Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Самарқанд халқаро иқлим форумидаги нутқи
Барчангизни бугунги даврдаги асосий таҳдид – глобал иқлим ўзгаришларига бағишланган конференциямизда чин юракдан қутлайман.
Ҳурматли ҳамкасбларим – Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё давлатлари етакчилари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти номидан қатнашаётган бизнинг ишончли ҳамкорларимиз, халқаро молия институтлари, глобал ва миллий экологик ташкилотлар вакилларига ушбу тадбирда иштирок этаётгани учун самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Сизларнинг форумдаги иштирокингиз барқарор ривожланишнинг энг долзарб масалалари бўйича самарали ечимлар излашда биргаликда саъй-ҳаракатлар олиб боришга содиқлик намунасидир.
Ишончим комил, бу заминда, асрлар давомида янги ғоя ва билимлар яратилган, ишонч ва бунёдкор шериклик марказларидан бири бўлган қадимий Самарқандда биз иқлим соҳасидаги замонавий таҳдидларга қарши курашиш бўйича биргаликда таъсирчан чора-тадбирлар ишлаб чиқа оламиз.
Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Самарқандга хуш келибсиз!
Ўтган йили сайёрамизда ўртача ҳаво ҳарорати биринчи марта Цельсий шкаласи бўйича бир ярим даражадан юқорироқ кўтарилди. Сўнгги ўн йиллик бутун метеокузатувлар тарихидаги энг иссиқ давр бўлди. Бунинг оқибатида бугун биз барчамиз иқлим инқирозларининг салбий таъсирлари – ўрмон ёнғинлари ва чўлланиш миқёси ортиб бораётгани, музликлар қисқараётгани, сув ресурслари тақчиллиги кучаяётгани, ҳаво сифати ёмонлашаётганини ҳис қилиб турибмиз.
Таъкидлаб айтаман, атроф-муҳитни асраб-авайлашда масъулият барчамизнинг зиммамизда. Бу кун тартибимиздаги энг муҳим масаладир.
Марказий Осиё мамлакатлари томонидан иқлим ўзгаришларига мослашиш бўйича стратегия ишлаб чиқилгани ва бир овоздан маъқулланганини таъкидлаш жоиз. Ўзбекистон минтақадаги барча шериклар билан умумий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш бўйича яқиндан ишлаш ниятидадир.
Биз, шунингдек, Европа томони билан Орол денгизи қуриши оқибатларини юмшатиш, сувдан оқилона фойдаланиш, “тоза” энергия манбаларини кенгайтириш дастурлари доирасида муваффақиятли ҳамкорлик қиляпмиз. Бундай шериклик Марказий Осиёда барқарор “яшил” ривожланишга муҳим ҳисса қўшади.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги кунда Европа Иттифоқи иқлим ўзгаришларига қарши курашиш масалаларини илгари суриш ва ҳимоя қилишда глобал етакчидир. Биз келгусида ҳам бу соҳадаги амалий ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга тайёрмиз.
Иқлим ўзгариши муаммолари озиқ-овқат ва энергия хавфсизлиги билан чамбарчас боғлиқдир. Минтақа аҳолиси 25 йилдан сўнг 100 миллион кишидан ортиши кутилаётган бир вақтда унумли ерлар тез суръатлар билан қисқариб бормоқда.
Бугунги кунда минтақадаги умумий ер майдонининг 20 фоиздан ортиғи деградацияга учраган. Чорак асрдан кейин ҳосилдорлик учдан бир қисмга камайиб кетиши мумкин.
Шу муносабат билан, ўрмон хўжалиги ва аграр соҳанинг мослашувчанлигини ошириш, шунингдек, “Уфқ – Европа” дастури доирасида озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш учун илмий салоҳиятимизни бирлаштириш ҳаётий муҳим масала, деб ҳисоблайман.
Ўзбекистон деградацияга учраган ер майдонларини қисқартириш ва иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш мақсадида “Яшил макон” лойиҳаси доирасида кенг кўламли кўкаламзорлаштириш ишларини олиб бормоқда. Бундан ташқари, Оролбўйининг 2 миллион гектардан ортиқ чўл ҳудудларида қурғоқчиликка чидамли ўсимликлар экилди.
Ҳар йили Наврўз байрами арафасида дарахт экиш бўйича “Марказий Осиёнинг яшил белбоғи” минтақавий акциясини ўтказишни таклиф этаман.
Аминманки, унинг ташкил этилиши бизнинг эзгу анъанамизга ва табиий офатларга қарши курашдаги бирлигимиз тимсолига айланади.
Ўзбекистон иқтисодий тараққиётнинг ресурсларни тежайдиган ва экологик тоза моделига ўтишни бошлади.
Бу борадаги энг муҳим йўналишлардан бири – “яшил” энергетикадир. Яқин беш йилда қайта тикланадиган манбалардан олинадиган энергия улушини 54 фоизга етказишни мўлжаллаяпмиз. Бу атмосферага чиқарилаётган зарарли газлар миқдорини 16 миллион тоннага қисқартириш имконини беради.
Биз Ўзбекистоннинг Париж битими доирасида буғ газлари чиқаришни 35 фоизга камайтириш бўйича олган мажбуриятини муддатидан олдин бажариш учун барча саъй-ҳаракатларимизни ишга солишимизни таъкидлаб ўтмоқчиман.
Шу билан бирга, биз бу маррада тўхтаб қолмоқчи эмасмиз.
Молиялаштириш, технологиялар ва компетенцияларни сафабар қилиш мақсадида Тошкент шаҳрида Европа Иттифоқининг “Сув – Энергия – Иқлим ўзгариши” деб номланган ташаббусининг котибиятини ташкил қилишни таклиф этамиз.
Бундан ташқари, умумий стратегик вазифаларни амалга ошириш доирасида мазкур форумда минтақанинг “яшил” тараққиёт концепцияси тақдим этилади. Ишонаманки, мазкур ҳужжатнинг қабул қилиниши ва амалга оширилиши Марказий Осиёнинг экологик йўналтирилган тараққиёти учун мустаҳкам пойдевор яратади.
Ҳурматли делегациялар аъзолари!
Таҳлилларга кўра, Амударё ва Сирдарёда сув оқими камайиши натижасида 2040 йилга бориб Марказий Осиё мамлакатлари юқори даражадаги сув тақчиллигига дуч келади.
Биз аллақачон инсониятнинг энг йирик фожиаларидан бири – Орол денгизи қуриши оқибатларини бошдан кечирмоқдамиз.
Биз сув ресурсларини тежаш мақсадида ирригация тизимларини бетонлаштиряпмиз. Сувни тежайдиган технологияларни ишлаб чиқариш бўйича саноат базасини яратдик, суғориладиган ерларнинг деярли ярмида ана шундай технологияларни жорий этдик. (Бу салкам икки миллион гектар ер майдони демакдир). Бундай чора-тадбирлар натижасида ўтган йили 8 миллиард метр куб сувни тежашга муваффақ бўлдик.
Марказий Осиёда сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва бу соҳада минтақавий дастурни ишга туширишга чақирамиз.
Бу режаларнинг барчасини экспертлар муҳокамасидан ўтказиш учун Оролбўйи минтақасида халқаро форум ўтказишни мақсад қилганмиз.
Шунингдек, музликларнинг ҳолати ва минтақадаги тоғ экотизимларида юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларни олдиндан баҳолаш учун сунъий йўлдош орқали узлуксиз кузатувларни йўлга қўйиш бўйича “Коперник” дастури доирасида Европа Иттифоқи билан яқин ҳамкорликка умид қиламиз.
Тошкентдаги “Яшил университет” базасида яратилган Иқлим резиденцияси Марказий Осиёда кечаётган иқлим жараёнларини ўрганиш ва мониторинг қилиш бўйича умумий илмий-экспертлик платформаси бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Бундан ташқари, эртага Нукус шаҳрида минтақамизнинг экологик муаммоларига санъат соҳасидаги лойиҳалар орқали эътиборни жалб этишга қаратилган Орол маданият саммити ўз ишини бошлайди.
Сўзимнинг ниҳоясида “Биз Ерни аждодларимиздан мерос сифатида эмас, балки фарзандларимиздан қарзга олганмиз”, деган машҳур ҳикматли иборани эслатиб ўтишни истар эдим. Бугунги кунда бизнинг вазифамиз – келажак авлодлар барқарор, хавфсиз ва фаровон дунёда яшаши учун барча чора-тадбирларни кўришдан иборат.
Бунинг учун мулоқотларни мустаҳкамлаш, умумий эзгу мақсадлар йўлида бирлашган барча давлатларнинг саъй-ҳаракатларини уйғунлаштириш зарур.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Самаркандском международном климатическом форуме
Сердечно приветствую всех вас на международном форуме, посвященном главному вызову современности – глобальным изменениям климата.
Искренне признателен за участие моим уважаемым коллегам – лидерам Европейского Союза и государств Центральной Азии, нашим надежным партнерам, представляющим Организацию Объединенных Наций, международные финансовые институты, глобальные и национальные экологические организации.
Ваше участие в форуме является примером приверженности совместным усилиям в поиске эффективных решений самых актуальных вопросов устойчивого развития.
Убежден, что здесь, в древнем Самарканде, который испокон веков был одним из центров генерации новых идей и знаний, доверия и созидательного партнерства, мы сможем вместе выработать действенные ответы на современные климатические вызовы.
Добро пожаловать в Самарканд!
В прошлом году впервые среднемировая температура повысилась более чем на полтора градуса по Цельсию. Последнее десятилетие стало самым жарким за всю историю метеонаблюдений.
Как следствие, все мы сегодня ощущаем негативное влияние климатических кризисов – разрастание масштабов лесных пожаров и опустынивания, сокращение ледников, нарастающий дефицит водных ресурсов, ухудшение качества воздуха.
Подчеркну, что ответственность за сохранение окружающей среды лежит на всех нас. Это является ключевым вопросом нашей повестки.
Следует отметить, что странами Центральной Азии выработана и единогласно одобрена Стратегия адаптации к изменению климата.
Узбекистан намерен тесно работать со всеми партнерами в регионе по практической реализации общих целей и задач.
Мы также успешно сотрудничаем с европейской стороной в рамках программ по смягчению последствий высыхания Аральского моря, рациональному водопользованию, расширению доли «чистых» источников энергии. Такое партнерство вносит важный вклад в устойчивое «зеленое» развитие Центральной Азии.
Несомненно, сегодня Европейский Союз – это глобальный лидер в защите и продвижении вопросов борьбы с изменением климата. Мы готовы и далее углублять практическое взаимодействие в этой сфере.
Проблемы изменения климата неразрывно связаны с продовольственной и энергобезопасностью.
Стремительно сокращаются плодородные земли, в то время как численность населения региона через 25 лет может превысить 100 миллионов человек. Сегодня уже более 20 процентов общей площади земель региона подвержено деградации. Через четверть века урожайность может снизиться на треть.
В этой связи считаю жизненно важным объединить наш научный потенциал для повышения адаптивности лесного хозяйства и аграрного сектора, а также укрепления продовольственной безопасности в рамках программы «Горизонт – Европа».
Узбекистан в целях сокращения площади деградировавших земель и смягчения последствий климатических изменений проводит масштабное озеленение в рамках проекта «Яшил макон». Кроме того, на более чем двух миллионах гектаров пустынных территорий Приаралья посажены устойчивые к засухе растения.
Предлагаю ежегодно накануне весеннего праздника Навруз проводить региональную акцию по высадке деревьев «Зеленый пояс Центральной Азии».
Уверен, ее организация станет нашей доброй традицией и символом единства в противостоянии природным катаклизмам.
Узбекистан начал переход к ресурсосберегающей и экологически чистой модели экономического развития.
Одно из ключевых направлений здесь – это «зеленая» энергетика. Планируем довести в ближайшие пять лет долю энергии, получаемой от возобновляемых источников, до 54 процентов. Это позволит снизить объемы выбросов парниковых газов почти на 16 миллионов тонн.
Хочу подчеркнуть, что мы приложим все усилия для досрочного выполнения Узбекистаном обязательств по сокращению выбросов парниковых газов на 35 процентов в рамках Парижского соглашения.
Вместе с тем мы не собираемся останавливаться на этом.
Предлагаем создать в Ташкенте Секретариат инициативы Евросоюза «Вода – Энергия – Изменение климата» для мобилизации финансирования, технологий и компетенций.
Кроме того, в рамках реализации общих стратегических задач на форуме будет представлена Концепция «зеленого» развития региона.
Уверен, ее принятие и последующая реализация создадут прочный фундамент экологически ориентированного развития Центральной Азии.
Согласно прогнозам, к 2040 году на фоне сокращения стока рек Амударья и Сырдарья страны Центральной Азии столкнутся с высоким уровнем водного стресса.
Мы уже переживаем последствия одной из крупнейших трагедий человечества – высыхания Аральского моря.
В целях экономии водных ресурсов мы бетонируем ирригационные сети, создали промышленную базу по выпуску водосберегающих технологий, которые уже внедрены практически на половине наших орошаемых земель (это почти два миллиона гектаров). Благодаря таким мерам в прошлом году нам удалось сберечь порядка восьми миллиардов кубометров воды.
Призываем объединить усилия и запустить Региональную программу по внедрению водосберегающих технологий в Центральной Азии. Для экспертного обсуждения этих планов планируем провести международный форум в регионе Приаралья.
Рассчитываем также на тесное сотрудничество с ЕС в рамках Программы «Коперник» по ведению непрерывных спутниковых наблюдений за состоянием ледников и ранней диагностике рисков для горных экосистем региона.
В качестве общей научно-экспертной платформы по изучению и мониторингу климатических процессов в Центральной Азии может выступить Климатическая резиденция, созданная на базе «Зеленого университета» в Ташкенте.
Кроме того, завтра в Нукусе начнет работу Аральский культурный саммит, призванный привлечь внимание к экологическим проблемам нашего региона через проекты искусства.
В заключение хотел бы напомнить известное изречение:
«Мы не наследуем Землю от наших предков, мы берем ее взаймы у наших детей».
Сегодня наша задача – сделать все, чтобы будущие поколения жили в устойчивом, безопасном и процветающем мире.
И для этого необходимо укрепление диалога, сопряжение усилий всех государств, объединенных общей благородной целью.