Қурилиш ва транспорт лойиҳалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 16 июнь куни Тошкент шаҳрида режалаштирилган қурилиш ва жамоат транспорти лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда изчил ошган инвестициявий жозибадорлик туфайли пойтахтимизда бунёдкорлик суръати жадал. Кўп қаватли уй-жойлар, меҳмонхоналар, бизнес марказлари, маданият ва спорт мажмуалари шаҳар имкониятларини кенгайтирмоқда. Янги Тошкент қурилиши ҳам бошланиб, иккиси замонавий мегаполисга айланмоқда.
Узоқ йиллар хизмат қиладиган бундай ишларда, албатта, сифат жуда муҳим. 13 май куни шу масала бўйича йиғилиш ўтказилган эди. Давлатимиз раҳбари қурилишда сифат ва хавфсизлик биринчи ўринда эканини таъкидлаб, бу йўналишларни илмий ривожлантириш, соҳага замонавий ёндашувларни жорий этиш бўйича кўрсатмалар берганди.
Бугунги тақдимотда шу борада бажарилган ишлар ҳақида ахборот берилди. Топшириққа биноан, янги лойиҳалаштирилаётган кўп қаватли биноларнинг хавфсизлик талабларига мослиги қайта ўрганиб чиқилган. “ЎзГАШКЛИТИ”, Фанлар академияси Сейсмология институти, фавқулодда вазиятлар бошқармаси, санитария-эпидемиология каби 10 га яқин ташкилотнинг илмий-техник хулосалари олинган. Янги талабга кўра, кўп қаватли биноларнинг зилзилага бардошлилиги 9 баллдан кам бўлмайди. Ҳар бир шундай лойиҳа бўйича йиғма хулосалар қилинади.
Осмонўпар иншоотлар, янги мажмуалар кўпайгани сари уларга барқарор электр энергияси ҳам зарур. Шу боис Чилонзор туманида 160 мегаваттли янги подстанция қурилиши режалаштирилган. Бу орқали шу ҳудуддаги бўлажак лойиҳалар учун қўшимча қувват пайдо бўлади, ҳозирги тармоқларга юклама тушмайди.
Шунингдек, ушбу туманда 20 минг метр куб сиғимга эга сув резервуари барпо этилиши мўлжалланган. Натижада Шайхонтохур, Чилонзор ва Учтепа туманларида ичимлик суви таъминоти узлуксизлиги таъминланади. Кунига қарийб 8 минг киловатт соат электр тежалади.
Тошкент шаҳри кўплаб ишбилармонлик тадбирлари, форум ва кўргазмаларга мезбонлик қилмоқда. Шундай жойлардан бири Central Asian Expo Uzbekistan – CАEх мажмуаси. Халқаро анжуманлар доирасида турли учрашувлар ҳам ўтказилишини инобатга олиб, бу ерда музокара заллари қурилиши кўзда тутилган.
Шаҳар жозибадорлигининг яна бир муҳим омили – қулай жамоат транспорти. Пойтахтимизда ҳам автобус, ҳам метрополитен йўналишлари изчил кенгайтириб борилмоқда.
Аввал хабар қилинганидек, метрополитенни Тошкент трактор заводи даҳасигача олиб бориш режалаштирилган. Буни 2 босқичда амалга ошириш назарда тутилмоқда. Биринчи босқичда Чилонзор йўлининг Пушкин бекатидан Тошкент ҳалқа йўлигача ер юзаси бўйлаб метро йўли қурилади. Иккинчи босқичда у ердан Тошкент трактор заводи даҳасининг шоҳ бекатигача ерости йўли барпо этилади.
Шунингдек, транспортлар ҳаракатига қулайлик яратиш мақсадида мазкур темир йўлни Тошкент ҳалқа йўли остидан ўтказиш назарда тутилмоқда. Ерости йўналиши ҳам кўчадаги ҳаракатни тўхтатмаган ҳолда қурилади. Бу янги метро йўли 85 минг йўловчини қамраб олиши кутилмоқда.
Бу соҳадаги яна бир истиқболли лойиҳа – Янги Тошкент шаҳрига метро йўлидир. У ҳозирги “Дўстлик” метро бекатидан бошланиб, янги марказгача боради. Узунлиги 21 километр, 9 та бекатдан иборат бўлиши кутилаётган бу метро кунига 230 минггача йўловчиларни қамраб ололади.
Тақдимотда ушбу лойиҳаларнинг техник-иқтисодий жиҳатлари кўриб чиқилди. Давлатимиз раҳбари қурилиш сифати ва маданиятини ошириш, одамларга қулай шароитлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

Представлены проекты в сфере строительства и транспорта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 июня ознакомился с проектами строительства и развития общественного транспорта, запланированными в Ташкенте.
Благодаря устойчивому росту инвестиционной привлекательности в последние годы темпы градостроительства в столице заметно ускорились. Строительство многоэтажных жилых домов, гостиниц, бизнес-центров, культурных и спортивных комплексов расширяет инфраструктурный и экономический потенциал города. Одновременно начато строительство Нового Ташкента — вместе с существующим городом он образует современный мегаполис.
При реализации таких масштабных и долговременных проектов особенно важны качество и надёжность. 13 мая под председательством Президента было проведено совещание, посвящённое именно этим вопросам. Глава государства подчеркнул приоритетность качества и безопасности в строительстве, поручив развивать научный подход и внедрять современные стандарты в отрасль.
На сегодняшней презентации была представлена информация о выполненной работе в данном направлении. Согласно поручению, были повторно проанализированы вопросы соответствия новых многоэтажных зданий требованиям безопасности. Получены научно-технические заключения от около десяти организаций, включая «УзГАШКЛИТИ», Институт сейсмологии Академии наук, Главное управление по чрезвычайным ситуациям, санитарно-эпидемиологические службы и другие. В соответствии с обновлёнными требованиями, сейсмостойкость новых зданий должна составлять не менее 9 баллов. По каждому проекту будет формироваться комплексное экспертное заключение.
С ростом числа высотных зданий и новых комплексов возникает потребность в устойчивом электроснабжении. В связи с этим в Чиланзарском районе планируется строительство новой подстанции мощностью 160 мегаватт. Это обеспечит энергией будущие проекты в данном районе без перегрузки действующих сетей.
Также в этом районе планируется возведение резервуара воды объёмом 20 тысяч кубометров. Это позволит обеспечить бесперебойное водоснабжение в Чиланзарском, Шайхантахурском и Учтепинском районах. Ежедневно будет экономиться около 8 тысяч киловатт-часов электроэнергии.
Ташкент всё чаще становится местом проведения крупных деловых мероприятий, форумов и выставок. Одним из таких объектов является комплекс Central Asian Expo Uzbekistan (САЕх). Учитывая проведение международных конференций, здесь запланировано строительство переговорных залов.
Одним из важнейших факторов привлекательности города является удобный общественный транспорт. В столице последовательно расширяется сеть автобусных маршрутов и линий метро.
Как сообщалось ранее, планируется продление системы метрополитена до территории Ташкентского тракторного завода. Проект будет реализован в два этапа. На первом этапе Чиланзарское направления будет продлено от станции «Пушкин» до Ташкентской кольцевой дороги — на поверхности. На втором этапе планируется строительство подземной линии от кольцевой дороги до главной автостанции на территории массива ТТЗ.
Кроме того, с целью разгрузки транспортных потоков предусмотрено проведение этой железнодорожной линии под Ташкентской кольцевой дорогой. Строительство подземного участка будет организовано без остановки уличного движения. Ожидается, что новая линия метро охватит до 85 тысяч пассажиров в день.
Ещё один перспективный проект — линия метро в город Новый Ташкент. Она будет начинаться от станции метро «Дустлик» и доходить до нового административного центра. Протяжённость маршрута составит 21 километр, он будет включать 9 станций. Ожидается, что эта линия сможет обслуживать до 230 тысяч пассажиров в сутки.
На презентации были рассмотрены технические и экономические параметры представленных проектов. Глава государства дал указания по повышению качества строительства, строительной культуры и обеспечению максимального удобства для населения.