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирларга тайёргарлик доирасида Ўзбекистон-Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Ўзаро товар айирбошлаш изчил ортиб бораётгани, саноат, энергетика, транспорт, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида кооперация кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Фаол ҳудудлараро ва гуманитар алмашинувлар давом этмоқда.
Жорий йилда ўтказилиши режалаштирилган ҳукуматлараро комиссиялар йиғилишлари, Ишбилармонлар кенгаши, Ҳудудлар форуми ва қатор маданий тадбирлар натижадорлигини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.
Минтақавий кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашилди, олий даражадаги учрашувлар режаси кўриб чиқилди.

На полях третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
Глава нашего государства сердечно поздравил Сердара Бердымухамедова с проведением на высочайшем уровне глобальной Конференции ООН, проходящей в Международный год мира и доверия, и искренне поблагодарил за вручение высокой государственной награды Туркменистана – ордена «За вклад в развитие сотрудничества».
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в контексте подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены динамичный рост взаимного товарооборота, углубление кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства. Продолжаются активные межрегиональные и гуманитарные обмены.
Подчеркнута важность обеспечения результативности запланированных в этом году заседаний межправительственных комиссий, Делового совета, Форума регионов, ряда культурных мероприятий.