Ўзбекистон ва Қатар етакчилари стратегик шерикликни кенгайтириш истиқболларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан 17 декабрь куни қилган телефон орқали суҳбатда олий даражадаги келишувларни амалга ошириш ва инвестиция лойиҳаларини илгари суриш масалалари диққат марказида бўлди.
Давлатимиз раҳбари Қатар Амирини миллий байрам – Давлатга асос солинган кун билан самимий қутлаб, унга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат ва муваффақиятлар, дўст Қатар халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шерикликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Фаол мулоқот ва алмашинувлар натижалари ижобий баҳоланди. Жорий йилнинг ноябрь ойида Доҳа шаҳрида Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши ва бизнес форуми самарали ўтди. Октябрь ойида Тошкент шаҳрида Қатар маданияти ҳафталиги тадбирлари муваффақиятли ташкил этилди.
Қатарнинг етакчи компаниялари иштирокида энергетика, транспорт ва туризм инфратузилмасини ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва бошқа устувор йўналишларда инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Пойтахтлар ўртасида мунтазам тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилгани ўзаро сайёҳлар оқимини оширишга хизмат қилмоқда.
Суҳбат чоғида давлат раҳбарлари 2025 йилда бўлажак тадбирлар режасига, шу жумладан «Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши» мулоқотининг иккинчи саммитини ўтказишга алоҳида эътибор қаратдилар.

Лидеры Узбекистана и Катара рассмотрели перспективы расширения стратегического партнерства
Вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне и продвижения инвестиционных проектов были в центре внимания телефонной беседы Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани, прошедшей 17 декабря.
Глава нашего государства тепло поздравил Эмира Катара c национальным праздником – Днем основания государства, искренне пожелав ему здоровья, благополучия и успехов, а также мира и процветания дружественному катарскому народу.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества и укрепления стратегического партнерства наших стран.
Положительно оценены результаты активных контактов и обменов. В ноябре текущего года в городе Дохе плодотворно прошли первое заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум. В октябре в городе Ташкенте с успехом организованы мероприятия Недели культуры Катара.
С участием ведущих катарских компаний реализуются инвестиционные проекты в области энергетики, развития транспортной и туристической инфраструктуры, сельского хозяйства, здравоохранения и других приоритетных направлениях.
Между столицами налажено регулярное прямое авиасообщение, что способствует росту взаимного туристического потока.
В ходе разговора главы государств уделили особое внимание графику предстоящих мероприятий в 2025 году, в том числе проведению второго саммита диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».