Меҳмон уйларида миллийлик намоён
Давлатимиз раҳбари Паркент туманидаги Кумушкон маҳалласида бўлиб, сайёҳлик салоҳияти ва меҳмон уйларини кўздан кечирди.
Бу соҳага кўплаб имтиёзлар берилиб, ташаббуслар қўллаб-қувватланмоқда. Туризм қишлоқларида зарур инфратузилма ташкил этиляпти. Бу имкониятлардан фойдаланиб, хонадонида меҳмон уйи очганлар талайгина.
Охирги йилларда Кумушконга сайёҳлар келиши кўпайган. Бугунги кунда саксондан ортиқ хонадонда меҳмонхона ташкил этилган. Уларда йилига 172 минг нафар сайёҳга хизмат кўрсатилмоқда.
Шундай тадбиркорлардан бири Олим Юсубов сой бўйидаги ҳовлисида 48 ўринли меҳмон уйи очган. Хоналар миллий услубда, шинам қилиб жиҳозланган. Меҳмон уйи йилига 2 мингдан зиёд сайёҳга хизмат кўрсатади.
Президентимиз бу ердаги ободлик ва омилкорликни кўриб, шундай лойиҳаларни бошқа сўлим масканларда ҳам ташкил этиш кераклигини таъкидлади. Тадбиркорларга зарур маблағ ажратиб, қўшимча хизматлар ташкил этишига кўмаклашиш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди. Маҳаллаларда ички имкониятларни юзага чиқариш аҳолини банд қилишда катта манба экани қайд этилди.
Бу жойларга сайёҳлар сўлим манзаралардан баҳраманд бўлиш учун келади. Шунингдек, Масжидали зиёратгоҳи ҳам диққатга сазовор жойлардан бири.

Гостевые дома Паркента: сочетание национального колорита и возможностей для занятости
В ходе поездки в Паркентский район Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Кумушкон, где ознакомился с туристическим потенциалом и деятельностью гостевых домов.
В последние годы туризм становится важным фактором регионального развития. Государство активно поддерживает инициативы в этой сфере: предоставляются налоговые и финансовые льготы, создается необходимая инфраструктура в туристических селах. Все больше жителей, воспользовавшись этими возможностями, открывают гостевые дома.
Особенно заметен рост туристического потока в Кумушконе — одном из живописнейших уголков района. Сегодня здесь функционирует более 80 гостевых домов, которые ежегодно принимают около 172 тысяч туристов.
Одним из таких успешных проектов является гостевой дом Олима Юсубова, расположенный у ручья Паркентсой. Его уютный дом рассчитан на 48 мест, комнаты оформлены в национальном стиле. За год здесь обслуживаются более 2 тысяч гостей.
Президент, высоко оценив благоустройство и предприимчивость местных жителей, подчеркнул важность распространения подобных инициатив в других привлекательных для туристов регионах страны. Он поручил ответственным ведомствам обеспечить поддержку предпринимателей — как финансовую, так и организационную, включая развитие сопутствующих сервисов.
Было особо отмечено, что раскрытие внутренних ресурсов махаллей способствует созданию новых рабочих мест и росту занятости населения.
Сюда туристов привлекают не только красивые пейзажи, но и культурные достопримечательности — в частности, место паломничества Масжидали.
В целом в Ташкентской области функционирует около тысячи гостевых домов, обеспечивающих работой свыше 2,5 тысячи человек.