Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти саммитидаги нутқи
776
Сизлар билан қадимий Қорабоғ заминида, ноёб тарихий ва маданий меросни ўзида мужассам этган кўркам Хонкенди шаҳрида кўришиб турганимиздан беҳад мамнунман.
Бугун ушбу ҳудуд том маънода бунёдкорлик ва тинчлик маконига айланиб бораётгани чин қардош сифатида бизни чексиз қувонтиради.
Айнан шу заминда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг саммитини юксак даражада ташкил этаётгани ва самимий қабул учун Озарбайжон Республикаси Президенти ҳурматли Илҳом Алиев Жаноби Олийларига чуқур миннатдорлик изҳор этаман.
Тошкентдаги тарихий саммитимиздан кейин Ташкилотнинг институционал салоҳиятини мустаҳкамлаш, янги йўналишларда ҳамкорликни йўлга қўйиш борасида сезиларли ютуқларга эришилди.
Фурсатдан фойдаланиб, Ташкилотимиз доирасида Қозоғистон Республикасининг самарали раислигини ҳам алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман.
Шу билан бирга, анжуманимизда узоқ танаффусдан сўнг Афғонистон Муваққат ҳукумати делегацияси иштирок этаётганидан хурсандмиз. Чунки биз қўшни Афғонистонни Ташкилотимиз маконининг ажралмас бир қисми, кенг кўламли иқтисодий ҳамкорлик ва транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлик жараёнларининг муҳим иштирокчиси сифатида кўрамиз ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлаймиз.
Бугунги саммитимиз бутун дунё ҳамжамияти кескин инқирозни бошидан кечираётган мураккаб бир шароитда бўлиб ўтмоқда.
Айниқса, аксарият зиддият ва низолар айнан бизнинг Ташкилотимиз маконида содир бўлаётгани фикримизнинг яққол исботидир. Сўнгги ойларда Жанубий Осиё ва Яқин Шарқда юз берган воқеалар барчамизни чуқур ташвишга солмоқда.
Халқаро ҳуқуқ ва глобал хавфсизлик институтларининг таназзули мулоқот ва ҳамкорликни янада заифлаштириб, куч ишлатиш ва зўравонликка кенг йўл очмоқда. Хусусан, Ташкилотимиз аъзоси бўлган Эрон Ислом Республикасига нисбатан олиб борилган ҳарбий ҳаракатлар бутун минтақани уруш гирдобига тортиш, кенг миқёсдаги экологик ҳалокат ўчоғининг вужудга келиш хавфини туғдирди.
Эрон ва Исроил ўртасида ўт очишни тўхтатиш бўйича эришилган келишувни қўллаб-қувватлаймиз. Ушбу қарорни минтақадаги кескинликни юмшатиш, хавфсизликни тиклаш йўлидаги муҳим қадам сифатида баҳолаймиз.
Бу келишув барча муаммоларни дипломатик ва конструктив музокаралар йўли билан ҳал этиш учун мустаҳкам замин яратишига ишонамиз.
Оммавий қирғин қуролларини тарқатмаслик ва уларни ишлатишдан тийилиш халқаро хавфсизликнинг энг долзарб масаласи эканини инобатга олиб, дунё ҳамжамиятини яна бир бор ядро қуролидан холи ҳудудлар географиясини кенгайтиришга чақирамиз.
Таъкидлаш жоизки, Фаластин-Исроил зиддиятини адолатли ҳал этмасдан туриб, Яқин Шарқдаги тинчлик ва барқарорликка эришиш мумкин эмас.
Биз Ғазо секторида ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш, очлик ва ғайриинсоний шароитдан азоб чекаётган аҳолига гуманитар ёрдам кўрсатишга ҳеч қандай тўсиқ қўймаслик, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти резолюцияларига мувофиқ мустақил Фаластин давлатини ташкил этиш тарафдоримиз.
Ҳар қандай тинчлик ва тараққиётнинг асоси, энг аввало, иқтисодий ҳамкорлик билан белгиланади. Шу боис Ташкилотимиз доирасидаги шериклик бугунги кунда нафақат табиий, балки муҳим стратегик аҳамиятга эга.
Йиғилишимиз кун тартибидан келиб чиқиб, бир қатор масалаларга эътиборингизни қаратмоқчи эдим.
Энг аввало, биз Ташкилотимизнинг ўрта ва узоқ даврдаги устувор ривожланиш йўналишларини белгилаб олишимиз керак.
Бу борада “Иқтисодий ҳамкорликнинг стратегик мақсадлари – 2035” концепциясини қабул қилишимиз зарур. Ҳужжатда савдо, инвестиция, транспорт, энергетика, саноат, қишлоқ хўжалиги, экология, туризм ва таълим каби анъанавий йўналишлар билан бирга, инновациялар, сунъий интеллект ва рақамли технологиялар соҳаларида ҳамкорликни кучайтиришга алоҳида эътибор қаратиш лозим.
Ташкилотимиз доирасида товар ва хизматлар савдосини соддалаштириш, техник ва нотариф тўсиқларни босқичма-босқич бартараф этиш, электрон савдони ривожлантириш масалалари айниқса долзарбдир.
Шунга эътиборингизни қаратмоқчиман: ҳозирги кунда ўзаро савдо ҳажми паст даражада қолмоқда. Бу кўрсаткич 2024 йилда 95 миллиард долларни ташкил этиб, давлатларимиз умумий савдо айланмасининг 10 фоизини ташкил этди.
Мазкур йўналишда стратегик масалаларни муҳокама қилиш, Савдони соддалаштириш тўғрисидаги битимни келишиш мақсадида жорий йил Тошкентда савдо вазирларимизнинг учрашувини ўтказиш таклифини илгари сурамиз.
Бундан ташқари, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари савдоси бўйича тезкор маълумот алмашиш ва тўсиқсиз етказишга қаратилган “яшил йўлаклар” тизимини яратиш долзарбдир.
Сармоявий ҳамкорлигимизни янги босқичга олиб чиқиш, инвестиция муҳитини янада шаффоф ва жозибадор қилиш мақсадида узоқ муддатли “Экоинвест” дастурини қабул қилиш ташаббусини илгари сурамиз. Бу дастурнинг асосий мақсади минтақамиздаги истиқболли лойиҳаларга хусусий инвесторлар, банклар ва халқаро молия институтларини кенг жалб этиш, деб ҳисоблаймиз.
Яна бир устувор йўналиш. Сўнгги вақтдаги геосиёсий воқеалар халқаро логистика занжирларининг узилиш хавфи нақадар юқорилиги ҳамда муқобил транспорт йўлакларини шакллантириш стратегик аҳамиятга эга эканини яна бир бор исботлади.
Ўтган йили Хитой – Қирғизистон –Ўзбекистон темир йўли лойиҳасини амалга оширишни бошлаганимиз муҳим воқеа бўлди. Келгусида ушбу магистрал тармоқ Трансафғон йўлаги билан туташиб, кенг минтақамиздаги транзит тармоқларини самарали бирлаштириш имконини беради.
Транспорт ва логистика соҳасини рақамлаштириш ишларини тизимли асосда йўлга қўйиш мақсадида Рақамли транспорт ва божхона идорасини ташкил этиш тўғрисидаги ташаббусни амалда татбиқ этиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз ва экспертлар даражасидаги музокараларни жадаллаштириш тарафдоримиз.
Минтақада янги авиақатновлар йўналишларини очиш, авиакомпаниялар ўртасида инновацион ҳамкорлик шаклларини йўлга қўйиш, туризм ва авиация соҳалари ўртасида маркетинг бўйича интеграциялашган стратегияларни ишлаб чиқиш долзарб вазифалардан биридир. Ушбу масалаларни муҳокама қилиш мақсадида Миллий авиакомпаниялар форумини Самарқандда ташкил этишни таклиф қиламиз.
Истиқболда туризм соҳасида сайёҳлар оқимини икки баробар ошириш учун етарли салоҳиятга эгамиз. Ташкилот доирасида “Туризм хизматларини кенгайтириш бўйича “йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш айни шу эзгу мақсадимизга хизмат қилади.
Эътиборингизни яна бир муҳим масалага қаратмоқчиман.
Глобал иқлим кун тартибига киритилган масалалар юзасидан давлатларимизнинг интилиш ва саъй-ҳаракатларини бирлаштириш муҳимдир. Боку шаҳрида муваффақиятли ўтган CОP-29 глобал иқлим саммитида қабул қилинган мажбуриятлар ва келишувлар тўлиқ амалга оширилишининг қатъий тарафдоримиз.
Ташкилот доирасида чўл ҳудудларида ўрмонлар ташкил қилиш, рекреация зоналарини барпо этиш бўйича Трансчегаравий “яшил дастури”ни ишлаб чиқишни таклиф этамиз.
Ташкилотимиз фаолиятини такомиллаштириш мақсадида ташкил этилган Юқори даражадаги қўмитанинг ишини ижобий баҳолаймиз. Қўмитага келгуси саммитга қадар Ташкилот фаолиятини ислоҳ қилиш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқиш вазифасини топширсак, ўйлайманки, ушбу фикримни маъқуллайсизлар.
Бундай ислоҳотлар ҳамкорлигимизни янги босқичга олиб чиқиш, Ташкилотнинг халқаро майдондаги обрў-эътибори ва нуфузини янада ошириш ҳамда унинг фаолиятини замон талабларига мос равишда такомиллаштиришга хизмат қилиши шубҳасиз.
Ишонаман, бугунги саммитимиз кўпқиррали ва амалий ҳамкорлигимизни янги босқичга кўтариш борасидаги катта ният ва режаларимизга муносиб туртки бағишлайди.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите Организации экономического сотрудничества
Очень рад встрече с вами на древней земле Карабаха, в прекрасном городе Ханкенди, воплотившем в себе уникальное историческое и культурное наследие.
Мы как настоящие народы-братья искренне радуемся тому, что сегодня этот регион в полном смысле слова превращается в пространство созидания и мира.
Выражаю глубокую признательность Его Превосходительству Президенту Азербайджанской Республики уважаемому Ильхаму Алиеву за теплый прием на этой земле и проведение саммита Организации экономического сотрудничества на высоком уровне.
По итогам нашего исторического саммита в Ташкенте были достигнуты значительные успехи в укреплении институционального потенциала Организации, установлении сотрудничества в новых направлениях.
Пользуясь случаем, хочу особо отметить плодотворное председательство в Организации Республики Казахстан.
Мы также рады, что после продолжительного перерыва в нашем форуме принимает участие делегация временного правительства Афганистана. Мы рассматриваем соседний Афганистан как неотъемлемую часть региона нашей Организации, важного участника процессов широкомасштабного экономического сотрудничества и транспортной взаимосвязанности и всесторонне поддерживаем.
Сегодняшний саммит проходит в сложных условиях, когда все мировое сообщество переживает острейший кризис.
Особенно то, что большинство конфликтов и противоречий происходит именно в регионе нашей Организации, является ярким тому подтверждением. События последних месяцев в Южной Азии и на Ближнем Востоке у всех нас вызывают серьезную обеспокоенность.
Кризис международного права и глобальных институтов безопасности еще более ослабляет диалог и сотрудничество, открывая широкий путь применению силы. Военные действия против Исламской Республики Иран, являющейся членом нашей Организации, создали угрозу вовлечения в пучину войны всего региона и возникновения очага масштабной экологической катастрофы.
Мы поддерживаем достигнутое между Ираном и Израилем соглашение о прекращении огня, расцениваем это решение как важный шаг к смягчению напряженности в регионе и восстановлению безопасности. Убежден, что оно создаст прочную основу для разрешения всех проблем посредством дипломатии и конструктивных переговоров.
Принимая во внимание, что нераспространение и сдерживание применения оружия массового поражения является самым актуальным вопросом международной безопасности, вновь призываем мировое сообщество расширить географию зон, свободных от ядерного оружия.
Следует подчеркнуть, что достижение мира и стабильности на Ближнем Востоке невозможно без справедливого разрешения палестино-израильского конфликта.
Мы выступаем за прекращение военных действий в секторе Газа, устранение препятствий для гуманитарной помощи населению, страдающему от голода и нечеловеческих условий, создание независимого государства Палестина в соответствии с резолюциями Организации Объединенных Наций.
Основой мира и развития является прежде всего экономическое сотрудничество. Поэтому партнерство в рамках нашей Организации сегодня не только естественно, но и имеет важное стратегическое значение.
Согласно повестке нашего заседания, хочу обратить ваше внимание на ряд вопросов.
Прежде всего необходимо определить приоритетные направления развития нашей Организации на среднесрочную и долгосрочную перспективу. В этом плане нам нужно принять концепцию «Стратегические цели экономического партнерства – 2035». Кроме традиционных направлений, таких как торговля, инвестиции, транспорт, энергетика, промышленность, сельское хозяйство, экология, туризм и образование, в документе следует уделить особое внимание укреплению сотрудничества в сферах инноваций, искусственного интеллекта и цифровых технологий.
Для нашей Организации особенно актуальны вопросы упрощения торговли товарами и услугами, поэтапного устранения технических и нетарифных барьеров, развитие электронной коммерции.
Обратите внимание: в настоящее время взаимная торговля между нашими странами остается на низком уровне. В 2024 году её показатель составил 95 миллиардов долларов, или 10 процентов от общего внешнего товарооборота наших государств.
С целью обсуждения стратегических вопросов в этом направлении и согласования Соглашения об упрощении торговли выступаем с предложением о проведении в этом году в Ташкенте встречи министров торговли.
Кроме того, актуально создание системы «зеленых коридоров» для оперативного обмена информацией о торговле сельскохозяйственной продукцией и ее беспрепятственной поставки.
Чтобы вывести на новый уровень наше инвестиционное сотрудничество, сформировать более прозрачную и привлекательную инвестиционную среду, мы выступаем с инициативой о принятии долгосрочной программы «Экоинвест». Считаем, что главной целью программы должно стать широкое привлечение частных инвесторов, банков и международных финансовых институтов к перспективным проектам в нашем регионе.
Еще одно приоритетное направление. Последние геополитические события вновь показали, насколько высок риск сбоя международных логистических цепочек, а также стратегическое значение формирования альтернативных транспортных коридоров.
Важным событием стал запуск в прошлом году проекта железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. В будущем эта магистральная сеть будет сопряжена с Трансафганским коридором, что позволит эффективно соединить транзитные сети в нашем обширном регионе.
Считаем, что настало время приступить к практической реализации инициативы о создании Цифрового транспортного и таможенного ведомства в целях налаживания на системной основе работы по цифровизации транспортно-логистической сферы, и выступаем за активизацию переговоров на уровне экспертов.
Нашими актуальными задачами являются открытие новых авиамаршрутов в регионе, внедрение инновационных форматов сотрудничества между авиакомпаниями, разработка интегрированных маркетинговых стратегий между сферами туризма и авиации. Для обсуждения этих вопросов предлагаем провести в Самарканде форум национальных авиакомпаний.
В сфере туризма мы располагаем достаточным потенциалом, чтобы в перспективе удвоить поток туристов. Разработка «дорожной карты» по расширению туристических услуг в рамках Организации послужит достижению этой благородной цели.
Хочу обратить ваше внимание на еще один вопрос.
Важно объединить стремления и усилия наших государств в вопросах глобальной климатической повестки. Мы решительно поддерживаем полную реализацию обязательств и договоренностей, достигнутых на успешно прошедшем в Баку глобальном климатическом саммите COP-29.
Предлагаем в рамках Организации разработать трансграничную «зелёную программу» по созданию лесов и рекреационных зон в пустынных зонах.
Мы положительно оцениваем работу Комитета высокого уровня, направленную на совершенствование деятельности нашей Организации. Думаю, вы поддержите мое предложение поручить Комитету до следующего саммита разработать конкретные предложения и рекомендации по реформированию деятельности Организации.
Реформы послужат развитию нашего сотрудничества на новом уровне, дальнейшему укреплению авторитета Организации на международной арене, совершенствованию её деятельности в соответствии с актуальными требованиями времени.
Уверен, что сегодняшний саммит придаст достойный импульс реализации наших больших намерений и планов и откроет новый этап в нашем многогранном практическом сотрудничестве.