Италия Бош вазири Регистон ансамбли ва «Боқий шаҳар» мажмуаси билан танишди
Италия Республикаси Бош вазири Жоржа Мелони расмий ташриф билан мамлакатимизга келгач, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳамроҳлигида Самарқанд шаҳридаги Регистон майдонида бўлди.
ЮНЕСКОнинг Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган, дунёга машҳур Регистон майдони буюк аждодларимизнинг бунёдкорлик салоҳиятини акс эттирувчи мамлакатимизнинг асосий ташриф қоғозидир. Мажмуадаги Мирзо Улуғбек, Шердор ва Тиллакори мадрасалари ўзининг улуғворлиги, бой тарихи ва бетакрор меъморчилиги билан юртимиз меҳмонларида чуқур таассурот қолдирмоқда.
Олий мартабали меҳмонга ушбу Шарқ шаҳарсозлиги дурдонасининг қурилиш тарихи, меъморий ечимлари ва безакларининг ўзига хос жиҳатлари, ушбу маскан билан боғлиқ муҳим воқеалар ва шахслар, шунингдек, ўзбек халқининг маданий мероси ҳақида батафсил маълумот берилди.
Сўнгра давлат раҳбарлари «Silk Road Samarkand» халқаро туризм марказидаги «Боқий шаҳар» тарихий-этнографик боғида бўлдилар. Халқимизнинг бой маданий мероси, ҳунармандчилик ва амалий санъатини акс эттирувчи кўргазмалар томоша қилинди. Рақс жамоаларининг чиқишларидан иборат маданий дастур намойиш этилди.

Премьер-министр Италии ознакомилась с ансамблем Регистан и этнопарком «Вечный город»
По прибытии в нашу страну с официальным визитом Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева посетила архитектурный ансамбль Регистан.
Всемирно известная площадь Регистан, включенная в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, является главной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал великих предков. Входящие в ансамбль медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами, богатой историей и неповторимой архитектурой производят глубокое впечатление на гостей нашей страны.
Далее лидеры посетили историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре «Silk Road Samarkand». Были осмотрены экспозиции, раскрывающие богатое культурное наследие нашего народа, ремесленничества и прикладного искусства. Представлена культурная программа из выступлений хореографических коллективов.