Ўзбекистон Президенти Парламентлараро иттифоқ доирасидаги ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 апрель куни Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеяси очилишида нутқ сўзлади.
Анжуманда 140 га яқин давлатдан 2 мингдан зиёд делегатлар қатнашмоқда.
Ўз сафида 181 та миллий парламент ва 15 та минтақавий уюшмани бирлаштирган Иттифоқнинг Ассамблеяси илк марта Марказий Осиё минтақасида бўлиб ўтмоқда.
Сўзининг аввалида Ўзбекистон Президенти сўнгги йилларда дунёнинг турли минтақаларида қуролли тўқнашувлар, экологик ва техноген фожиалар, иқтисодий инқирозлар, “савдо урушлари”, терроризм ва экстремизм таҳдидлари тобора кучайиб бораётганини қайд этди.
– Бундай ўта мураккаб шароитда жаҳонда тинчликни сақлаш, ижтимоий тараққиёт ва адолатни таъминлашда парламентлар иштироки ва таъсирини оширишни замоннинг ўзи талаб этмоқда, – деди Президент.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон ташаббуси билан бу галги Ассамблея “Ижтимоий тараққиёт ва адолат учун парламент ҳаракати” мавзусида ўтказилмоқда.
Таҳлилларга кўра, сўнгги ўттиз йилда жаҳон ялпи ички маҳсулоти ҳажми 4,5 баробарга ортган. Лекин инсониятнинг камбағал қатламлари даромадлари деярли ўзгармаган. Агар бу тенденция сақланиб қолса, 2030 йилга бориб дунё аҳолисининг 575 миллион нафари қашшоқликда умр кечиради. 84 миллион бола эса таълим олиш имкониятидан маҳрум бўлади.
Ушбу йўналишда давлатларнинг вакиллик органлари ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни йўлга қўйиш ва янада кенгайтириш умумий тараққиётга муносиб ҳисса қўшиши қайд этилди.
Президентимиз таъкидлаганидек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида парламент институтини ривожлантириш муҳим вазифа сифатида белгиланган. Кейинги йилларда қонун чиқарувчи ҳокимиятнинг жамият ва давлат ҳаётидаги ўрнини оширишга қаратилган 20 дан зиёд қонунлар қабул қилинди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари 5 тадан 12 тага, Сенат ваколатлари эса 14 тадан 18 тага етказилди. Президентнинг қатор ваколатлари қонун чиқарувчи ҳокимиятга ўтказилди.
Миллий парламентимизда хотин-қизларнинг улуши бугунги кунда 38 фоизга етди. 2021 йилда Олий Мажлис палаталари қошида илк бор ёшлар парламентлари фаолияти йўлга қўйилди.
Ўзбекистон парламент йўналишида глобал аҳамиятга молик бўлган қатор халқаро ташаббусларни илгари суриб келмоқда. БМТ Бош Ассамблеясининг “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюцияси қабул қилинди.
Ўзбекистон вакиллари Осиё Парламентлари Ассамблеяси, Марказий Осиё парламентлари форуми, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Парламент Ассамблеяси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Парламентлар Ассамблеяси ва бошқа платформаларда фаол иштирок этмоқда.
Давалатимиз раҳбари парламентлараро ҳамкорликнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди.
Жаҳоннинг турли минтақаларидаги низолар глобал ва минтақавий тинчлик ва хавфсизликка жиддий таҳдид солаётгани таъкидланди. Ўзбекистон ҳар қандай зиддият ва қарама-қаршиликларни фақат дипломатия ва тинч музокаралар йўли билан ҳал этишнинг қатъий тарафдори экани қайд этилди.
Бундай масалаларда халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган меъёрлари, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Низоми ва резолюциялари асосида ечим топиш муҳим.
Шу маънода, Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотини универсал ва муқобили йўқ ягона глобал тузилма сифатида эътироф этади.
Ўзбекистон етакчиси иқлим ўзгаришлари доимо диққат марказида бўлиши кераклигини таъкидлади. Париж битими доирасида ва углерод нейтраллигига эришиш борасида олинган мажбуриятлар тўлиқ бажарилиши муҳимлиги қайд этилди.
Хотин-қизлар ҳуқуқларини қатъий қарор топтириш ижтимоий тараққиётнинг асосий шартларидан биридир. Дунё миқёсида аёл депутатларнинг улуши 1995 йилдаги 11,3 фоиздан жорий йилга келиб 27,2 фоизга кўтарилган.
Сўнгги йилларда юртимизда БМТ институтлари ва Парламентлараро иттифоқ билан ҳамкорликда Осиё хотин-қизлар форуми ва Жаҳон парламентлари аёл раҳбарлари саммити самарали ўтказилди.
Ўзбекистон ташаббуси билан илгари сурилаётган БМТ Бош Ассамблеясининг “Осиё хотин-қизларининг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий ва маданий-гуманитар фаоллигини ошириш тўғрисида”ги резолюцияси қўллаб-қувватланишига умид билдирилди.
Ёшларнинг парламент фаолияти билан бир қаторда жамият ҳаётининг барча жабҳаларида тўлақонли иштирок этиши учун уларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш ўта долзарб масаладир. Шу боис миллий парламентлар ҳамда Иттифоқ фаолиятига ёшларни фаол жалб этиш зарурлиги таъкидланди.
Парламентлараро иттифоқ тизими доирасида Ёшлар парламентлари глобал платформасини ташкил этиш ва унинг таъсис форумини Ўзбекистонда ўтказиш таклиф қилинди.
Ҳар бир инсоннинг ижтимоий ҳимояга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш, халқаро стандарт ва меъёрлар асосида сифатли хизматлар кўрсатиш ҳам устувор масала экани қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти анжуман иштирокчиларини шу йил сентябрь ойида юртимизда бўлиб ўтадиган камбағалликни қисқартиришга бағишланган халқаро конференция ишида фаол иштирок этиш учун таклиф қилди.
Давлатимиз раҳбари сунъий интеллект соҳасида тизимли ҳамкорликни кучайтиришни бугунги замоннинг ўзи талаб этаётганини таъкидлади. Сунъий интеллектдан фойдаланиш этикаси бўйича намунавий қонун ишлаб чиқилса, ушбу инновацион ҳуқуқий асос мазкур соҳани самарали тартибга солишда барча давлатлар учун ўзига хос намуна бўлади.
Билдирилган барча таклиф ва ташаббуслар Парламентлараро иттифоқнинг Стратегияси мақсадларига тўла мос экани қайд этилди.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти юбилей Ассамблея ишига ҳамда иштирокчиларига катта ютуқ ва муваффақиятлар тилади.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения многопланового сотрудничества в рамках Межпарламентского союза
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеёв 7 апреля выступил на открытии 150-й юбилейной ассамблеи Межпарламентского союза.
В работе саммита принимают участие более 2 тысяч делегатов почти из 140 стран мира.
Ассамблея Союза, объединяющего 181 национальный парламент и 15 региональных объединений, впервые проводится в регионе Центральной Азии.
В начале выступления Президент Узбекистана особо отметил, что в последние годы в разных регионах мира усиливаются конфликты, экологические и техногенные катастрофы, экономические кризисы, «торговые войны», угрозы терроризма и экстремизма.
— В такой чрезвычайно сложной обстановке само время требует от парламентов активизировать своё участие в сохранении мира, обеспечении социального развития и справедливости в мире, – подчеркнул Президент.
Следует отметить, что по инициативе Узбекистана нынешняя Ассамблея проходит под девизом «Парламентское движение во имя социального прогресса и справедливости».
Согласно данным международных организаций, за последние 30 лет объем мирового ВВП увеличился в 4,5 раза. Однако, доходы бедных слоев населения практически не изменились. Если эта тенденция сохранится, то к 2030 году в нищете будут жить 575 миллионов человек в мире, 84 миллиона детей будут лишены доступа к образованию.
Подчеркнуто, что дальнейшее расширение многопланового сотрудничества между представительными органами в этом направлении внесёт достойный вклад в общее развитие.
Как подчеркнул Президент, в Стратегии «Узбекистан – 2030» в качестве важной задачи определено развитие института парламента. За последние годы принято более 20 законов, направленных на повышение роли законодательной власти в жизни общества и государства.
Перечень полномочий Законодательной палаты Олий Мажлиса был увеличен с 5 до 12, а Сената – с 14 до 18. Законодательной власти передан ряд полномочий Президента.
Сегодня доля женщин в Парламенте Узбекистана достигла 38 процентов. В 2021 году при палатах Олий Мажлиса впервые запущена деятельность молодежных парламентов.
Узбекистан продвигает ряд международных инициатив глобального значения в парламентской сфере. В частности, Генассамблея ООН приняла резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития».
Представители Узбекистана активно участвуют в работе Азиатской парламентской ассамблеи, Межпарламентского форума государств Центральной Азии, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Межпарламентской ассамблеи СНГ и других многосторонних платформ.
Глава нашего государства обозначил приоритеты межпарламентского взаимодействия.
Отмечено, что конфликты в разных регионах представляют серьёзную угрозу глобальному и региональному миру и безопасности. Подчёркнуто, что Узбекистан является твердым сторонником разрешения любых конфликтов только путем дипломатии и мирных переговоров.
В этих вопросах целесообразно руководствоваться общепризнанными нормами международного права, Уставом и резолюциями Организации Объединённых Наций.
В данном контексте, Узбекистан рассматривает ООН как единственную универсальную и не имеющую аналогов международную организацию.
Главой Узбекистана подчеркнуто, что в центре пристального внимания должны оставаться вопросы изменения климата. Отмечена важность полного выполнения обязательств в рамках Парижского соглашения и достижения задач по углеродной нейтральности.
Одним из главных условий развития общества названо твёрдое закрепление прав женщин. Сегодня их доля в парламентах мира увеличилась с 11,3 процента в 1995 году до 27,2 процента в этом году.
За последние годы в нашей стране совместно с институтами ООН и Межпарламентским союзом успешно проведены Азиатский женский форум и Саммит женщин-лидеров парламентов мира.
Выражена надежда на поддержку резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «О расширении социально-экономической, политико-правовой и культурно-гуманитарной деятельности женщин Азии», продвигаемой по инициативе Узбекистана.
Лидер Узбекистана особо отметил актуальность вопроса расширения прав и возможностей полноценного участия молодёжи во всех сферах жизни общества. В данном контексте отмечена важность активного привлечения молодежи в деятельность национальных парламентов и Союза.
Предложено создать в рамках Межпарламентского союза Глобальную платформу молодежных парламентов и провести ее учредительный форум в Узбекистане.
Другим приоритетным направлением является взаимодействие в области обеспечения прав каждого человека на социальную защиту, предоставления качественных услуг на основе международных стандартов.
Президент Узбекистана пригласил участников Форума принять активное участие в работе Международной конференции по сокращению бедности, которая пройдет в нашей стране в сентябре этого года.
Глава нашего государства отметил, что реалии сегодняшнего дня требуют укрепления системного сотрудничества в области искусственного интеллекта. В этой связи, предложено рассмотреть вопрос разработки правовой основы по этике его использования в целях эффективного регулирования этой отрасли.
В заключение подчеркнуто, что все озвученные предложения и инициативы полностью соответствуют целям Стратегии Межпарламентского союза.
Президент Узбекистана пожелал всем участникам юбилейной Ассамблеи успешной работы саммита и плодотворных встреч.