Ўзбекистон Президенти Малайзия билан иқтисодий шериклик салоҳиятини рўёбга чиқариш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 23 июнь куни Малайзия Бош вазирининг ўринбосари, энергетик ўтиш ва сув ресурсларини трансформация қилиш вазири Фадиллоҳ бин Юсуф бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Малайзиянинг нуфузли делегацияси икки томонлама музокаралар ўтказиш ҳамда Самарқанд шаҳридаги Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Давлат хизмати бўйича форумида иштирок этиш учун расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турибди.
Учрашув аввалида Фадиллоҳ бин Юсуф давлатимиз раҳбарига Бош вазир Анвар Иброҳимнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Малайзия кўп қиррали муносабатларини жорий йил февраль ойида Куала-Лумпурга амалга оширилган олий даражадаги ташрифда эришилган келишувлар доирасида янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Турли даражалардаги алоқалар, ташрифлар ва алмашинувлар фаоллашгани катта мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил бошидан товар айирбошлаш ҳажми 25 фоизга ошди. Қўшма корхоналар сони ва авиақатновлар кўпайди. Эртага икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокида бизнес форуми бўлиб ўтади.
Иқтисодий ҳамкорликда мавжуд салоҳиятни рўёбга чиқариш ҳамда савдо, инновациялар, «яшил» энергетика, нефть-газ ва кимё, геология, сув ресурсларини бошқариш, электроника ва яримўтказгичлар саноати, соғлиқни сақлаш, кадрлар тайёрлаш, зиёрат туризмини ривожлантириш ва бошқа устувор йўналишларда кооперация лойиҳаларини фаол илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана отметил важность реализации потенциала экономического партнерства с Малайзией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 июня принял делегацию во главе с заместителем Премьер-министра Малайзии, министром по вопросам энергетического перехода и трансформации водных ресурсов Фадиллахом бин Юсуфом.
Представительная делегация Малайзии пребывает в нашей стране с официальным визитом для проведения двусторонних переговоров и участия в мероприятиях Форума государственной службы Организации Объединенных Наций, проходящих в городе Самарканде.
В начале встречи вице-премьер Фадиллах бин Юсуф передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Премьер-министра Анвара Ибрагима.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-малазийских многоплановых отношений в контексте практической реализации договоренностей визита на высшем уровне в Куала-Лумпур в феврале этого года.
С большим удовлетворением отмечена активизация контактов, визитов и обменов на разных уровнях. С начала года товарооборот вырос на 25 процентов. Увеличились число совместных предприятий и частота авиарейсов. Завтра состоится бизнес-форум с участием ведущих компаний двух стран.
Подчеркнута важность раскрытия имеющегося потенциала экономического сотрудничества и активного продвижения проектов кооперации в области торговли, инноваций, «зеленой» энергетики, нефтегазовой и химической отрасли, геологии, управления водными ресурсами, электроники и индустрии полупроводников, здравоохранения, подготовки кадров, развития паломнического туризма и других приоритетных направлениях.