Давлат раҳбарлари қўшма концертда иштирок этдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров уч мамлакат маданият ва санъат усталарининг концертида қатнашдилар.
Давлатимиз раҳбари ўз сўзида биродар халқларни баҳорий янгиланиш байрами Наврўз ва муборак Рамазон ҳайити билан чин дилдан қутлади.
– Бугун халқларимиз учун ҳақиқатан ҳам катта ва узоқ кутилган байрам. Биз уч давлат чегараларининг туташ нуқтаси ҳақидаги тарихий шартномани имзоладик. Бундан буён чегаралар – биродарлик чизиқлари, янги имкониятлар, бунёдкорлик ва ҳамкорлик маконидир, – деди Президент.
Халқларимизнинг муқаддас тупроғи, дини, тақдири бир, ташвиш-у қувончлари, интилишлари ўхшаш экани таъкидланди. Энди бу гўзал заминни бугунги ва келажак авлодлар муносиб ва бахтли яшаши учун биргаликда обод қилиш бизнинг бурчимиздир.
Кейинги йилларда умумий сиёсий ирода туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларда улкан ижобий ўзгаришлар юз берди.
Бугун Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисида шартнома кучга кирди. Яқин кунларда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида ҳам шундай ҳужжат имзоланади.
Савдо, инвестициялар, юк ташиш, фуқароларнинг борди-келдиси изчил кўпайиб бормоқда. Муваффақиятли кооперация лойиҳалари сони ошмоқда.
Бугунги музокараларда ишбилармонлик ва маданий алмашинувлар учун қулай шароитлар яратиш, тўғридан-тўғри парвозлар сонини кўпайтириш, чегараолди ҳудудлардаги шаҳарлар ўртасида янги автобус йўналишларини йўлга қўйиш бўйича келишувларга эришилгани қайд этилди.
Маданий тадбирлар, ижодий фестиваллар, ёшлар форумлари, спорт мусобақаларини мунтазам ўтказиб боришга алоҳида эътибор қаратилди.
– Санъат чегара билмайди, унинг буюк вазифаси одамларни бирлаштириш. Уч мамлакатнинг истеъдодли санъат усталари ижросидаги бугунги концерт ҳам маданиятларимизнинг бойлиги, ранг-баранглиги ва муштараклигини яна бир бор намойиш этади, – деди сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров приняли участие на совместном мероприятии – концерте мастеров культуры и искусства трех стран.
В своем приветственном выступлении глава нашего государства искренне поздравил братские народы с праздником весеннего обновления Наврузом и священным Рамазан хайитом.
– Сегодня по-настоящему большой и долгожданный праздник для наших народов. Мы подписали исторический Договор о точке стыка государственных границ трёх стран. Отныне границы – это линии братства, пространство новых возможностей, созидания и интеграции, — отметил Президент.
Подчеркнуто, что у наших народов одна священная земля, одна религия, одна судьба, схожие заботы, радости и устремления. Теперь наш долг – вместе преображать эту прекрасную землю для достойной и счастливой жизни нынешнего и будущих поколений.
В последние годы благодаря общей политической воле в отношениях между нашими странами произошли огромные позитивные изменения.
Сегодня вступил в силу Договор о союзнических отношениях между Узбекистаном и Таджикистаном.  В ближайшее время будет подписан аналогичный документ между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Динамично растут показатели торговли, инвестиций, грузоперевозок, взаимных поездок граждан. Увеличивается число успешных примеров кооперации.
Отмечено, что в ходе сегодняшних переговоров были достигнуты договоренности о формировании благоприятных условий для деловых и культурных обменов, увеличении частоты прямых авиарейсов и запуске новых автобусных маршрутов между городами в приграничных регионах.
Особое внимание уделено регулярному проведению культурных мероприятий, творческих фестивалей, форумов молодёжи, спортивных соревнований.
— Искусство не знает границ, его великая миссия – объединять людей. И сегодняшний концерт талантливых мастеров искусств трех стран еще раз продемонстрирует богатство, разнообразие и общность наших культур, – заключил Президент Узбекистана.