Ўзбекистон ва Қирғизистон етакчилари икки томонлама муносабатларнинг долзарб масалаларини муҳокама қилдилар
3 апрель куни Самарқанд саммити доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг учрашуви бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Қирғизистон етакчилари 31 март куни Хўжанд шаҳрида давлат раҳбарларининг уч томонлама учрашуви самарали бўлгани ҳамда давлат чегараларининг туташ нуқтаси тўғрисида тарихий шартнома имзоланганини алоҳида мамнуният билан қайд этдилар.
Олий даражадаги келишувларни амалга ошириш масалалари, хусусан, саноат, транспорт, энергетика ва инфратузилма соҳаларида муҳим кооперация лойиҳаларини жадаллаштириш чоралари кўриб чиқилди.
Давлат раҳбарлари фаол ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни давом эттириш зарурлигини таъкидладилар.
Бўлажак тадбирлар режаси ва минтақавий ҳамкорликнинг бошқа долзарб масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Лидеры Узбекистана и Кыргызстана обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
3 апреля на полях Самаркандского саммита состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Лидеры Узбекистана и Кыргызстана с особым удовлетворением отметили плодотворную трехстороннюю встречу глав государств, проведенную 31 марта в городе Худжанде, в ходе которой был подписан исторический Договор о точке стыка государственных границ.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне, в частности меры по ускорению реализации важных проектов кооперации в сфере промышленности, транспорта, энергетики и инфраструктуры.
Главы государств подчеркнули необходимость продолжения активных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся также обмен мнениями по графику предстоящих мероприятий и другим актуальным вопросам регионального взаимодействия.