Сирдарё вилояти иқтисодиётини ривожлантириш бўйича режалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 25 февраль куни Сирдарё вилояти иқтисодиётини ривожлантириш, иш ўринлари ва инвестицияларни кўпайтириш бўйича 2025 йилги режалар муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Кейинги йилларда Сирдарёда энергетика, қурилиш, тадбиркорлик бирмунча ривожланди. Ўтган йили давлатимиз раҳбарининг Сайхунобод туманига ташрифи чоғида томорқачилик ва кичик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш бўйича янги тажриба яратилди.
Лекин ташаббускорлик камлиги учун саноат, савдо ва хизматлар ривожланишдан орқада қолиб кетаяпти. Хусусан, Сирдарёда хизмат кўрсатиш соҳасининг республикадаги улуши энг паст. Камбағаллик даражаси 11 фоиздан кўп. 22 минг нафар фуқаро ишсиз.
Бугун дунёда иқтисодий шарт-шароитлар тез ўзгармоқда. Бундай вазиятда изланиб, ўрганиб, ички имкониятларни тўла ишга солган ҳудуд ютади.
Шу мақсадда Сирдарё вилоятида инвестицияларни кўпайтириб, саноат ва бизнес-муҳитни яхшилаш, камбағалликни қисқартириш, шунингдек, вилоятнинг транзит салоҳиятидан унумли фойдаланиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган.
Масалан, қарийб 900 гектар ер майдонида саноат зоналари ташкил қилиниши мўлжалланган. Бу 5 миллиард доллар инвестицияга ва 20 мингдан ортиқ янги иш ўрнига замин бўлади. Лойиҳалар Сирдарё, Ширин, Боёвут, Ховос, Мирзаобод, Гулистон, Оқолтин ва Сардобада жойлашади.
Вилоят географик жиҳатдан Ўзбекистоннинг марказий қисмида, бир нечта халқаро автомагистрал кесишмасида жойлашган бўлиб, бир кеча-кундузда 311 мингта транспорт воситалари ўтади. Шунга кўра, тадбиркорлар бу йўллар бўйида юзлаб савдо шохобчалари очишга тайёрлигини билдирган.
Шу каби 500 минг квадрат метр савдо-сервис майдони ташкил этиб, 50 минг одамнинг бандлигини таъминлаш имконияти бор.
Ер-суви мўл бу ҳудудда пахта, шоли, мева-сабзавот ва полиз маҳсулотлари етиштириш учун катта салоҳият бор. Шу боис картошка, пиёз, маймунжон, қорағат ва олча майдонлари кенгайтирилади. Томорқа, дала ва каналлар четидаги 38 минг гектарга қайта ишловчи ва экспортчилар бириктирилади.
8 та тумандаги паст рентабелли 25 минг гектар ер шоли етиштиришга ўтказилади. Шоличилик корхоналарини қўллаб-қувватлаш учун маҳсулотнинг 50 фоизини экспорт қилишга рухсат берилади.
Вилоятда мингдан зиёд хонадоннинг қурилганига эллик йилдан ошган. Реновация дастури асосида, уларнинг ўрнида 15 минг хонадонли замонавий уй-жойлар қурилиши кўзда тутилган. Бу борада Марғилон шаҳри, Дўстлик туманидаги ижобий тажрибалар ўрганилади.
Янги хонадонлар арзон бўлиши учун девелоперларга солиқ, божхона имтиёзлари берилади. Шунингдек, вилоятдаги йўл, электр, уй-жой, ирригация, боғча, мактаб ва бошқа ижтимоий объектларни янгилашга 100 миллион доллар йўналтирилади.
Гулистон шаҳрини узлуксиз ичимлик суви билан таъминлашга зарур маблағ ажратиш ва бу ишларни 2025 йил 1 июга қадар якунлаш топширилди. Шунингдек, Гулистон ва Ширин шаҳарларда урбанизация жараёнларини жадаллаштириш мақсадида уларнинг ҳудудини кенгайтириш таклифи маъқулланди.
Умуман, бундай имкониятлар эвазига жорий йилда 2 миллиард доллар инвестиция жалб этиб, экспортни 500 миллион долларга етказиш вазифаси белгиланди. Бунинг натижасида 16 мингдан зиёд янги иш ўрни очилиши, камбағаллик даражаси 7,4 фоизга тушиши қайд этилди.

Рассмотрены планы по развитию экономики Сырдарьинской области
Президент Шавкат Мирзиёев 25 февраля провел совещание по обсуждению планов развития экономики, увеличения числа рабочих мест и привлечения инвестиций в Сырдарьинской области в 2025 году.
В последние годы в регионе наблюдался некоторый прогресс в таких сферах, как энергетика, строительство и предпринимательство. По итогам прошлогодней поездки главы государства в Сайхунабадский район была внедрена новая модель поддержки приусадебных хозяйств и проектов малого бизнеса.
Однако недостаточная инициативность руководителей сдерживает развитие промышленности, торговли и сферы услуг. В частности, доля сектора услуг в экономике Сырдарьинской области остается самой низкой по стране. Уровень бедности превышает 11 процентов, число безработных достигает 22 тысяч человек.
Сегодня мировые экономические условия стремительно меняются. В такой ситуации конкурентное преимущество получают те регионы, которые активно изучают тенденции, ищут новые возможности и эффективно используют внутренние ресурсы.
С этой целью разработаны предложения по увеличению объемов инвестиций и улучшению бизнес-среды в Сырдарьинской области, сокращению уровня бедности, а также эффективному использованию транзитного потенциала региона.
В частности, планируется организовать промышленные зоны общей площадью почти 900 гектаров. Это позволит привлечь 5 миллиардов долларов инвестиций и создать более 20 тысяч новых рабочих мест. Проекты будут размещены в Сырдарье, Ширине, Баявуте, Хавасте, Мирзаабаде, Гулистане, Акалтыне и Сардобе.
Географически область расположена в центральной части Узбекистана, здесь пересекаются международные автомагистрали М-39, М-34, А-373 и А-376, по которым проезжают 311 тысяч транспортных средств в сутки. Предприниматели готовы открыть сотни точек торговли и сервиса вдоль этих дорог.
В целом запланировано создание 500 тысяч квадратных метров торгово-сервисных площадей, что обеспечит занятость 50 тысяч человек.
Благодаря благоприятным почвенно-климатическим условиям регион обладает высоким потенциалом для выращивания хлопчатника, риса, плодоовощных и бахчевых культур. В связи с этим будут расширены площади под картофель, лук, малину, смородину и вишню. За приусадебными участками, окраинам полей и примыкающим к каналам участкам общей площадью 38 тысяч гектаров будут закреплены перерабатывающие предприятия и экспортеры.
Кроме того, в восьми районах области планируется перевести 25 тысяч гектаров земель с низкой рентабельностью под выращивание риса. Для поддержки рисоводческих хозяйств им будет разрешено экспортировать 50 процентов урожа.
В области насчитывается более тысячи домов, построенных более 50 лет назад. В рамках программы реновации на их месте планируется возвести современные жилые комплексы общей вместимостью 15 тысяч квартир. При этому будут изучен положительный опыт города Маргилана и Дустликского района.
Для обеспечения доступности нового жилья девелоперам будут предоставлены налоговые и таможенные льготы. Кроме того, на модернизацию дорог, электросетей, жилищного фонда, ирригационной инфраструктуры, обновление детских садов, школ и других социальных объектов области будет направлено 100 миллионов долларов.
Поручено выделить необходимые средства и завершить до 1 июля текущего года работы по бесперебойному обеспечению города Гулистана питьевой водой. Одобрены предложения по расширению территории городов Гулистана и Ширина для ускорения процессов урбанизации.
В целом благодаря рассмотренным возможностям в текущем году планируется привлечь 2 миллиарда долларов инвестиций, довести объем экспорта до 500 миллионов долларов. Ожидается, что в результате будет создано более 16 тысяч новых рабочих мест, а уровень бедности снизится до 7,4 процента.