Ўзбекистон Президенти Янги тараққиёт банки билан шерикликнинг устувор йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 июнь куни Тошкент халқаро инвестиция форумида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган БРИКС Янги тараққиёт банки президенти Дилма Русефни қабул қилди.
Ушбу кўп томонлама молиявий институт билан амалий ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўтган йил октябрь ойидаги БРИКС саммити доирасида эришилган келишувлар изчил амалга оширилаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Хусусан, банкнинг Бошқарувчилар кенгаши томонидан Ўзбекистон Янги тараққиёт банкига аъзо бўлишига принципиал розилик берилди. Умумий қиймати 5 миллиард долларлик биринчи навбатдаги қўшма лойиҳалар дастури шакллантирилди.
Давлатимиз раҳбари ирригация тизимларини модернизация қилиш, тоғ-кон саноатини ривожлантириш, хусусий секторни молиялаштириш, таълим ва инфратузилма соҳаларида давлат-хусусий шерикликни илгари суриш каби устувор йўналишларда лойиҳаларни тез фурсатда тайёрлаш ва амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади.

Президент Узбекистана определил приоритеты партнерства с Новым банком развития
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня принял президента Нового банка развития БРИКС Дилму Русеф, прибывшую в нашу страну для участия в мероприятиях Ташкентского международного инвестиционного форума.
Были обсуждены вопросы развития практического сотрудничества с этим многосторонним финансовым институтом.
С удовлетворением отмечена последовательная реализация договоренностей, достигнутых на полях саммита БРИКС в октябре прошлого года.
Так, Советом управляющих Банка дано принципиальное согласие на присоединение Узбекистана к странам-участницам Нового банка развития. Сформирована программа первоочередных совместных проектов на сумму 5 миллиардов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул важность скорейшей подготовки и реализации проектов в таких приоритетных направлениях, как модернизация ирригационных систем, развитие горнодобывающей отрасли, финансирование частного сектора, продвижение проектов государственно-частного партнерства в сферах образования и инфраструктуры.