Ўзбекистон Президенти Беларусь етакчисини президентлик сайловидаги ғалабаси билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 январь куни бўлиб ўтган телефон орқали мулоқотда Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенкони кеча бўлиб ўтган Президент сайловидаги ишончли ғалабаси билан самимий қутлади.
Давлатимиз раҳбари сайловчиларнинг фаол иштироки ва овоз бериш натижалари Беларусь халқи амалдаги Президентга юксак ишонч билдираётгани, амалга оширилаётган сиёсат ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни кенг қўллаб-қувватлаётганини яна бир бор тасдиқлаганини алоҳида таъкидлади.
Суҳбат чоғида ўтган йил 7-9 февраль кунлари Беларусь Президенти Александр Лукашенконинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш нуқтаи назаридан Ўзбекистон-Беларусь кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
2024 йилда товар айирбошлаш ҳажми 700 миллион доллардан ошди. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида саноат кооперацияси лойиҳаларини жадаллаштириш, яқин ишбилармонлик ва ҳудудлараро алоқаларни, фаол маданий-гуманитар алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана поздравил лидера Беларуси с победой на президентских выборах
В ходе телефонного разговора 27 января Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сердечно поздравил Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко с уверенной победой на выборах Президента страны, прошедших накануне.
Глава нашего государства особо отметил, что высокая явка избирателей и итоги голосования еще раз подтвердили большое доверие белорусского народа к действующему Президенту страны, широкую поддержку проводимого политического курса и социально-экономических реформ.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-белорусских отношений многопланового партнерства в контексте практической реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Президента Беларуси Александар Лукашенко в Узбекистан 7-9 февраля прошлого года.
Объем товарооборота в 2024 году превысил 700 миллионов долларов. Отмечена важность ускорения проектов промышленной кооперации в различных отраслях экономики, продолжения тесных деловых и межрегиональных контактов, интенсивного культурно-гуманитарного обмена.