Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалаларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни «Марказий Осиё – Европа Иттифоқи» биринчи саммити доирасида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон билан музокара ўтказди.
Суҳбат аввалида Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари жорий йил 31 март куни Хўжанд шаҳрида ўтган олий даражадаги уч томонлама учрашувнинг тарихий натижаларини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Чегара масалаларининг тўлиқ тартибга солиниши минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришда янги саҳифа очиши таъкидланди.
Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Олий даражадаги келишувларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Шу ойда бўлиб ўтадиган Ҳукуматлараро комиссия йиғилишида товар айирбошлашни кўпайтириш ва кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирларни ишлаб чиқиш муҳимлиги қайд этилди.
Етакчилар минтақавий кун тартибидаги масалаларни, шунингдек, икки ва кўп томонлама тадбирларга тайёргарликни муҳокама қилдилар.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана рассмотрели актуальные вопросы двустороннего сотрудничества
В рамках программы первого саммита в формате «Центральная Азия – Европейский Союз» 3 апреля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В начале беседы лидеры Узбекистана и Таджикистана с глубоким удовлетворением отметили исторические итоги трехсторонней встречи на высшем уровне, прошедшей в городе Худжанде 31 марта этого года.
Подчеркнуто, что полное урегулирование вопросов границ открывает новую главу в развитии регионального сотрудничества.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
Особое внимание уделено вопросам практической реализации договоренностей на высшем уровне.
Отмечена важность выработки конкретных мер по наращиванию товарооборота и ускорению проектов кооперации в ходе предстоящего в этом месяце заседания Межправительственной комиссии.
Лидеры обсудили вопросы региональной повестки, а также подготовки двусторонних и многосторонних мероприятий.