Транспорт соҳасидаги трансформация жараёнлари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 26 ноябрь куни темир йўл ва авиация соҳасидаги давлат компанияларида трансформация жараёнларининг боришига оид тақдимот билан танишди.
Ҳам иқтисодий самарадорлик, ҳам одамларга қулайлик нуқтаи назаридан бу соҳада катта ўзгаришлар қилинмоқда. “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти таркибида 6 та мустақил корхона ташкил этилди. 1 минг 200 та янги юк вагони олинди, ички йўналишда юк ташиш вақти 2 карра камайди.
Рақамлаштириш натижасида вагонга буюртма бериш 7 босқичдан 3 босқичга, бунга кетадиган вақт 72 соатдан 12 соатга қисқарди. Тошкент атрофида поездларни ўтказиш имконияти 30 фоизга ошди. Илгари зарар билан ишлаган акциядорлик жамияти бу йил 30 миллиард сўм фойдага чиқаяпти.
Авиация соҳасидаги компанияларда ҳам ўсиш бор. “Uzbekistan Airways” тизимида авиақатновлар 25 фоиз кўпайди. Маҳаллий йўналишларда самолётлар сони 8 тага етиб, ички қатновлар 2,5 баробарга ошди. Марказий Осиёдаги халқаро ташувларда миллий авиакомпаниямиз улуши 20 фоизга етди. Йиллик йўловчи ташиш кўрсаткичи 6 миллион нафардан ошиши кутилмоқда.
“Uzbekistan Airports” самолётлар, юк ва йўловчиларга хизмат кўрсатмоқда. Аэропортлар бошқарувига хусусий сектор жалб қилингани самара бераяпти. Дунёдаги 44 та авиакомпания юртимизга парвозни амалга ошираяпти. Аэропортлар орқали юк ташиш ҳажми ҳам бу йил 22 фоизга ошиши кўзда тутилган.
Лекин ҳали вазифалар кўп. Транспорт йўллари қанчалик муҳимлигини дунёдаги мураккаб вазият ҳам кўрсатаяпти.
Шу боис йўналишларни диверсификация қилиш, ташиш жараёнларини тезлаштириш, транспорт хизматлари таннархини пасайтириш жуда муҳим.
Йиғилишда шу борадаги долзарб масалалар муҳокама қилинди.
– Мамлакатимизда иқтисодиёт, савдо алоқалари йилдан йилга ривожланаяпти. Аҳоли даромади, ҳудудларнинг туризм салоҳияти ҳам ошаяпти. 2030 йилга бориб, ялпи ички маҳсулотимиз ҳажмини 200 миллиард долларга етказиш мақсадини қўйдик. Шунинг учун транспорт “артерия”ларига алоҳида аҳамият беришимиз керак, – деди Президент.
Бунинг учун барча ҳуқуқий-ташкилий асослар яратиб берилмоқда. Ҳозиргача соҳада 25 йил олдин қабул қилинган қонун бўйича иш юритиб келинар эди. Шу жиҳатдан, бугун янги таҳрирда имзоланган “Темир йўл транспорти тўғрисида”ги қонун тарихий аҳамиятга эга бўлди. Бу соҳага хусусий компаниялар ва инвестицияларни жалб қилиш, инфратузилмани ривожлантиришга кенг йўл очади.
Энди соҳа раҳбарлари иш услуби ва ёндашувларини кескин ўзгартириб, натижани таъминлаши зарур. Бунинг учун, аввало, соҳада трансформацияни жадаллаштириш, қурилиш ва модернизация лойиҳаларини сифатли бажариш лозим. Халқаро кредит рейтинги олиш, давлат кафолатисиз маблағ жалб қилиш, инвестицияларни самарали ишлатиш ҳам муҳим вазифалар қаторида.
Ўзбекистон ҳаво йўллари ҳали аҳолини рози қиладиган даражага етгани йўқ. Халқаро рейтинг олиб, ташқи бозорга чиқиш кечикаяпти. Оқибатда таннарх юқорилиги учун чипта нархида сезиларли ўзгариш йўқ. Харажатларни қисқартириш бўйича чора-тадбирлар ижроси суст.
Шу боис консалтинг компанияси жалб қилиб, трансформация бўйича аниқ дастур ва “йўл харитаси” ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
“Uzbekistan Airports” тизимида асосийси – хизматларни кўпайтириш ва хусусий шерикликни кенгайтириш. Самарқанд аэропорти хусусий бошқарувга берилгач, парвозлар ва йўловчилар сони 5 баробар ошган. Энди Наманган, Андижон, Бухоро ва Урганч аэропортларида ҳам шундай мақсад кўзланган. Йил якунигача аэропортларда қўшимча хизматларни 2 карра кўпайтириш, даромадни 25 фоиз ошириш мўлжалланган.
Халқаро бозордан мустақил ресурс жалб қилиш, Навоий аэропорти терминалидан тўлиқ фойдаланиш чоралари белгиланди.
Давлатимиз раҳбари мазкур учта компанияда рақамлаштиришни жадаллаштириш, режаларни қайта кўриб чиқиб, иқтисодий натижадорликни ошириш бўйича топшириқлар берди.

Состоялась презентация по процессам трансформации в сфере транспорта
Президент Шавкат Мирзиёев 26 ноября ознакомился с презентацией о ходе трансформационных процессов в государственных компаниях железнодорожной и авиационной отраслей.
В этой сфере происходят масштабные преобразования как с точки зрения экономической эффективности, так и удобства для населения. В составе акционерного общества «Узбекистон темир йуллари» создано 6 самостоятельных предприятий. Закуплено 1200 новых грузовых вагонов, а время перевозки грузов по внутренним направлениям сократилось в два раза.
В результате цифровизации процесс заказа вагона уменьшился с 7 этапов до 3, а время на его выполнение сократилось с 72 часов до 12 часов. Пропускная способность поездов вокруг Ташкента увеличилась на 30 процентов. Акционерное общество, ранее работавшее с убытками, в этом году выходит на прибыль в размере 30 миллиардов сумов.
Наблюдается прогресс и в авиационных компаниях. Количество авиарейсов в системе «Uzbekistan Airways» увеличилось на 25 процентов. На внутренние маршруты направлено 8 новых самолётов, а количество внутренних рейсов выросло в 2,5 раза. Доля национальной авиакомпании в международных перевозках Центральной Азии достигла 20 процентов. Ожидается, что годовой пассажиропоток превысит 6 миллионов человек.
«Uzbekistan Airports» занимается обслуживанием самолётов, грузов и пассажиров. Привлечение частного сектора к управлению аэропортами демонстрирует положительные результаты. В Узбекистан рейсы выполняют 44 авиакомпании мира. В этом году объёмы грузоперевозок через аэропорты ожидаются с ростом на 22 процента.
Однако задач еще много. Значимость транспортных путей все более возрастает в условиях нынешней сложной ситуации в мире.
Поэтому важным является диверсификация маршрутов, ускорение перевозок и снижение себестоимости транспортных услуг.
На совещании обсуждались актуальные вопросы в этом направлении.
– Экономика и внешнеторговые связи нашей страны с каждым годом развиваются, растут доходы населения и туристический потенциал регионов. Мы поставили перед собой цель довести объем валового внутреннего продукта до 200 миллиардов долларов к 2030 году. Поэтому мы должны уделять особое внимание транспортным артериям, – сказал Президент.
Для этого создаются необходимые организационно-правовые условия. До сего дня железнодорожная сфера регулировалась законом, принятым еще 25 лет назад. Подчёркнуто, что подписанный сегодня Закон «О железнодорожном транспорте» в новой редакции открывает широкие возможности для привлечения частных компаний и инвестиций, а также для развития инфраструктуры.
Теперь руководителям отрасли необходимо кардинально изменить методы работы и подходы для достижения результатов. В первую очередь следует ускорить трансформацию сферы, качественно реализовать проекты строительства и модернизации. Среди важнейших задач – получение международного кредитного рейтинга, привлечение средств без государственной гарантии и эффективное использование инвестиций.
Воздушное сообщение Узбекистана ещё не достигло уровня, удовлетворяющего население. Задерживается получение международного рейтинга и выход на внешний финансовый рынок. В результате высокая себестоимость услуг не позволяет существенно снизить стоимость авиабилетов. Мероприятия по сокращению расходов реализуются медленно.
В связи с этим поставлена задача разработать конкретную программу и «дорожную карту» по трансформации с привлечением консалтинговой компании.
Главное в системе «Uzbekistan Airports» – увеличение объёма предоставляемых услуг и расширение частного партнёрства. После передачи аэропорта Самарканда в частное управление количество рейсов и пассажиров увеличилось в 5 раз. Теперь аналогичные задачи стоят перед аэропортами Намангана, Андижана, Бухары и Ургенча. До конца года планируется удвоить количество дополнительных услуг в аэропортах и увеличить доходы на 25 процентов.
Определены меры по привлечению независимых ресурсов с международного рынка и полному использованию терминала аэропорта Навои.
Глава государства дал поручения по ускорению цифровизации в трех компаниях, пересмотру планов развития и повышению экономической эффективности.