Ўзбекистон Президенти: «Бизнинг вазифамиз – келажак авлодлар барқарор, хавфсиз ва фаровон дунёда яшаши учун барча чора-тадбирларни кўриш»
400
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 апрель куни Самарқанд халқаро иқлим форумининг ялпи сессиясида нутқ сўзлади.
Форум ишида Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта, Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйен, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Европа тикланиш ва тараққиёт банки раҳбари Одиль Рено-Бассо, Европа иқтисодий комиссияси ижрочи котиби Татьяна Молчан, Аҳоли пунктлари бўйича дастур ижрочи директори Анаукладия Россбах, Чўлланишга қарши курашиш конвенцияси ижрочи котиби Иброҳим Тиав ва бошқалар иштирок этди.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш форум иштирокчиларига видеомурожаат йўллади.
Иштирокчилар орасида 2 мингдан ортиқ хорижий меҳмонлар, жумладан, миллий ва глобал экологик ташкилотлар, халқаро тузилмалар раҳбарлари, экспертлар, олимлар ва журналистлар, бизнес вакиллари бор.
Кун тартибига мувофиқ, Марказий Осиё олдида турган долзарб иқлим муаммолари муҳокама қилинди, экологик барқарорлик, «яшил» иқтисодий тараққиёт ва иқлим ўзгаришига қарши курашишда минтақавий ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари нутқининг аввалида форумнинг халқаро миқёси ва иштирокчиларнинг нуфузи жаҳон ҳамжамияти барқарор тараққиётнинг энг долзарб масалаларига самарали ечим излашда биргаликда саъй-ҳаракатлар олиб боришга содиқлиги намунаси эканини таъкидлади.
Ўтган йили дунёда илк бор ўртача ҳарорат Цельсий шакаласи бўйича бир ярим даражадан юқорироқ кўтарилгани қайд этилди. Сўнгги ўн йиллик метеокузатувлар тарихида энг иссиқ бўлди.
– Бунинг оқибатида бугун биз барчамиз иқлим инқирозларининг салбий таъсирлари – ўрмон ёнғинлари ва чўлланиш миқёси ортиб бораётгани, музликлар қисқараётгани, сув ресурслари тақчиллиги кучаяётгани, ҳаво сифати ёмонлашаётганини ҳис қилиб турибмиз, – деди Ўзбекистон Президенти.
Минтақа мамлакатлари томонидан Марказий Осиёда иқлим ўзгаришига мослашиш стратегияси ишлаб чиқилди ва бир овоздан маъқулланди.
Орол денгизи қуришининг оқибатларини юмшатиш, сувдан оқилона фойдаланиш, «тоза» энергия манбаларини кенгайтириш дастурлари доирасида европалик шериклар билан муваффақиятли ҳамкорлик қилинаётгани таъкидланди. Бундай шериклик Марказий Осиёнинг барқарор «яшил» тараққиётига муҳим ҳисса қўшади.
Шу маънода, иқлим ўзгаришини ҳимоя қилиш ва унга қарши курашиш масалаларини илгари суришда глобал етакчи бўлган Евроиттифоқ билан амалий ҳамкорликни янада чуқурлаштиришдан манфаатдорлик билдирилди.
Иқлим ўзгариши муаммолари озиқ-овқат ва энергия хавфсизлиги билан узвий боғлиқ экани алоҳида таъкидланди.
Унумдор ерлар кескин камайиб бормоқда, бугунги кунда минтақадаги жами ер майдонининг 20 фоиздан ортиғи деградацияга учраган. Чорак асрдан сўнг ҳосилдорлик учдан бир қисмга камайиши мумкин.
– Шу муносабат билан, ўрмон хўжалиги ва аграр соҳанинг мослашувчанлигини ошириш, шунингдек, “Уфқ – Европа” дастури доирасида озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш учун илмий салоҳиятимизни бирлаштириш ҳаётий муҳим масала, деб ҳисоблайман, – деди мамлакатимиз етакчиси.
Президентимиз Ўзбекистонда деградацияга учраган ер майдонларини қисқартириш ва иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар ҳақида маълумот берди. «Яшил макон» дастури доирасида кенг кўламли кўкаламзорлаштириш ишлари амалга оширилмоқда. Бундан ташқари, Оролбўйининг 2 миллион гектардан ортиқ чўл ҳудудларида қурғоқчиликка чидамли ўсимликлар экилган.
Ҳар йили Наврўз байрами арафасида «Марказий Осиёнинг яшил белбоғи» дарахт экиш минтақавий акциясини ўтказиш таклиф қилинди.
Президент Шавкат Мирзиёев иқтисодиётни ривожлантиришнинг ресурсларни тежайдиган ва экологик тоза моделига ўтиш масаласига ҳам эътибор қаратди.
Бу соҳадаги асосий йўналишлардан бири – «яшил» энергетика.
Келгуси беш йилда қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 54 фоизга етказиш режалаштирилган бўлиб, бу иссиқхона газлари чиқиндилари ҳажмини қарийб 16 миллион тоннага камайтириш имконини беради.
– Биз Ўзбекистоннинг Париж битими доирасида буғ газлари чиқаришни 35 фоизга камайтириш бўйича олган мажбуриятини муддатидан олдин бажариш учун барча саъй-ҳаракатларимизни ишга солишимизни таъкидлаб ўтмоқчиман, – деди давлатимиз раҳбари.
Ушбу йўналишдаги саъй-ҳаракатларнинг давоми сифатида молиялаштириш, технологиялар ва ваколатларни сафарбар қилиш учун Тошкент шаҳрида Европа Иттифоқининг «Сув – Энергия – Иқлим ўзгариши» деб номланган ташаббусининг Котибиятини ташкил этиш таклифи илгари сурилди.
Бугунги форумда тақдим этиладиган Минтақанинг «яшил» тараққиёт концепцияси алоҳида қайд этилди.
Сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш масалаларига тўхталар экан, Ўзбекистон Президенти 2040 йилга бориб Марказий Осиё мамлакатлари Амударё ва Сирдарё оқимининг камайиши таъсирида юқори даражадаги сув тақчиллигига дуч келишини маълум қилди.
Сув ресурсларини тежаш мақсадида ирригация тармоқларини бетонлаш ишлари олиб борилаётгани, сувни тежайдиган технологияларни ишлаб чиқариш бўйича саноат базаси яратилаётгани, улар суғориладиган ерларимизнинг деярли ярмида, яъни қарийб 2 миллион гектарда жорий этилгани таъкидланди. Бундай чора-тадбирлар натижасида ўтган йили қарийб 8 миллиард куб метр сув иқтисод қилинди.
– Марказий Осиёда сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва бу соҳада минтақавий дастурни ишга туширишга чақирамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бу масалаларнинг барчасини экспертлар даражасида муҳокама қилиш учун Оролбўйи минтақасида сувни тежайдиган технологиялар бўйича халқаро форум ўтказиш режалаштирилган.
Шунингдек, музликлар ҳолатини узлуксиз сунъий йўлдош орқали кузатиш ва минтақанинг тоғ экотизимлари учун хавфларни эрта аниқлаш бўйича «Коперник» дастури доирасида Европа Иттифоқи билан яқиндан ҳамкорлик қилишдан манфаатдорлик билдирилди.
Тошкентдаги «Яшил университет» негизида ташкил этилган Иқлим резиденцияси Марказий Осиёдаги иқлим жараёнларини ўрганиш ва мониторинг қилиш бўйича умумий илмий-эксперт платформа вазифасини бажариши мумкин.
Шу билан бирга, 5 апрель куни Нукусда минтақамизнинг экологик муаммоларига санъат лойиҳалари орқали эътибор тортишга қаратилган Орол маданият саммити ўз ишини бошлайди.
Сўзининг якунида давлатимиз раҳбари «келажак авлодлар барқарор, хавфсиз ва фаровон дунёда яшаши учун барча чора-тадбирларни кўриш » умумий мақсад эканини яна бир бор эслатди.
– Бунинг учун мулоқотларни мустаҳкамлаш, умумий эзгу мақсадлар йўлида бирлашган барча давлатларнинг саъй-ҳаракатларини уйғунлаштириш зарур, – деди Ўзбекистон Президенти.

Президент Узбекистана: «Наша задача – сделать всё, чтобы будущие поколения жили в устойчивом, безопасном и процветающем мире»
4 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил на пленарной сессии Самаркандского международного климатического форума.
В работе форума участвовали Президент Европейского совета Антониу Кошта, Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, глава Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, Исполнительный секретарь Европейской экономической комиссии Татьяна Молчан, Исполнительный директор Программы по населённым пунктам Анаукладия Россбах, Исполнительный секретарь Конвенции по борьбе  с опустыниванием Ибрахим Тиау и другие.
С видеообращением к участникам форума обратился Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
В списке участников — свыше 2 тысяч зарубежных гостей, включая руководителей национальных и глобальных экологических организаций, международных структур, экспертов, учёных и журналистов, представителей бизнеса.
В соответствии с повесткой дня были обсуждены актуальные климатические вызовы, стоящие перед Центральной Азией, рассмотрены вопросы экологической устойчивости, «зелёного» экономического развития и регионального сотрудничества в борьбе с изменением климата.
В начале своего выступления глава нашего государства с удовлетворением отметил, что широкая международная представленность на форуме является подтверждением приверженности мировой общественности совместным усилиям в поиске эффективных решений самых актуальных вопросов устойчивого развития.
Подчёркнуто, что в прошлом году впервые среднемировая температура повысилась более чем на полтора градуса по Цельсию. Последнее десятилетие стало самым жарким за всю историю метеонаблюдений.
– Как следствие, все мы сегодня ощущаем негативное влияние климатических кризисов – разрастание масштабов лесных пожаров и опустынивания, сокращение ледников, нарастающий дефицит водных ресурсов, ухудшение качества воздуха, – заявил Президент Узбекистана.
Странами региона выработана и единогласно одобрена Стратегия по адаптации к изменению климата в Центральной Азии.
Отмечено успешное сотрудничество с европейскими партнёрами в рамках программ по смягчению последствий высыхания Аральского моря, рациональному водопользованию, расширению «чистых» источников энергии. Такое партнёрство вносит важный вклад в устойчивое «зелёное» развитие Центральной Азии.
В данном контексте отмечена заинтересованность в дальнейшем углублении практического взаимодействия с Евросоюзом – глобальным лидером в защите и продвижении вопросов борьбы с изменением климата.
Отдельно подчёркнуто, что проблемы изменения климата неразрывно связаны с продовольственной и энерго-безопасностью.
Стремительно сокращаются плодородные земли, сегодня более 20 процентов общей площади земель региона подвержено деградации. Через четверть века урожайность может снизиться на треть.
– В этой связи считаю жизненно важным объединить наш научный потенциал для повышения адаптивности лесного хозяйства и аграрного сектора, а также укрепления продовольственной безопасности в рамках Программы «Горизонт – Европа», – отметил лидер нашей страны.
Он проинформировал о предпринимаемых Узбекистаном мерах по сокращению площади деградировавших земель и смягчению последствий климатических изменений. Проводится масштабное озеленение в рамках программы «Яшил макон». Кроме того, на более чем 2 миллионов гектаров пустынных территорий Приаралья посажены устойчивые к засухе растения.
Предложено ежегодно накануне весеннего праздника Навруз проводить Региональную акцию по высадке деревьев «Зелёный пояс Центральной Азии».
Президент Шавкат Мирзиёев также акцентировал внимание на переходе к ресурсосберегающей и экологически чистой модели экономического развития.
Одним из ключевых направлений в этой сфере является «зелёная» энергетика.
Планируется довести в ближайшие пять лет долю энергии, получаемой от возобновляемых источников, до 54 процентов, что позволит снизить объёмы выбросов парниковых газов почти на 16 миллионов тонн.
– Хочу подчеркнуть, что мы приложим все усилия для досрочного выполнения Узбекистаном обязательств  по сокращению выбросов парниковых газов на 35 процентов в рамках Парижского соглашения, – отметил глава государства.
В продолжение усилий в данном направлении выдвинуто предложение создать в Ташкенте Секретариат инициативы Евросоюза «Вода – Энергия – Изменение климата» для мобилизации финансирования, технологий и компетенций.
Особо отмечена значимость Концепции«зелёного» развития региона, которая будет представлена в ходе нынешнего форума.
Касаясь вопросов рационального использования водных ресурсов, Президент Узбекистана сообщил, что к 2040 г. страны Центральной Азии столкнутся с высоким уровнем водного стресса на фоне сокращения стока рек Амударья  и Сырдарья.
Подчёркнуто, что в целях экономии водных ресурсов проводятся работы по бетонированию ирригационных сетей, создаётся промышленная база по выпуску водосберегающих технологий, которые уже внедрены практически на половине наших орошаемых земель, что составляет почти 2 миллиона гектаров. Благодаря таким мерам в прошлом году удалось сберечь порядка 8 миллиардов кубометров воды.
– Призываем объединить усилия и запустить Региональную программу по внедрению водосберегающих технологий  в Центральной Азии, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Для экспертного обсуждения всех этих вопросов планируется провести в регионе Приаралья Международный форум  по водосберегающим технологиям.
Отмечена также заинтересованность в тесном сотрудничестве с ЕС в рамках Программы «Коперник» по ведению непрерывных спутниковых наблюдений за состоянием ледников и ранней диагностике рисков для горных экосистем региона.
В качестве общей научно-экспертной платформы  по изучению и мониторингу климатических процессов Центральной Азии может выступить Климатическая резиденция, созданная на базе «Зелёного университета» в Ташкенте.
Наряду с этим, 5 апреля в Нукусе начнёт работу Аральский культурный саммит, призванный привлечь внимание к экологическим проблемам нашего региона через проекты искусства.
В завершении своего выступления лидер нашего государства вновь напомнил общуюзадачу – «сделать всё, чтобы будущие поколения жили в устойчивом, безопасном и процветающем мире».
– Для этого необходимо укрепление диалога, сопряжение усилий всех государств, объединённых общей благородной целью, – заключил Президент Узбекистана.