Ўзбекистонлик ҳожилар халқимизни дуо қилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев 31 май куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий шайх Нуриддин Холиқназар билан телефон орқали мулоқот қилди.
Ҳозирги муборак кунларда азиз юртдошларимиз Ҳаж зиёрати учун Маккаи мукаррамада бўлиб туришибди. Давлатимиз раҳбари улар учун яратилган шароитлар, нуронийларнинг саломатлиги ва кайфияти ҳақида сўради.
Муфтий ҳазратлари Ҳаж амалларини сидқидилдан, мукаммал адо этиш учун барча ташкилий чоралар кўрилганини таъкидлади.
Айни пайтда 15 минг нафар ҳожиларимизнинг барчаси Саудия Арабистонига етиб борган. Уларга 300 дан ошиқ гуруҳ раҳбари, 50 нафар олий тоифали шифокор, 10 дан зиёд ошпазлар ва бошқа мутахассислар ҳамроҳлик қилмоқда.
Бу йил, Ўзбекистон томонининг талабига мувофиқ, Арафот ҳудудидаги чодирлар ёпиқ тарзда барпо этилди. Уларнинг атрофи иссиқ ўтказмайдиган панеллар билан ўралган, совутиш тизими ўрнатилган, гилам ва тўшаклар солинган. Бу ҳозирги ёз кунларида зиёратчиларга қўшимча қулайлик яратади.
Бир сўз билан айтганда, бу йилги ҳаж мавсумига янада юқори даражада тайёргарлик кўрилиб, барча зарур шароитлар ҳозирланди. Бундан қалбида шукроналик ҳисси жўшган юртдошларимиз муқаддас жойларда туриб, Яратгандан мамлакатимиз тинчлиги, халқимиз фаровонлигини сўраб дуолар қилмоқда.
Муфтий Нуриддин Холиқназар Президентимизга улуғ ибодат файзи билан юрган ҳожиларимизнинг саломи ва дуоларини етказди. Давлатимиз раҳбари барча зиёратчиларга салом йўллаб, юртимизга соғ-омон келишларини тилади.
Суҳбат самимий ва кўтаринки руҳда ўтди. Муҳтарам ҳожилар Ўзбекистонга қайтгач, маҳаллаларда ижтимоий муҳитини мустаҳкамлаш, эҳтиёжманд инсонларга кўмак бериш, ёшларни илм-маърифатга тарғиб этишда намуна кўрсатишларига умид билдирилди.

Паломники из Узбекистана возносят молитвы за наш народ
Президент Шавкат Мирзиёев 31 мая провел телефонный разговор с председателем Управления мусульман Узбекистана, муфтием шейхом Нуриддином Холикназаром.
В эти благословенные дни наши соотечественники находятся в священной Мекке для совершения обряда Хаджа. Глава государства поинтересовался условиями, созданными для паломников, а также состоянием их здоровья и настроением.
Муфтий отметил, что были приняты все необходимые организационные меры для полноценного совершения обряда Хаджа.
В настоящее время все 15 тысяч паломников из Узбекистана прибыли в Саудовскую Аравию. Их сопровождают более 300 руководителей групп, 50 высококвалифицированных врачей, более 10 поваров и другие специалисты.
В этом году по запросу узбекской стороны в долине Арафат были установлены закрытые палатки, окруженные теплоизоляционными панелями и оснащенные системой охлаждения, коврами и постельными принадлежностями. Это создает дополнительные удобства для паломников в условиях летней жары.
В целом подготовка к нынешнему сезону Хаджа была проведена на более высоком уровне, обеспечены все необходимые условия. Наполненные чувством благодарности наши соотечественники в святых местах молятся Всевышнему о мире и благополучии нашей страны и народа.
Муфтий Нуриддин Холикназар передал Президенту приветствия и добрые слова паломников. Глава государства направил всем паломникам свои теплые приветствия и пожелал им благополучного возвращения на Родину.
Разговор прошел в теплой и дружеской атмосфере. Была выражена надежда, что после возвращения в Узбекистан уважаемые паломники станут примером в укреплении социальной среды в своих махаллях, в оказании помощи нуждающимся и просвещении молодежи.