Электротехника саноатидаги режалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апрель куни электротехника соҳасида жорий йил биринчи чоракда қилинган ишлар ва навбатдаги вазифаларга оид тақдимот билан танишди.
Бу тармоқ мамлакатимиз саноатининг драйверларидан бири. Сўнгги етти йилда экспорт ҳажми 7 баробарга ўсган ва географияси 63 та давлатга етган. Ҳозирги кунда тармоқда 500 га яқин корхона бўлиб, уларда 27 мингдан зиёд юртдошимиз ишламоқда.
Ушбу салоҳиятни ошириш мақсадида шу йил 22 январда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Электротехника саноатини ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унга мувофиқ, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, инвестициялар ва хорижий брендларни жалб этиш, тажриба-конструкторлик ишларини ривожлантириш чоралари кўрилмоқда.
Жорий йил биринчи чоракда тармоқда ишлаб чиқариш ҳажми 7 триллион сўмдан ошган. Қарийб 310 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиниб, бу кўрсаткич 1,3 баробар ўсган.
Шу даврда 55 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган. Шундан 48 миллион доллари тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ва кредитлардир.
Хорижий брендлар остида харидоргир маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича умумий қиймати 900 миллион долларга тенг лойиҳалар шакллантирилди. Айни пайтда техник жараёнларни келишиш, зарур технологияларни йўлга қўйиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Тақдимотда иккинчи чоракка ва йил якунигача мўлжалланган асосий режалар ҳам айтиб ўтилди.
Жорий йилда ишлаб чиқариш ҳажмини 43 триллион сўмга еттказиш, қарийб 5 триллион сўмлик маҳсулотларни маҳаллийлаштириш кўзда тутилган. Умумий қиймати 656 миллион долларлик 71 та лойиҳани амалга ошириб, 4 минг 600 та иш ўрни очиш мўлжалланган. Экспорт миқдори 1 миллиард 700 миллион долларга, географияси 68 та мамлакатга етиши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари дунёдаги иқтисодий тебранишлар шароитида электротехника саноатида ҳам ривожланиш траекториясини тўғри танлаб, бозор талабларига тез мослашиш муҳимлигини таъкидлади. Маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар олиш, замонавий технологияларга муносиб малакали кадрлар тайёрлаш зарурлиги қайд этилди.
Мутасаддиларга тармоқдаги ҳар бир корхона билан ишлаб, саноат ва логистика занжирларида юзага келадиган масалаларни ҳал этиш, экспорт географиясини диверсификация қилиб, янги бозорлар топиш бўйича топшириқлар берилди.

Представлены планы по развитию электротехнической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 22 апреля ознакомился с результатами работы в электротехнической отрасли за первый квартал текущего года и основными задачами на предстоящий период.
Отрасль по праву считается одним из драйверов промышленного роста Узбекистана. За последние семь лет объем экспорта увеличился в 7 раз, а география поставок расширилась до 63 стран. В настоящее время в секторе действует около 500 предприятий, где трудятся более 27 тысяч наших соотечественников.
В целях дальнейшего наращивания потенциала отрасли 22 января текущего года было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поднятию на новый этап развития электротехнической промышленности». В соответствии с документом принимаются меры по стимулированию производства продукции с высокой добавленной стоимостью, привлечению инвестиций и международных брендов, развитию опытно-конструкторских работ.
В первом квартале текущего года объем производства в отрасли превысил 7 триллионов сумов. Экспорт составил почти 310 миллионов долларов, увеличившись в 1,3 раза.
За этот период освоено 55 миллионов долларов инвестиций, из которых 48 миллионов — это прямые иностранные инвестиции и кредиты.
Сформирован пакет проектов на сумму 900 миллионов долларов по выпуску востребованной продукции под зарубежными брендами. Ведутся работы по согласованию технических процессов и внедрению необходимых технологий.
В ходе презентации были обозначены ключевые задачи на второй квартал и до конца года.
В частности, в нынешнем году планируется довести объем производства до 43 триллионов сумов, локализовать продукцию на сумму около 5 триллионов сумов. Будут реализованы 71 проект на общую сумму 656 миллионов долларов с созданием 4,6 тысячи рабочих мест. Ожидается, что объем экспорта достигнет 1,7 миллиарда долларов, а география поставок расширится до 70 стран.
Глава нашего государства подчеркнул важность правильного выбора траектории развития электротехнической отрасли в условиях глобальных экономических колебаний и необходимости оперативно адаптироваться к рыночным требованиям. Отмечена актуальность углубления локализации, производства продукции с высокой добавленной стоимостью, а также подготовки квалифицированных кадров, способных эффективно работать с современными технологиями.
Ответственным руководителям поручено наладить тесную работу с каждым предприятием отрасли, оперативно решать возникающие вопросы в промышленных и логистических цепочках, а также диверсифицировать экспортную географию и активно осваивать новые рынки сбыта.