Наманган вилоятидаги натижалар ва янги лойиҳалар ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июль куни Наманган вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги, ҳудудлардаги ишларнинг бориши ва лойиҳалар ижроси юзасидан ҳисобот билан танишди.
Давлатимиз раҳбарининг 2024 йил 2 декабрдаги қарори билан Наманган вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ҳамда инвестиция ва тадбиркорлик муҳитини янада яхшилаш чора-тадбирлари белгиланиб, катта марра олинган эди. Жумладан, бу йил 4,2 миллиард доллар инвестиция жалб этиш, 1 миллиард доллар экспорт қилиш, 323 минг иш ўрни яратиш, 55 минг оилани камбағалликдан чиқариш режалаштирилган.
Бунда энг катта замин – кичик бизнес ва тадбиркорлик. Наманганда меҳнатга лаёқатли аҳолини 82 фоизи шу соҳада рўзғор тебратаяпти.
Йил бошидан бери вилоятга қарийб 1 миллиард 600 миллион доллар инвестиция киритилган. Лекин бунинг катта қисми Наманган шаҳри ва марказий туманларга тўғри келиб, Мингбулоқ, Норин, Уйчи ва Чортоқда ҳам сармояларни кўпайтириш керак. Экспортда ҳам маҳсулотлар турини кенгайтириш ва чекка туманлар салоҳиятини ошириш зарур.
Вилоятда қишлоқ хўжалигида ҳам мўл ҳосил етиштирилмоқда. Биргина Янгиқўрғонда гектаридан даромад 20 минг доллардан юқори.
Шу каби имкониятларни тўлиқ ишга солиш учун Президентимиз ташаббуси билан ҳудудлар маъмурий ва иқтисодий жиҳатдан ислоҳ қилинмоқда. Наманган вилоятида ҳам мутахассислар, илғор тадбиркорлар ва хорижий экспертлардан иборат “Ислоҳотлар штаби” иш бошлади. Улар биргаликда излангани учун яна 1 миллиард долларлик лойиҳалар шаклланди.
Йиғилишда мутасаддилар ана шу янги имкониятларни тақдимот қилди. Қайд этилганидек, уларнинг натижасида жами 12 минг иш ўрни, бюджетга қўшимча 200 миллиард сўм тушум, 160 миллион доллар экспорт манбаи пайдо бўлади.
Масалан, Норин туманида аҳоли хонадонларида интенсив усулда балиқ етиштириш, Мингбулоқда ўрдакчиликни ривожлантириш кўзда тутилмоқда. Улар озиқ-овқат маҳсулотлари мўллигини таъминлаши ва кўплаб иш ўринлари яратиши билан аҳамиятли. Давлатимиз раҳбари бу тажрибани бошқа ҳудудларда ҳам татбиқ этиш зарурлигини таъкидлади.
Бугунги кунда вилоятда 55 минг ишсиз аҳоли, 44 минг камбағал оила бор. Уларни касбга йўналтириб, иш топишига кўмаклашиш, ўз уйида даромад манбаи яратиш вазифаси қўйилди. Ижтимоий муҳитни мустаҳкамлаш, маҳаллаларни жиноятчиликдан холи ҳудудга айлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Доложено о достигнутых результатах и новых проектах в Наманганской области
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июля ознакомился с отчетом о результативности проводимых реформ, ходе работ и новых проектах в Наманганской области.
В соответствии с постановлением Президента от 2 декабря 2024 года были определены меры по дальнейшему социально-экономическому развитию Наманганской области, улучшению инвестиционного климата и деловой среды. В частности, на 2025 год было запланировано привлечение инвестиций на сумму 4,2 миллиарда долларов, обеспечение экспорта на 1 миллиард долларов, создание 323 тысяч рабочих мест и выведение 55 тысяч семей из бедности.
Основным фактором здесь выступает малый бизнес и предпринимательство: 82 процента трудоспособного населения Намангана заняты именно в этой сфере.
С начала года в область было привлечено около 1,6 миллиарда долларов инвестиций. Однако большая часть из них пришлась на город Наманган и центральные районы, тогда как в таких районах, как Мингбулак, Нарын, Уйчи и Чартак, объемы инвестиций нуждаются в увеличении. В сфере экспорта также необходимо расширить номенклатуру товаров и активизировать потенциал отдаленных районов.
В сельском хозяйстве региона также получают высокие урожаи. Только в Янгикурганском районе доход с одного гектара превышает 20 тысяч долларов.
Для максимально эффективного использования этих возможностей по инициативе Президента начата административная и экономическая реформа территорий. В Наманганской области начал работу «штаб реформ», в который вошли специалисты, передовые предприниматели и зарубежные эксперты. В результате их совместной деятельности были сформированы дополнительные проекты на сумму 1 миллиард долларов.
На совещании ответственные лица представили эти новые возможности. Как было отмечено, реализация данных инициатив приведет к созданию 12 тысяч рабочих мест, поступлению 200 миллиардов сумов в бюджет и экспорту на сумму 160 миллионов долларов.
К примеру, в Нарынском районе планируется внедрение интенсивного метода рыбоводства в домашних хозяйствах, а в Мингбулаке – развитие утководства. Эти направления важны с точки зрения продовольственной безопасности и создания множества рабочих мест. Президент подчеркнул необходимость распространения опыта на другие регионы страны.
В настоящее время в области насчитывается 55 тысяч безработных граждан и 44 тысячи малообеспеченных семей. Поставлена задача ориентировать их на овладение профессиями, помочь в трудоустройстве и создании источника дохода прямо на дому. Также даны указания по укреплению социальной среды и превращению махаллей в территории, свободные от преступности.