Ташқи савдо ва транспорт масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 23 июнь куни ташқи савдо ва транспорт-логистика соҳаларида кечиктириб бўлмайдиган чоралар муҳокамаси бўйича йиғилиш ўтказди.
Сўнгги кунларда Яқин Шарқда рўй берган ҳарбий ҳаракатлар шундоқ ҳам нотинч вазиятни янада кескинлаштирди. Бу Ўзбекистоннинг жаҳонга чиқиш йўлларига ва ташқи савдо алоқаларига салбий таъсир этмай қолмайди.
Шу боис вазиятни тўғри баҳолаб, ташқи савдо, инвестиция, транспорт соҳаларида тезкор чоралар кўриш шартлиги қайд этилди.
Хусусан, экспорт йўналишларини диверсификация қилиш, юкларни бошқа хавфсиз портларга кўчириш зарур.  Бу эса, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ташиш харажатининг 30 фоизгача ошишига сабаб бўлиши мумкин. Шу боис ҳамкор давлатлар билан муқобил йўлларни келишиш, экспортчи корхоналарни қўллаб-қувватлаш бўйича топшириқлар берилди.
Транспорт вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси ҳамда бошқа дахлдор идоралар раҳбарларига тадбиркорлик субъектлари билан яқиндан ишлаб, экспорт-импорт амалиётларига кўмаклашиш, маҳсулотларига қўшимча бозорлар топиш вазифаси қўйилди. Шу билан бирга, ишлаб чиқаришни изчил давом эттириш, ички бозорда нарх барқарорлигини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди.

Обсуждены вопросы внешней торговли и транспорта
Президент Шавкат Мирзиёев 23 июня провел совещание по обсуждению неотложных мер во внешней торговле и транспортно-логистической сфере.
Военные действия, произошедшие в последние дни на Ближнем Востоке, еще больше обострили и без того нестабильную ситуацию. Это не может не повлиять на внешнеэкономические связи и пути выхода Узбекистана на мировые рынки.
В связи с этим необходимо объективно оценить происходящее и оперативно принять меры в таких ключевых направлениях, как внешняя торговля, инвестиции и транспорт, подчеркнуто на совещании.
В частности, указано на необходимость диверсификации маршрутов экспорта и перенаправления грузов в другие, более безопасные порты. По предварительным расчетам, это может привести к увеличению транспортных расходов до 30 процентов. В этой связи даны поручения о согласовании альтернативных маршрутов со странами-партнерами и поддержке экспортоориентированных предприятий.
Перед руководителями Министерства транспорта, Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты и других причастных ведомств поставлена задача тесно взаимодействовать с субъектами предпринимательства, содействовать им в экспортно-импортных операциях, а также в поиске новых рынков сбыта.
Вместе с тем подчеркнута важность сохранения устойчивых темпов производства и стабильности цен на внутреннем рынке.