Инвестиция ва экспорт бўйича асосий вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 январь куни инвестицияларни кенг жалб этиш ва экспорт ҳажмини ошириш борасидаги ишлар натижадорлиги ҳамда келгусидаги асосий вазифалар муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Мамлакатимиздаги очиқлик, кучли инвестиция сиёсати натижасида иқтисодиёт барқарор ўсиб келаяпти. Хусусан, 2024 йилда ялпи ички маҳсулот 6,5 фоизга ошиб, 115 миллиард долларга етди. Хорижий инвестиция 1,6 баробар ўсиб, қарийб 35 миллиард долларни ташкил қилди. Қиймати 10 миллиард долларлик 242 та йирик ва ўрта лойиҳалар ишга тушди. Экспорт илк бор 27 миллиард долларга етди.
Ўтган йили тоғ-кон, нефтгаз, кимё, қишлоқ хўжалиги соҳаларида инвестиция 2 карра ошган. 50 та туманга 100 миллион доллардан кўп сармоя кириб келган.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда соҳадаги қолоқликлар атрофлича таҳлил қилинди.
Тўқимачилик саноати, “Ўзтрансгаз”, “Ўзметкомбинат”, “Ўзсувтаъминот” тизимида инвестиция кўрсаткичлари пасайган. Экология, Қишлоқ хўжалиги, Рақамли технологиялар, Транспорт, Қурилиш, Соғлиқни сақлаш, Спорт, Маданият, Олий таълим, Мактабгача ва мактаб таълими вазирликлари олиб келган инвестиция ва грантлар имкониятга яраша эмас.
Айрим туман ҳокимлари инвестиция ва экспорт масаласини ўз ҳолига ташлаб қўйгани кўрсатиб ўтилди. Жумладан, Беруний, Қораўзак, Қўнғирот, Пешку, Янгиобод, Қамаши, Хонқа, Шовот, Ромитан, Деҳқонобод, Миришкор, Чироқчи, Нарпай, Нуробод ва Гулистон туманлари ҳамда Оҳангарон шаҳри ҳокимларига ҳайфсан эълон қилинди. Фаолиятида жиддий камчиликларга йўл қўйгани учун Сирдарё вилояти ҳокими Акмалжон Маҳмудалиев лавозимидан озод этилди.
Йиғилишда инвестиция ва экспорт бўйича бу йилги асосий вазифалар белгиланди.
Аввало, бу масала ҳудудлар кесимида кўриб чиқилди. 27 та туманда инвестиция ҳажми 200 миллион доллардан ошиши ҳисоб-китоб қилинган. Лекин 10 та туманда режа 40 миллион долларга ҳам етмайди. Мутасаддиларга ушбу туманларда янги лойиҳаларни шакллантириб, инвестицияни кўпайтириш бўйича топшириқ берилди.
Маблағларнинг самарадорлигига алоҳида тўхталиб ўтилди. Масалан, сўнгги етти йилда киритилган 120 миллиард доллар инвестиция ҳисобига 6 мингдан ортиқ корхона ишга тушган. Таҳлил қилинса, ҳар 1 минг доллар инвестиция йилига ўртача 530 доллар қўшилган қиймат яратаяпти. Бу кўрсаткич тоғ-кон саноатида 700 долларга етган.
Лекин нефть-газ, металлургия ва қурилиш материаллари соҳаларида инвестиция самарадорлиги нисбатан паст. Ҳудудлардан эса Сирдарё, Бухоро ва Қорақалпоғистонда шундай ҳолат.
Янги очилган 92 та корхонада ускуналар ишлатилмай тургани учун кредитлар қайтиши кечикаяпти. 105 та тадбиркор олиб келган ускуналар божхона омборларида турибди.
Президент инвестициянинг самарадорлигини ошириш ҳудуд ва тармоқ раҳбарларининг асосий вазифаси бўлиши кераклигини таъкидлади.
– Бу иқтисодиётимиз ўсишига катта туртки беради. Кафолатли харид ҳисобига, жуда кўп янги иш ўринлари яратилади, валюта тежалади ва ёндош соҳалар ривожланади. Буни ҳокимлар яхши тушуниб, ҳар бир лойиҳанинг “ичига кириб”, ишни унумли ташкил қилиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Тадбиркорлар иштирокида ярмаркалар ўтказиб, янги маҳсулотларни ўзлаштириш, йирик инвестиция лойиҳаларида маҳаллий маҳсулотлар улушини кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мамлакатимизда тадбиркорлар синфи кенгайиб, халқаро доирага чиқмоқда. Илғор корхоналаримиз чет элдан тўғридан-тўғри маблағ олиб келишни бошлади. Буни қўллаб-қувватлаш мақсадида, Президент фармони билан, Савдо-саноат палатасида Тадбиркорларга ташқи молия бозорларига чиқишга кўмаклашиш маркази ташкил қилинди. Энди бундан фойдаланиб, кўпроқ тадбиркорлар хориждан маблағ жалб қилишга ўргатилиши айтилди.
Бу йил халқаро молия институтлари ҳисобидан 5 миллиард 200 миллион долларлик ишлар режалаштирилган. Уларни ўз вақтида амалга ошириш учун Бош вазир бошчилигида фавқулодда штаб ташкил қилиниши белгиланди.
Европа тикланиш ва тараққиёти банки билан 1 миллиард 100 миллион доллар, Ислом тараққиёт банки билан 1 миллиард долларлик лойиҳалар кўзда тутилган. Мутасаддиларга ушбу банклар билан давлат кафолатисиз лойиҳаларни кўпайтириш, маблағ жалб қилишда тадбиркорларга кўмаклашиш топширилди.
Инвестиция самарадорлигининг кўрсаткичларидан бири – экспорт. Масалан, эркин иқтисодий зоналардаги корхоналар киритган сармоясига қараб, имтиёз олаяпти. Бу таннархни пасайтириш, экспортга чиқишга хизмат қилиши керак.
Ўтган йили 22 та эркин иқтисодий зонадаги 589 та корхона 42 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарган. Лекин товарларнинг атиги 18 фоизи ташқи бозорларга сотилган, 372 та корхона умуман экспорт қилмаган.
Шу боис энди фақат экспортга ишлайдиган эркин иқтисодий зоналар ташкил этилиши таъкидланди. Уларда хорижий брендлар билан юқори қийматли, ташқи бозорларда талабгир маҳсулотлар ишлаб чиқарилади. Шулардан биринчиси Наманган вилоятида, 30 гектар майдонда тўқимачилик йўналишида ташкил этилади.
Яна бир янги ёндашув – ўтган йили 12 та технопарк хорижий корхоналар бошқарувига берилди. Ҳозирча уларга 2,5 миллиард долларлик 27 та лойиҳа жойлаштирилган. Бу тажрибани кенгайтириб, хорижий компнаиялар иштирокида яна бир нечта технопарклар ташкил қилиш таклифи билдирилди.
Бу йил экспортни 30 миллиард доллардан ошириш мўлжалланмоқда. Масалан, юртимизда хомашёси бўлган тўқимачилик, электротехника каби тармоқларда экспортни 2-3 карра ошириш имконияти бор.
Шу боис бу иккита драйвер тармоқни ривожлантириш, экспортга ишлаётган корхоналарни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилади.
Хусусан, экспортчиларни айланма маблағ билан таъминлаш учун алоҳида факторинг ташкилоти очилиб, унга 100 миллион доллар ажратилади. Корхоналарни халқаро сертификат талабларига мослаштириш харажатларининг 20 минг долларгача қисми қоплаб берилади. Ривожланиш ва тадқиқот марказлари (R&D) учун олиб келинадиган лаборатория жиҳозлари божхона божларидан озод қилинади. Халқаро маркетплейслар орқали маҳаллий маҳсулотларини тарғиб қилиш учун 2 миллион доллар йўналтирилади.
Мутасаддиларга ташқи бозорлардаги имкониятни таҳлил қилиб, уч йиллик экспорт стратегиясини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Пахта етиштириш ва қайта ишлашда ҳам қўшимча бозор механизмлари жорий қилинади. Шу йилдан бошлаб, кластерлар пахтага талаби ва нарх таклифини биржага қўяди, фермерлар эса ўзига маъқулини танлаб, фьючерс шартномасини тузади. Имтиёзли кредит олмай, ўзи пахта етиштирган фермерларга биржада сотган пахтасининг 10 фоизи миқдорида субсидия берилади. Имтиёзли кредитни 31 декабргача тўлиқ қайтарган фермерларга кредитнинг 4 фоизи қайтариб берилади.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги маҳсулоти етиштирувчи томорқа эгалари маҳалла банкирларига мижоз бўлади.
Йиғилиш якунида давлатимиз раҳбари жаҳонда инвестиция ва бозорлар учун рақобат кескинлигини яна бир бор таъкидлаб, мутасаддиларга ишчанлик ва натижадорликни ошириш талабини қўйди. Бу борада назорат ва сўров қаттиқ бўлиши кўрсатиб ўтилди.
Бош вазирга бу йилги 42 миллиард доллар хорижий инвестиция бўйича ойма-ой режа тасдиқлаб, ижросини таъминлаш топширилди.

Определены основные задачи в сфере инвестиций и экспорта
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению результатов проделанной работы по широкому привлечению инвестиций и увеличению объемов экспорта, а также определению основных задач на перспективу.
В результате проводимой в стране политики открытости и активного привлечения капитала экономика продолжает стабильно расти. В частности, в 2024 году валовой внутренний продукт увеличился на 6,5 процента, достигнув 115 миллиардов долларов. Объем иностранных инвестиций вырос в 1,6 раза и составил около 35 миллиардов долларов. Введены в строй 242 крупных и средних проекта общей стоимостью 10 миллиардов долларов. Экспорт впервые достиг отметки в 27 миллиардов долларов.
В прошедшем году объемы инвестиций в горнодобывающей, нефтегазовой, химической и сельскохозяйственной отраслях увеличились вдвое. В 50 районах объем привлеченных инвестиций превысил 100 миллионов долларов.
На совещании, прошедшем в критическом духе, были детально проанализированы имеющиеся отставания.
Снизились показатели по привлечению инвестиций в текстильной промышленности, системах «Узтрансгаз», «Узметкомбинат» и «Узсувтаъминот». Объемы инвестиций и грантов, поступивших по линии министерств экологии, сельского хозяйства, цифровых технологий, транспорта, строительства, здравоохранения, спорта, культуры, высшего образования, дошкольного и школьного образования, не соответствуют имеющимся возможностям.
Отмечалось, что отдельные хокимы районов пустили на самотек вопросы инвестиций и экспорта. В частности, хокимам Берунийского, Караузякского, Кунградского, Пешкунского, Янгиабадского, Камашинского, Ханкинского, Шаватского, Ромитанского, Дехканабадского, Миришкорского, Чиракчинского, Нарпайского, Нурабадского и Гулистанского районов, а также города Ахангарана был объявлен выговор. За серьезные упущения в работе хоким Сырдарьинской области Акмалжон Махмудалиев освобожден от занимаемой должности.
На совещании определены основные задачи по инвестициям и экспорту на текущий год.
Прежде всего, вопрос был рассмотрен в разрезе регионов. Для 27 районов запланирован объем инвестиций более 200 миллионов долларов. Однако в 10 районах план не дотягивает даже до 40 миллионов долларов. Ответственным лицам поручено сформировать в этих районах новые проекты и увеличить объем инвестиций.
Отдельно подчеркнута важность эффективного расходования средств. Например, за последние семь лет за счет инвестиций в размере 120 миллиардов долларов было запущено свыше 6 тысяч предприятий. Анализ показывает, что на каждые 1 тысячу долларов инвестиций ежегодно создается в среднем 530 долларов добавленной стоимости. В горнодобывающей промышленности этот показатель достигает 700 долларов.
Однако в нефтегазовой, металлургической отраслях и сфере производства строительных материалов рентабельность инвестиций относительно низкая. Та же ситуация наблюдается в Сырдарьинской, Бухарской областях и Республике Каракалпакстан.
На 92 новых предприятиях оборудование не задействовано, из-за чего задерживается возврат кредитов. Оборудование, ввезенное 105 предпринимателями, до сих пор находится на таможенных складах.
Президент подчеркнул, что повышение эффективности инвестиций должно стать основной задачей руководителей регионов и отраслей.
— Это придаст мощный импульс росту нашей экономики. За счет гарантированных закупок создается множество новых рабочих мест, сохраняется валюта, развиваются смежные сферы. Хокимы должны это понимать и детально вникать в каждый проект, организуя работу максимально эффективно, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по проведению ярмарок с участием предпринимателей для освоения новых видов продукции и увеличению доли местных товаров в крупных инвестиционных проектах.
Ведущие предприятия в нашей стране начали самостоятельно привлекать иностранное финансирование. Для поддержки этого процесса согласно указу Президента при Торгово-промышленной палате создан Центр содействия предпринимателям в выходе на внешние финансовые рынки. Подчеркнуто, что теперь нужно активнее использовать этот механизм для обучения и поддержки предпринимателей в вопросах привлечения средств из-за рубежа.
В этом году намечено реализовать проекты на 5 миллиардов 200 миллионов долларов за счет ресурсов международных финансовых институтов. Для своевременного выполнения этих работ будет создан чрезвычайный штаб под руководством Премьер-министра.
С Европейским банком реконструкции и развития согласованы проекты на 1 миллиард 100 миллионов долларов, с Исламским банком развития – на 1 миллиард долларов. Ответственным лицам дано поручение расширить сотрудничество с этими банками на основе проектов без госгарантий, а также оказывать предпринимателям необходимую поддержку в вопросах привлечения финансирования.
Один из важнейших показателей эффективности инвестиций – экспорт. Например, предприятия в свободных экономических зонах получают льготы исходя из вложенного капитала. Это должно было способствовать снижению себестоимости и выходу на внешние рынки.
В прошлом году 589 предприятий, функционирующих в 22 свободных экономических зонах, произвели продукцию на 42 триллиона сумов. Однако только 18 процентов товаров было отправлено на экспорт, а 372 предприятия вообще не поставляли свою продукцию за рубеж.
В связи с этим было отмечено, что впредь будут создаваться только свободные экономические зоны, которые ориентированы исключительно на экспорт. В них совместно с зарубежными брендами планируется выпускать востребованную на внешних рынках продукцию с высокой добавленной стоимостью. Одной из первых таких зон станет текстильный кластер в Наманганской области на площади 30 гектаров.
Еще один новый подход – передача 12 технопарков в управление иностранным компаниям, осуществлённая в прошлом году. Пока там размещено 27 проектов общей стоимостью 2,5 миллиарда долларов. Предложено расширить этот опыт и создать еще несколько технопарков с участием зарубежных компаний.
В этом году планируется довести экспорт до более чем 30 миллиардов долларов. Например, в таких сферах, как текстильная и электротехническая промышленность, где у нас есть собственная сырьевая база, есть возможности увеличить экспорт в 2–3 раза.
В связи с этим будут приняты меры для развития этих двух ведущих отраслей и всесторонней поддержки предприятий-экспортеров.
В частности, для обеспечения экспортеров оборотными средствами будет создана отдельная факторинговая организация, ей будет выделено 100 миллионов долларов. Будет возмещаться до 20 тысяч долларов затрат предприятий на приведение производства в соответствие с международными сертификационными требованиями. Лабораторное оборудование для центров развития и исследований (R&D) освободят от уплаты таможенных пошлин. На продвижение местной продукции через международные маркетплейсы будет направлено 2 миллиона долларов.
Ответственным лицам поручено провести анализ возможностей на внешних рынках и разработать трехлетнюю экспортную стратегию.
В производство и переработку хлопка также будут внедрены дополнительные рыночные механизмы. Начиная с этого года кластеры будут выставлять свои потребности и ценовые предложения по хлопку на бирже, а фермеры – выбирать наиболее выгодные условия и заключать фьючерсные контракты. Фермеры, не использующие льготные кредиты и самостоятельно выращивающие хлопок, получат субсидию в размере 10 процентов от биржевой цены продаваемого ими хлопка. Те, кто вернет льготные кредиты до 31 декабря, смогут получить обратно 4 процента от суммы кредита.
Кроме того, владельцы приусадебных участков, занимающиеся выращиванием сельхозпродукции, могут становиться клиентами банков.
В завершение совещания глава государства еще раз подчеркнул высокую конкуренцию в мире за инвестиции и рынки, потребовал от ответственных лиц укреплять деловую активность и добиваться конкретных результатов. Было отмечено, что контроль и спрос в этой сфере будут жесткими.
Премьер-министру поручено утвердить поквартальный план по обеспечению поступления 42 миллиардов долларов иностранных инвестиций в этом году и обеспечить его исполнение.