Президент Шавкат Мирзиёев Паркент туманидаги “Бату Экспорт” корхонасини бориб кўрди.
15 миллион долларлик инвестиция ҳисобидан ташкил этилган мазкур замонавий лойиҳа доирасида йилига 5 минг тонна мева-сабзавот қайта ишланади. Тошкент вилоятидан ташқари Самарқанд ва Фарғонадан ҳам маҳсулотлар келтирилади.
Корхонага Япония, Германия, Бельгия, Хитойда ишлаб чиқарилган замонавий ускуналар ўрнатилган. Бу маҳсулот сифати ва рақобатбардошлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Корхонада 180 та доимий иш ўрни яратилган, улар ўртача 7 миллион сўмгача ойлик маош оляпти.
Бу ерда тайёрланган маҳсулотлар Хитой, Жанубий Корея, Япония, Бирлашган Араб Амирликлари, Европа ва МДҲ мамлакатларига экспорт қилинади.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечириб, ходимлар билан суҳбатлашди.
– Мева-сабзавотчиликда Паркентнинг имкониятлари катта. Технология олиб келиб, жаҳон бозорига сархил ва қурутилган меваларни экспорт қилиш салоҳиятимиз бор. Биргина Японияни олсак, Ўзбекистон маҳсулотларига қизиқиш юқори. Фақат меваларни яхши парваришлаб, сифатли етказиб бериш зарур. Бундай корхоналарни ривожлантирсак, шу тармоқнинг ўзидан бир неча миллиард доллар даромад олиш мумкин, – деди Президент.
Шу ерда Тошкент вилоятининг экспортбоп қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари кўздан кечирилди. Ўтган йили вилоятдан 130 миллион долларлик мева-сабзавот маҳсулотлари экспорт қилинган. Лекин ҳудуд табиати ва салоҳиятига нисбатан бу кам.
Соҳада экспорт қилувчи корхоналарни қўллаб-қувватлаш мақсадида 7 турдаги молиявий ёрдам ва 3 хил солиқ имтиёзлари ҳамда преференциялар жорий этилган. Тошкент вилоятида мева-сабзавотни қайта ишловчи 175 та корхона бўлиб, қайта ишлаш даражаси йил сайин ортмоқда. Жорий йилда экспорт кўрсаткичини жадал ошириш режалаштирилган.

Президент ознакомился с деятельностью предприятия-экспортера
Этот современный проект был реализован за счет инвестиций в размере 15 миллионов долларов. В рамках деятельности предприятия ежегодно перерабатывается до 5 тысяч тонн фруктов и овощей. В качестве сырья используются плодоовощная продукция, поступающая из Ташкентской, Самаркандской и Ферганской областей, а также из соседнего Афганистана.
Предприятие оснащено современным оборудованием из Японии, Германии, Бельгии и Китая, что позволяет обеспечивать высокое качество продукции и ее конкурентоспособность на внешнем рынке. Сегодня на предприятии создано 180 постоянных рабочих мест, средняя заработная плата сотрудников достигает 7 миллионов сумов в месяц.
Производимая продукция экспортируется в страны СНГ, Европейского союза и Объединенные Арабские Эмираты.
Глава государства ознакомился с процессом производства и пообщался с работниками предприятия.
– У Паркентского района огромный потенциал в сфере плодоводства и овощеводства. При наличии современных технологий у нас есть все возможности для экспорта свежих и сушеных фруктов на мировой рынок. Возьмём, к примеру, Японию — интерес к продукции из Узбекистана там очень высокий. Главное — обеспечить качественный уход за садами и доставку плодов в надлежащем виде. Если мы будем развивать такие предприятия, только эта отрасль может приносить доход в несколько миллиардов долларов, – отметил Президент.
Здесь же была представлена экспортоориентированная сельскохозяйственная продукция Ташкентской области. В прошлом году объем экспорта фруктов и овощей из региона составил 130 миллионов долларов. Однако, учитывая природные условия и потенциал области, этот показатель остается недостаточным.
С целью стимулирования экспортной деятельности для предприятий предусмотрены семь видов финансовой поддержки и три налоговые льготы и преференции. В Ташкентской области функционируют 175 предприятия по переработке плодоовощной продукции, и с каждым годом уровень переработки стабильно растет. В текущем году ожидается значительное увеличение показателей экспорта.