Ўзбекистон Президенти Вьетнам билан амалий шерикликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни мамлакатимизда расмий ташриф билан бўлиб турган Вьетнам Миллий мажлиси Раиси Чан Тхань Ман бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказди.
Суҳбат аввалида делегация раҳбари Ўзбекистон етакчисига Вьетнам Коммунистик партияси Бош котиби То Лам, Президенти Луонг Куонг ва Бош вазири Фам Минь Тиннинг саломини етказди.
Ўзбекистон билан Вьетнам ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни, энг аввало, савдо-иқтисодиёт ва инвестиция соҳаларида янада ривожлантириш масалалари батафсил кўриб чиқилди.
Ҳукуматлараро ва идоралараро мулоқотларга тизимли тус бериш зарурлиги қайд этилди. Жорий йилда Ханой шаҳрида Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва бизнес форумини самарали ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
Янги лойиҳаларни илгари суриш учун энергетика, геология, нефть-кимё, электротехника, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларда саноат кооперацияси бўйича комплекс дастур тайёрлашга келишиб олинди.
Маданият ва туризм соҳаларидаги алмашинувларни, шу жумладан визасиз тартибни жорий қилиш орқали ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма ташаббусларнинг амалий ижросини таъминлаш мақсадида парламентлараро мулоқотни фаоллаштиришга аҳдлашиб олинди.

Президент Узбекистана выступил за расширение практического партнерства с Вьетнамом
7 апреля состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с делегацией Вьетнама во главе с Председателем Национального собрания Чан Тхань Маном, прибывшим в нашу страну с официальным визитом.
В начале беседы глава вьетнамской делегации передал лидеру Узбекистана искренние приветствия Генерального секретаря Коммунистической партии страны То Лама, Президента Луонг Куонга и Премьер-министра Фам Минь Тиня.
Были обстоятельно рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-вьетнамских многоплановых отношений, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Отмечена необходимость придания системного характера межправительственным и межведомственным контактам. Подчёркнута важность продуктивного проведения в этом году заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума в городе Ханое.
Для продвижения новых проектов достигнута договорённость о подготовке комплексной программы промышленной кооперации в таких сферах, как энергетика, геология, нефтехимия, электротехническая, текстильная, аграрная и другие отрасли.
Особое внимание было уделено развитию культурных и туристических обменов, в том числе путем установления безвизового режима.
Условлено об активизации межпарламентского диалога для обеспечения практической реализации совместных инициатив.