Президент Янги Андижондаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди
Андижон мамлакатимизда аҳоли энг зич жойлашган ҳудуд. Ўзбекистоннинг 10 фоиз аҳолиси 1 фоиз ерида яшайди. Шу боис давлатимиз раҳбари ташаббуси билан 2021 йилда янги шаҳар қурилиши бошланган эди. Бу галги ташрифда Президент лойиҳанинг илк натижаларини кўрди.
Ушбу шаҳар Андижон туманидаги адирликда, қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаган 4 минг гектар майдонда барпо этилмоқда. Қурилиш саккиз босқичда режалаштириган бўлиб, ҳозирда 1 минг 770 та хонадонли 63 та уй фойдаланишга топширилган. Шунингдек, 1 минг 680 ўринли мактаб, 420 ўринли болалар боғчаси, 250 қатновга мўлжалланган поликлиника қурилган. Енгил саноат корхонаси, ипотека маркази ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари ҳудуд бўйлаб юриб, янги мажмуаларни кўздан кечирди.
Тайёр хонадонларнинг кўпчилигига оилалар кўчиб келиб, яшамоқда. Ўйин майдончаларидаги болакайларнинг шодликлари кўнгилларга қувонч, ҳаловат бағишлайди. Бунёдкорлик ишлари жадал давом эттирилиб, бу йил мингдан зиёд хонадонли яна 40 та кўп қаватли уй барпо этилади.
Иншоотлар йўл, электр энергияси, табиий газ, сув, иссиқлик каби зарур тармоқлар билан таъминланган. Ичимлик суви етказиб бериш учун сиғими тўрт минг метр куб бўлган сув сақлаш ва узатиш иншооти ишга туширилди.
19 гектар майдонда “Янги Ўзбекистон” боғи барпо этилиб, ўн минг тупдан ортиқ манзарали дарахт кўчатлари, бута ва гуллар экилди. Амфитеатр, дам олиш жойлари, декоратив йўлаклар, кафелар, болалар ўйингоҳи, ёритиш тизимларига эга бўлган боғ Янги Андижоннинг кўрки бўлади.
Бу ердаги “Ватанпарвар боғи” катта рамзий маънога эга. Боғдаги “Ватанга қасамёд” монументи, музей, концерт ва томоша майдонлари меҳмонларда катта таассуротлар қолдиради.
Лойиҳа кўлами кенг. Ҳудуднинг 1 минг 439 гектарида 2 мингта кўп қаватли турар жой қад ростлайди. Шунингдек, кўплаб савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, 1 минг 820 гектарда яшил ҳудудлар ташкил этилади. Қурилишлар битгач, бу ерда 410 минг нафардан зиёд аҳоли яшаши мумкин бўлади.
Шу ерда янги қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари тақдимот қилинди. Унга кўра, Алишер Навоий номидаги истироҳат боғи таъмирланади. Янги Андижонда Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳайкали ўрнатилади. Президент бунда Бобурнинг сиймосини ҳаққоний акс эттириш, атрофини бобурийлар мероси бўйича тематик паркка айлантириш юзасидан ўз фикрларини билдирди.
Давлатимиз раҳбари янги боғда ҳунармандчилик, бадиий ва амалий санъат кўргазмаларини томоша қилди. Андижонда ҳар йили рассомлар фестивалини ўтказиш ташаббусини илгари сурди.

Президент ознакомился с ходом созидательной работы в Новом Андижане
Андижан — самый густонаселённый город страны: 10 процентов населения Узбекистана проживают всего на 1 проценте его территории. В связи с этим по инициативе Президента в 2021 году было начато строительство нового города. Во время нынешней поездки глава государства ознакомился с первыми результатами реализации этого масштабного проекта.
Город возводится на свободной, ранее неиспользуемой для сельского хозяйства территории площадью 4 тысячи гектаров в Андижанском районе. Строительство будет выполнено в восемь этапов. На сегодняшний день сданы в эксплуатацию 63 многоэтажных дома, рассчитанных на 1 770 квартир. Построены школа на 1 680 мест, детский сад на 420 мест, поликлиника на 250 приемов в смену, также организованы предприятие легкой промышленности и ипотечный центр.
Многие квартиры уже заселены. Радость детей на игровых площадках наполняет атмосферу особой теплотой и уютом. Строительство продолжается в ускоренном темпе — в этом году планируется возведение еще 40 многоэтажных домов более чем на 1 тысячу квартир.
Объекты обеспечены необходимой инфраструктурой — дорогами, электричеством, природным газом, водоснабжением и отоплением. Введено в эксплуатацию водохранилище и распределительная станция объемом 4 тысячи кубометров для подачи питьевой воды.
Здесь же были представлены новые проекты благоустройства. В частности, планируется реконструкция парка имени Алишера Навои и установка памятника Захириддину Мухаммаду Бабуру. Президент подчеркнул важность создания достоверного образа Бабура и преобразования прилегающей территории в тематический парк, посвященный наследию Бабуридов.