Ўзбекистон Президенти ва Покистон Бош вазири қўшма бизнес форумида иштирок этдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф Ўзбекистон-Покистон бизнес форумида иштирок этдилар.
Тадбирда икки мамлакат етакчи компанияларининг 300 нафарга яқин раҳбарлари ва вакиллари иштирок этди. Покистон томонидан «Al-Rafique Enterprises,» «Mehran Dates Products», «Brighto Chemicals», «Transfopower Industries», «FWO», «T.M.C», «Pakistan Mobile», «TCS» ва бошқа кўплаб компаниялар қатнашди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида бугун бўлиб ўтган самарали музокараларда кўп қиррали шерикликни янада кенгайтириш масалалари атрофлича муҳокама қилингани, катта режа ва вазифалар белгилаб олинганини таъкидлади. Олий даражадаги стратегик шериклик кенгашини тузишга келишиб олинди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик икки томонлама муносабатларнинг «локомотиви» сифатида белгиланди.
– Улкан салоҳиятга эга бўлган иқтисодиётларимиз бир-бирини тўлдиришга қодир, – деди Президентимиз.
Ўтган йил якунларига кўра, товар айирбошлаш ҳажми 400 миллион доллардан ошди, 130 та қўшма корхона фаолият юритмоқда. Шу жиҳатдан Ўзбекистон Покистоннинг Марказий Осиёдаги энг йирик савдо шеригига айланди.
Кейинги йилларда бизнес учун қулай шароитлар яратиш бўйича чора-тадбирлар фаол амалга оширилмоқда. Лаҳор билан авиақатновлар тикланди, рейслар сонини кўпайтириш ва парвозлар географиясини кенгайтириш режалаштирилган. Бизнес форумлари, саноат кўргазмалари ўтказилмоқда. Карачи ва Тошкент шаҳарларида савдо уйлари ташкил этилган.
Ўзбекистон-Покистон ҳамкорлиги янги лойиҳалар билан бойимоқда. «Pak Merit», «Diamond Group», «Silk-way», «Getz Pharm», «Gerbion», «NLS» ва бошқа компаниялар билан лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича қатор таклифларни илгари сурди.
Аввало, йилига камида икки марта – Ўзбекистон ва Покистонда бизнес вакилларини кенг жалб қилган ҳолда ишбилармонлик тадбирларини мунтазам ўтказиб бориш муҳимлиги таъкидланди.
Жуғрофий яқинликни ҳисобга олиб, товар айирбошлаш ҳажмини кескин ошириш, шу жумладан амалдаги Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим доирасида товарлар номенклатурасини кенгайтириш, фитосанитария, карантин ва божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, банклараро ҳисоб-китоблар механизмларини такомиллаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Электрон савдо платформаларини интеграция қилишга алоҳида эътибор қаратилади.
Транспорт ва логистика имкониятлари кенгаймоқда. Сўнгги йилларда мамлакатлар ўртасида юк ташиш ҳажми 5 баробар ошди. Ушбу соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида қўшма транспорт-логистика компаниясини ташкил этиш режалаштирилган.
Хитойни Марказий Осиё билан боғлайдиган темир йўл қурилиши бошлангани мамнуният билан қайд этилди. Келажакда ушбу стратегик йўл Покистон бандаргоҳлари олиб чиқиши мумкин, бу эса ўзаро савдо ва инвестицияларни сезиларли даражада оширишга хизмат қилади.
Саноат кооперациясини жадал ривожлантириш мамлакатларимизнинг туб манфаатларига мосдир.
Фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, геология, тоғ-кон, электротехника, тўқимачилик, чарм саноати ва бошқа тармоқлардаги лойиҳалар шулар жумласидан.
Ҳудудлараро ҳамкорлик салоҳиятидан самарали фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Шу маънода, ҳудудлар раҳбарларининг ўзаро ташрифларини фаоллаштириш, бунда икки мамлакат ишбилармон доираларини кенг жалб этиш муҳимлиги қайд этилди.
Покистон Бош вазири Шаҳбоз Шариф, ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар дастурини, шунингдек, бизнес юритиш учун яратилган шароитларни юқори баҳолаб, шерикликни кенгайтириш учун катта имкониятлар мавжудлигини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф приняли участие в узбекско-пакистанском бизнес-форуме.
В мероприятии участвовали порядка 300 руководителей и представителей ведущих компаний двух стран. Пакистанский бизнес был представлен такими компаниями, как Al-Rafique Enterprises, Mehran Dates Products, Brighto Chemicals, Transfopower Industries, FWO, T.M.C, Pakistan Mobile, TCS и многими другими.
В своем выступлении глава нашего государства подчеркнул, что в ходе состоявшихся сегодня плодотворных переговоров были подробно обсуждены вопросы дальнейшего расширения многопланового партнерства, намечены большие планы и задачи. Достигнута договоренность о создании Высшего совета стратегического партнерства.
В качестве локомотива двусторонних отношений определено торгово-экономическое сотрудничество.
– Обладая огромным потенциалом, наши экономики могут эффективно дополнять друг друга, — отметил Президент.
По итогам прошлого года товарооборот превысил 400 миллионов долларов, действуют 130 предприятий. В данном контексте Узбекистан стал крупнейшим торговым партнером Пакистана в Центральной Азии.
В последние годы активно реализуются совместные меры по формированию благоприятных условий для бизнеса. Возобновлено авиасообщение с Лахором, есть планы по увеличению количества рейсов и расширению географии полетов. Проводятся бизнес-форумы и промышленные выставки. Созданы торговые дома в Карачи и Ташкенте.
Узбекско-пакистанское сотрудничество наполняется новыми проектами. Осуществляются проекты с компаниями Pak Merit, Diamond Group, Silk-way, Getz Pharm, Gerbion, NLS и другими.
Глава нашего государства выдвинул ряд предложений по дальнейшему расширению двустороннего сотрудничества.
Прежде всего отмечена важность регулярного проведения деловых мероприятий с широким участием представителей бизнеса как минимум 2 раза в год – в Узбекистане и Пакистане.
С учетом географической близости указано на необходимость кардинального наращивания объемов товарооборота, в том числе за счет расширения номенклатуры товаров в рамках действующего Соглашения о преференциальной торговле, упрощения фитосанитарных, карантинных и таможенных процедур, совершенствования механизмов межбанковских расчетов. Отдельное внимание будет уделено интеграции электронных торговых платформ.
Расширяются возможности в области транспорта и логистики. За последние годы объемы грузоперевозок между странами выросли в 5 раз. С целью расширения сотрудничества в данной сфере планируется создание совместной транспортно-логистической компании.
С удовлетворением отмечено начало строительства железной дороги, соединяющей Китай с Центральной Азией. В будущем данная стратегическая дорога может вывести к портам Пакистана, что послужит существенному увеличению взаимной торговли и инвестиций.
Коренным интересам наших стран отвечает ускоренное развитие промышленной кооперации.
Речь идет о проектах в сфере фармацевтики, сельского хозяйства, геологии, добывающей, электротехнической, текстильной, кожевенной и других отраслях.
Указано на необходимость эффективного использования потенциала межрегионального сотрудничества. В данном контексте отмечена важность активизации взаимных визитов глав регионов с широким участием бизнес-миссий двух стран.
В свою очередь, Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, высоко оценив реализуемую под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева программу масштабных реформ, а также созданные условия для ведения бизнеса, подчеркнул наличие больших возможностей для наращивания партнерства.