Сирдарё вилоятида агросаноатни ривожлантириш имкониятлари кўрсатиб ўтилди
Президент Шавкат Мирзиёев 5 май куни Сирдарё вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ишларни янги ёндашувлар асосида ташкил этиш бўйича йиғилиш ўтказди.
Сирдарё вилояти ҳудуд жиҳатидан кичик бўлса-да, аслида, қишлоқ хўжалигида катта салоҳиятга эга. Асосий майдонлар дарё ва каналлар бўйида жойлашган, аҳолиси меҳнаткаш, барча инфратузилма қулай.
Йиғилишда туманлардаги манзилли ўрганишлар таҳлил қилиниб, янги таклиф ва режалар кўриб чиқилди.
Экинларни ерларнинг тупроқ-иқлим хусусиятидан келиб чиқиб етиштириш, чўл ҳудудларда ғалла, сабзавот ва картошка ҳосилдорлигини ошириш бўйича таклифлар билдирилди.
Суғориш тармоқларини таъмирлаб, икки йилда 20 минг гектар ерни қайта фойдаланишга киритиш режалаштирилмоқда.
Озиқ-овқат лойиҳалари учун ҳам имкониятлар кўп. Жумладан, Оқолтин, Гулистон ва Боёвут туманларидаги 9 минг гектарда 3 та йирик чорвачилик мажмуасини ишга тушириш, 7 минг гектарда янги технология асосида пахта етиштириш мўлжалланган.
Вилоятда 10 минг гектар боғ ва токзор бор. Уларнинг ярмидан кўпида нав ва агротехнология эскилиги учун мева-сабзавот харидоргир эмас. Шу боис 2 минг гектар боғни янгилаб, хорижда энг харидоргир мевалар етиштириш, қолганини талабгорларга таклиф этиш кўзда тутилган.
Шунингдек, бу йил “Ўнг тармоқ” туманлараро каналининг 607 километрини реконструкция қилиш ва рақамли бошқарувга ўтказиш лойиҳаси якунланади. Натижада 35-40 фоиз сув тежалади, 27 минг гектарда сув таъминоти яхшиланади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик ва аҳоли бандлигини таъминлаш, озиқ-овқатга бўлган ички талабни тўлиқ қоплаш, қайта ишлаш ва экспорт қувватларини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

Рассмотрены возможности развития агропромышленности в Сырдарьинской области
Президент Шавкат Мирзиёев 5 мая провел совещание по организации сельского хозяйства в Сырдарьинской области на основе новых подходов.
Хотя Сырдарьинская область невелика по площади, она обладает значительным аграрным потенциалом. Основные посевные площади расположены вдоль рек и каналов, инфраструктура благоприятна для развития агросектора.
На совещании были проанализированы результаты проведенного в районах изучения, рассмотрены новые предложения и планы.
Высказаны предложения по выращиванию культур с учетом почвенно-климатических особенностей, повышению урожайности пшеницы, овощей и картофеля в степных районах.
В частности, намечено отремонтировать оросительные сети и вернуть в сельхозоборот 20 тысяч гектаров земли в течение двух лет.
Имеются большие возможности для реализации продовольственных проектов. Так, в Акалтынском, Гулистанском и Баяутском районах планируется запустить три крупных животноводческих комплекса на 9 тысячах гектаров, внедрить новые технологии возделывания хлопчатника на 7 тысячах гектаров.
Сегодня в области насчитывается 10 тысяч гектаров садов и виноградников. Однако более половины из них устарели как по сортам, так и по агротехнологиям, и выращиваемая продукция не востребована на рынке. Поэтому планируется обновить 2 тысячи гектаров садов, ориентируясь на экспортно-привлекательные сорта, а оставшиеся участки передать заинтересованным предпринимателям.
В этом году завершится проект по реконструкции 607 километров межрайонного канала “Унг тармок” и переходу на цифровое управление. Это даст экономию воды на 35–40 процентов и улучшит водоснабжение на 27 тысячах гектаров.
Глава государства одобрил предложенные меры и дал конкретные поручения по повышению урожайности, обеспечению занятости населения в сельском хозяйстве, удовлетворению внутреннего спроса на продовольствие, развитию переработки и расширению экспортного потенциала.