Ўзбекистон Президенти халқаро инвесторларни қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 июнь куни «Al Mirqab Capital» компанияси бошқаруви раиси Ҳамад бин Жассим Ол Соний ва «Blackrock» инвестиция компанияси катта бошқарувчи директори Адебайо Огунлесидан иборат хорижий инвесторлар делегациясини қабул қилди.
Ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш ва мамлакатимизда истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Давлат-хусусий шерикликда йирик инфратузилма ва саноат лойиҳаларини амалга ошириш, шу жумладан газ ва электр тармоқлари, сув таъминоти тизимини модернизация қилиш, энергия ишлаб чиқариш ва тўплаш қувватлари, катта тезликда ҳаракатланишга мўлжалланган темир йўлларни қуриш, кўчмас мулк объектлари ва бизнес инфратузилмасини барпо этиш устувор йўналишлар сифатида белгиланди.
Музокаралар якунида истиқболли лойиҳаларни тизимли илгари суриш бўйича «йўл харитаси»ни қабул қилишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана принял международных инвесторов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 июня принял делегацию зарубежных инвесторов в составе председателя правления компании «Al Mirqab Capital» Хамада бин Джассима Аль Тани и старшего управляющего директора инвестиционной компании «Blackrock» Адебайо Огунлеси.
Были рассмотрены вопросы развития взаимовыгодного сотрудничества и реализации перспективных инвестиционных проектов в Узбекистане.
В качестве приоритетных направлений определены крупные инфраструктурные и промышленные проекты государственно-частного партнерства, включая модернизацию газо- и электрораспределительных сетей, системы водоснабжения, строительство мощностей генерации и аккумуляции энергии, скоростных железнодорожных путей, возведение объектов недвижимости и бизнес-инфраструктуры.
По итогам переговоров достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» для системного продвижения перспективных проектов.