Ўзбекистон Президенти Ўмон билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Ўмон Султонлиги савдо, саноат ва инвестицияларга кўмаклашиш вазири Қайс бин Муҳаммад ал-Юсуфни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саиднинг самимий саломини етказди.
Амалий ҳамкорликни, энг аввало, савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларида кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Турли даражалардаги фаол мулоқотлар мамнуният билан қайд этилди. Форум доирасида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва ишбилармон доираларнинг учрашувлари бўлиб ўтади.
Энергетика, геология, озиқ-овқат, тўқимачилик, кимё саноати, транспорт ва логистика, туризм, молия соҳаларида қўшма лойиҳаларни, шу жумладан Ўзбекистон-Ўмон инвестиция компаниясининг фаол кўмагида илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.

Президент Узбекистана отметил важность расширения торгово-экономического сотрудничества с Оманом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра торговли, промышленности и содействия инвестициям Султаната Оман Кайса бин Мухаммада аль-Юсуфа, прибывшего в нашу страну для участия в Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В начале встречивысокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия Султана Омана Хейсама бин Тарика Аль Саида.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С удовлетворением отмечены активные контакты на разных уровнях. В рамках форума будут проведены очередное заседание Межправительственной комиссии и встречи деловых кругов.
Подчеркнута важность продвижения совместных проектов в области энергетики, геологии, пищевой, текстильной, химической промышленности, сфере транспорта и логистики, туризма, финансовом секторе, в том числе при активной поддержке Узбекско-Оманской инвестиционной компании.