Олий таълим сифатини ошириш чоралари кўриб чиқилди
Иқтисодиёт тармоқлари ривожи ҳамда инвестициявий муҳит, энг аввало, кадрлар салоҳияти билан чамбарчас боғлиқ. Шу боис олий ва касбий таълим тизими доимий такомиллаштириб борилмоқда.
Сўнгги йилларда таълим соҳасида хусусий секторга берилган имкониятлар туфайли 71 та хусусий олийгоҳ ва 51 та хусусий техникум ташкил этилиб, уларда 500 минг нафарга яқин талаба ва ўқувчилар таҳсил олмоқда. Бунинг натижасида мамлакатда олий таълим билан қамров 9 фоиздан 42 фоизга ошди.
Албатта, бугунгача амалга оширилган ишлар кўплаб ёшларнинг касбий ва олий маълумот олишига имкон яратди. Аммо, нодавлат таълим ташкилотларининг барчасида ҳам таълим сифати бирдек таъминланмаган.
Нодавлат таълим ташкилотларида қабул параметрлари, таълим дастурлари, ўқув жараёнлари ҳамда илмий салоҳиятни сифат жиҳатидан яхшилаш, уларни замонавий меҳнат бозори эҳтиёжларига мослаштириш энг асосий масалалардан биридир.
Шу боис тақдимотда нодавлат таълим хизматларини кўрсатишни тартибга солиш, лицензиялаш тизимини такомиллаштириш ҳамда давлат аккредитациясидан ўтказиш бўйича янги тизимни жорий этишга қаратилган таклифлар муҳокама қилинди.
Бу борада илғор хорижий тажрибалар асосида икки босқичли лицензиялаш тизимига ўтиш, таълим дастурларини махсус аккредитациядан ўтказиш ҳамда ҳар беш йилда комплекс давлат аккредитациясини ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди.
Шунингдек, тақдимотда ривожланган давлатларнинг энг илғор тажрибасидан келиб чиққан ҳолда, таълим сифатини ташқи баҳолаш билан шуғулланувчи алоҳида мустақил тузилма ташкил этиш ҳамда сифат назоратининг шаффоф, холис ва адолатли тизимини жорий қилиш ташаббуси ҳам илгари сурилди.
Таълим сифатини таъминлаш ва ташқи баҳолашнинг жорий этилиши касбий ва олий таълим муассасаларида ўқитиш самарадорлиги ва илмий салоҳиятни ошириб, уларнинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилашга хизмат қилади.

Рассмотрены меры по повышению качества высшего образования
Президент Шавкат Мирзиёев 30 апреля ознакомился с презентацией мер по совершенствованию сферы негосударственных образовательных услуг, повышению качества высшего и профессионального образования.
Развитие отраслей и секторов экономики, а также благополучие инвестиционной среды тесно связаны с кадровым потенциалом. Поэтому система высшего и профессионального образования постоянно совершенствуется.
Благодаря предоставленным в последние годы возможностям для частного сектора в сфере образования были созданы 71 частное высшее учебное заведение и 51 частный техникум, в которых сегодня обучаются около 500 тысяч студентов и учащихся.
В результате охват высшим образованием в стране вырос с 9 до 42 процентов.
Безусловно, проделанная работа открыла путь к получению профессионального и высшего образования для тысяч молодых людей. Однако не во всех негосударственных образовательных учреждениях обеспечено должное качество обучения.
Ключевыми задачами сегодня являются повышение качества приема, учебных программ, образовательного процесса и научного потенциала в негосударственных учреждениях, а также адаптация их к требованиям современного рынка труда.
В этой связи в ходе презентации были обсуждены предложения по упорядочению деятельности частных образовательных учреждений, совершенствованию системы лицензирования и внедрению нового порядка прохождения государственной аккредитации.
Предложено перейти на двухэтапную систему лицензирования, основанную на передовом международном опыте, ввести обязательную специализированную аккредитацию учебных программ, а также организовывать комплексную государственную аккредитацию каждые пять лет.
Кроме того, была выдвинута инициатива по созданию независимой структуры, занимающейся внешней оценкой качества образования, и внедрению прозрачной, объективной и справедливой системы контроля качества с учетом лучших практик развитых стран.
Обеспечение качества образования и внедрение внешней оценки будет способствовать повышению эффективности обучения и научного потенциала в учреждениях профессионального и высшего образования, а также улучшит их позиции в международных рейтингах.