Ўзбекистон ва Туркманистон Президентлари стратегик шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидладилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 апрель куни «Марказий Осиё – ЕИ» биринчи саммитида иштирок этиш учун Самарқанд шаҳрига келган Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов билан учрашув ўтказди.
Туркманистон Президенти давлатимиз раҳбарига Туркман халқининг миллий етакчиси, Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг самимий саломини етказди.
Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Ўтган йил якунларига кўра 1,1 миллиард доллардан ошган товар айирбошлаш кўрсаткичлари барқарор ўсиб бораётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Саноат, энергетика, транспорт, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида кооперация лойиҳалари муваффақиятли амалга оширилмоқда. Биргаликда «Шовот – Тошовуз» чегараолди савдо зонаси ташкил этилмоқда. Фаол ҳудудлараро мулоқотлар ва маданий-гуманитар алмашинув доирасидаги тадбирлар мунтазам ўтказилмоқда.
Бўлажак олий даражадаги икки томонлама учрашувлар ва кўп томонлама тадбирларга тайёргарлик кўриш, шунингдек, кенг қамровли ҳамкорлик бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 апреля провел встречу с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, прибывшим в город Самарканд для участия в первом саммите «Центральная Азия – ЕС».
Президент Туркменистана передал главе нашего государства искренние приветствия от Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Гурбангулы Бердымухамедова.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
С глубоким удовлетворением отмечен устойчивый рост показателей товарооборота, который по итогам прошлого года превысил 1,1 миллиард долларов.
Успешно реализуются проекты кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства. Совместно создается зона приграничной торговли «Шават – Дашогуз». Проводятся мероприятия в рамках активных межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Особое внимание уделено подготовке предстоящих двусторонних встреч и многосторонних мероприятий на высшем уровне, а также продвижению совместных проектов многопланового партнерства.