Ўзбекистон ва Словения технологик ва саноат ҳамкорлигини кенгайтиришга интилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Словения Республикасига расмий ташриф доирасида ушбу мамлакат Бош вазири Роберт Голоб билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Словения ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик ва амалий шерикликни, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда кенгайтириш масалалари диққат марказида бўлди.
Бугун бўлиб ўтган олий даражадаги музокараларнинг самарали натижалари юксак баҳоланди.
Савдо, инвестиция ва кооперация соҳаларида биргаликдаги ишларни фаоллаштириш муҳим экани таъкидланди. Ташриф доирасида ўтказиладиган бизнес форуми янги алоқаларни ўрнатиш ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш учун самарали майдон бўлиши таъкидланди.
Талаб юқори бўлган маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш орқали товар айирбошлаш ҳажмини 500 миллион еврога етказиш чоралари кўриб чиқилди. «GSP+» преференциялар тизими ва бугун имзоланган стандартлаштириш тўғрисидаги битим ҳам савдонинг ўсишига туртки беради.
Технологик модернизацияга урғу берган ҳолда Саноат кооперациясини ривожлантириш режаси тайёрланади. Шу маънода, Словения етакчи компанияларининг Ўзбекистонда электротехника, ускунасозлик, фармацевтика, «яшил» энергетика, «ақлли» қишлоқ хўжалиги соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги интилишлари қўллаб-қувватланди.
Бундай ишлаб чиқаришларни мамлакатимизда «Inpark» бошқарувида Европа компаниялари учун ташкил этилаётган махсус саноат паркида жойлаштириш таклиф этилди.
Меҳнат миграцияси соҳасида тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида доимий фаолият юритувчи экспертлар гуруҳини тузиш ва зарур норматив-ҳуқуқий базани тайёрлашга келишиб олинди.
Шунингдек, икки мамлакат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш ва ўзбек маҳсулотларининг Европа Иттифоқи бозорига чиқиши учун Копер порти инфратузилмасидан фойдаланиш имкониятларини биргаликда ўрганишга келишиб олинди.
Маданий-гуманитар алмашинувни кенгайтириш масалалари музокараларнинг алоҳида мавзуси бўлди. Экологик туризмни, шу жумладан тоғли ва қишлоқ ҳудудларида ривожлантириш бўйича Словения тажрибасига алоҳида қизиқиш билдирилди.
Қўшма таълим дастурларини ривожлантириш, шу жумладан Тошкент шаҳрида Ёшлар инновациялар форумини ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди. Шунингдек, келгуси йилда ўзаро маданият кунлари ва Любляна шаҳрида Ўзбек киноси ҳафталиги ўтказилади.
Ҳамкорликнинг белгиланган йўналишларини илгари суриш мақсадида жорий йил июль ойида Любляна шаҳрида Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилишини ўтказишга келишиб олинди.
Бундан ташқари, эришилган келишувлар ва имзоланган битимларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш мақсадида икки мамлакат ҳукуматлари томонидан кенг қамровли «йўл харитаси» қабул қилинади.
Учрашув якунида давлатимиз раҳбари Словения Бош вазири Роберт Голобни ўзи учун қулай вақтда Ўзбекистонга ташриф билан келишга таклиф этди.

Узбекистан и Словения нацелены на расширение технологического и промышленного партнерства
В рамках программы официального визита в Республику Словения Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром этой страны Робертом Голобом.
В фокусе внимания были вопросы наращивания узбекско-словенского многопланового сотрудничества и практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Дана высокая оценка плодотворным итогам состоявшихся сегодня переговоров на высшем уровне.
Подчеркнута важность активизации совместной работы в сфере торговли, инвестиций и кооперации. Отмечено, что запланированный в ходе нынешнего визита бизнес-форум станет эффективной площадкой для установления новых контактов и продвижения совместных проектов.
Рассмотрены меры по доведению объемов товарооборота до 500 миллионов евро за счет наращивания взаимных поставок востребованной продукции. Система преференций «GSP+» и подписанное сегодня соглашение в сфере стандартизации также будут стимулировать рост торговли.
Будет подготовлен План развития промышленной кооперации с акцентом на технологическую модернизацию. В данном контексте поддержаны намерения ведущих словенских компаний по реализации в Узбекистане проектов в сфере электротехники, приборостроения, фармацевтики, «зеленой» энергетики, «умного» сельского хозяйства.
Для размещения таких производств предложена площадка создаваемого в нашей стране специального промышленного парка для европейских компаний под управлением «Inpark».
В целях налаживания системного взаимодействия в сфере трудовой миграции достигнута договоренность о создании постоянной экспертной группы и подготовке необходимой нормативно-правовой базы.
Также условлено вместе изучить возможности налаживания прямого авиасообщения между двумя странами и использования инфраструктуры порта Копер для выхода узбекских товаров на рынок ЕС.
Отдельной темой переговоров стали вопросы расширения культурно-гуманитарного обмена. Особый интерес представляет опыт Словении в развитии экологического туризма, в том числе в горных и сельских районах.
Отмечена важность развития совместных образовательных программ, включая организацию в городе Ташкенте молодежного Форума инноваций. Также в следующем году будут проведены перекрестные Дни культуры и Неделя узбекского кино в Любляне.
В целях практического продвижения обозначенных направлений сотрудничества достигнута договоренность о проведении в июле этого года в городе Любляне первого заседания Межправительственной комиссии.
Кроме того, для своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений правительствами двух стран будет принята всеобъемлющая «дорожная карта».
В завершение глава нашего государства пригласил Премьер-министра Словении Роберта Голоба посетить с визитом Узбекистан в удобное время.