Урганч шаҳрида замонавий автобуслар қатнамоқда
Аҳоли фаоллиги ошиб, туризм жадал ривожланаётган Хоразмда транспорт хизматлари ҳам яхшиланмоқда. Шу мақсадда “Бунёд йўловчи ташиш” корхонаси томонидан қарийб 8 миллион доллар эвазига 80 та замонавий автобус олиб келинмоқда. Ҳозирга қадар шундан 50 таси келтирилган.
Давлатимиз раҳбари вилоятга ташрифи чоғида аҳолига яратилаётган қулайликлар билан танишди.
“ЕВРО-5” талабларига муносиб мазкур автобусларнинг сиғими 70 кишилик. Таги паст бўлгани учун ногиронлар ва кексалар учун ҳам қулай. Шунингдек, Wi-Fi ва кузатув камералари ҳам мавжуд. Бундай замонавий жамоат транспортидан кексаю ёш бирдек мамнун.
Аввалги кичик автобусларнинг ҳар бири кунига 200-300 кишини ташиган бўлса, янги автобусларнинг ҳар бири минг кишига хизмат кўрсатмоқда. Уларнинг қатнов оралиғи вақти ҳам икки баробарга қисқариб, 5-12 дақиқага тушди. Натижада Урганч шаҳрида аҳолининг жамоат транспортидан  фойдаланиш даражаси 38 фоизга етди.
Асосийси, бундай шароитлар транспорт етишмовчилиги ва кўчаларда тирбандликнинг олдини олиб, фуқароларнинг эркин ҳаракатланишига хизмат қилмоқда.
Жамоат транспорти билан яхши қамраб олинмаган ҳудудлар учун корхона томонидан тез кунда яна 30 та автобус олиб келиниши кўзда тутилган.
Президентимиз жамоат транспортини туманлар билан самарали боғлаб, йўналишларни қулайлаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Йўлларни таъмирлаб, ҳайдовчилар малакаси ва техник хизмат сифатини ошириш автобуслардан фойдаланиш муддатини узайтиришда муҳим омил экани қайд этилди.

Современные автобусы курсируют по улицам Ургенча
С ростом активности населения и стремительным развитием туризма в Хорезмской области совершенствуются и транспортные услуги. С этой целью предприятие «Бунёд йўловчи ташиш» закупает 80 современных автобусов на сумму почти 8 миллионов долларов. На сегодняшний день доставлено уже 50 из них.
Во время поездки в регион Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, создаваемыми для удобства населения.
Новые автобусы соответствуют экологическим стандартам «Евро-5» и рассчитаны на 70 пассажиров. Благодаря низкому уровню пола они удобны для пожилых людей и лиц с ограниченными возможностями. Автобусы оснащены Wi-Fi и системами видеонаблюдения. Горожане довольны таким комфортным общественным транспортом.
Если ранее каждый малогабаритный автобус перевозил 200–300 человек в день, то новый автобус обслуживает до 1 000 пассажиров. Интервалы движения сократились в два раза — до 5–12 минут, что позволило довести уровень пользования общественным транспортом в городе Ургенче до 38 процентов.
Главное — улучшенные условия помогают устранить дефицит транспорта и снизить загруженность улиц, обеспечивая свободное передвижение граждан.
Для охвата районов, слабо обеспеченных общественным транспортом, в ближайшее время планируется поставка еще 30 автобусов.
Глава государства дал указания эффективно связать районы с системой общественного транспорта, сделать маршруты более удобными, обратить внимание на ремонт дорог, повышение квалификации водителей и улучшение качества технического обслуживания. Отмечено, что все это является важным фактором для продления срока эксплуатации автобусов.