Самарқандни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуши фаровонлигини ошириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Самарқанд мамлакатимиз марказида жойлашган, савдо, саноат, туризм, транспорт ва аграр тармоқлар яхши ривожланган ҳудуд. Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил августдаги ташрифи чоғида белгиланган вазифалар бирин-кетин бажарилмоқда.
Энди янги-янги марралар олиш зарур. Шу мақсадда аҳоли ва тадбиркорлар билан учрашувлар ўтказилиб, 4,1 миллиард долларлик 120 та лойиҳани амалга ошириш имконияти аниқланган. Хусусан, келгуси йилда Самарқанд вилоятида ҳудудий дастурлар доирасида камида 1 миллиард 850 миллион доллар инвестицияларни ўзлаштириш, 20 минг иш ўрни яратиш ва қўшимча 1,2 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш ҳисоб-китоб қилинган.
Масалан, Пастдарғом тумани “Чимбойобод” ҳудудида ҳокимлик захирасида турган 234 гектар ерда махсус саноат зонасини ташкил қилиш мумкин. Тадбиркорлар у ерга 500 миллион доллар инвестиция киритиб, фармацевтика, кимё, электротехника, қурилиш материаллари ва озиқ-овқат лойиҳаларини бошлашга тайёрлигини билдирган.
Ёки Зарафшон дарёси атрофидаги 25 гектар тошлоқ ер “Ургут” эркин иқтисодий зонасига қўшилса, 30 миллион долларлик лойиҳаларга жой бўлади. Дарғом канали бўйида 35 километрли туристик йўлак, Нарпай каналида гастрономик кўприк ташкил этиш орқали биринчи босқичда 500 миллиард сўмлик лойиҳалар амалга оширилади.
Вилоятдаги яйлов ва лалми ерларни иқтисодий активга айлантириш керак. Масалан, Самарқанд туманида 350 гектар лалми ерда туристик-рекреацион ҳудуд ташкил қилиб, мингта тадбиркорни жойлаштириш ва 3,5 мингта иш ўрни яратиш мумкин.
Булунғурнинг тупроғи, иқлими мева-сабзавотчиликка қулай. Тумандаги 6 минг гектар самараси кам ғалла майдонлари мева-сабзавот етиштиришга ихтисослаштирилса, гектаридан даромад 10 минг доллардан ошади, 45 минг одам ишли бўлади. Маҳсулотларнинг ярми экспортга чиқарилиб, қўшимча 52 миллион доллар экспорт тушуми таъминланади.
Иштихон, Ургут, Пайариқ ва Қўшработдаги одамлар 35 минг гектарда узум етиштиради. Лекин сердаромад навларни экиш, касалликка қарши курашиш, янгича агротехник тадбирларга кўникма етишмагани учун ҳосилдорлик паст. Шу боис Иштихонда Боғдорчилик ва узумчилик илмий институтини тажриба станциясини ташкил қилиш таклифи билдирилган. Унда “in-vitro” усулида кўчатчилик йўлга қўйилиб, узумнинг “Гигант”, “Сирлибой”, “Аватар” каби бозорбоп навлари экилади. Натижада ҳосилдорлик қўшимча 25-30 центнерга, экспорт 20 миллион долларга ошади.
Шунингдек, Қўшработ, Иштихон, Нуробод, Пастдарғом, Пахтачи ва Ургутдаги конлар негизида фойдали қазилмаларни қайта ишлаш корхоналари очиш мумкин.
Йиғилишда Самарқанд вилояти ҳокими шу каби имкониятларни ишга солиш бўйича чора-тадбирларни тақдимот қилди.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни маъқуллаб, Самарқанд вилоятида инвестиция ва тадбиркорлик муҳитини яхшилаш бўйича қарор киритиш вазифасини қўйди. Лойиҳаларни мастер-режа асосида жойлаштириш, кўпроқ иш ўринлари ва замонавий уй-жойлар ташкил этиб, аҳоли фаровонлигини ошириш юзасидан топшириқлар берди.

Представлены предложения по развитию Самаркандской области
Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноября провел совещание по мерам социально-экономического развития Самаркандской области и повышению благосостояния населения.
Регион расположен в центре нашей страны, в нем хорошо развиты торговля, промышленность, туризм, транспорт и аграрная отрасль. Последовательно выполняются задачи, поставленные в ходе поездки главы нашего государства в августе 2023 года.
Теперь необходимо достичь новых рубежей. С этой целью проведены встречи с населением и предпринимателями, определена возможность реализации 120 проектов на сумму 4,1 миллиарда долларов. В частности, в следующем году в рамках региональных программ планируется освоить в Самаркандской области инвестиции в размере 1 миллиарда 850 миллионов долларов, создать 20 тысяч рабочих мест и дополнительно произвести продукцию на 1,2 триллиона сумов.
Например, на территории села Чимбойобод Пастдаргомского района на 234 гектарах земли, находящейся в резерве хокимията, можно создать специальную промышленную зону. Предприниматели выразили готовность инвестировать в нее 500 миллионов долларов и начать проекты в области фармацевтики, химии, электротехники, строительных материалов и пищевой промышленности.
Если 25 гектаров каменистых земель вокруг реки Зарафшан включить в свободную экономическую зону «Ургут», это позволит реализовать проекты на 30 миллионов долларов. Также планируется реализовать на первом этапе проекты на 500 миллиардов сумов, предусматривающие организацию 35-километрового туристического маршрута вдоль канала Даргом и гастрономического моста на канале Нарпай.
Необходимо превратить пастбища и богарные земли в области в экономический актив. Например, в Самаркандском районе можно создать туристско-рекреационную зону на 350 гектарах богарных земель, разместить тысячу предпринимателей и создать 3,5 тысячи рабочих мест.
Почва и климат Булунгура благоприятны для плодоовощеводства. Если 6 тысяч гектаров малоэффективных зерновых площадей в районе специализировать на выращивании плодоовощной продукции, доход с каждого гектара превысит 10 тысяч долларов, 45 тысяч человек будут трудоустроены. Половина продукции будет экспортирована, что обеспечит дополнительную экспортную выручку в размере 52 миллионов долларов.
Жители Иштыхана, Ургута, Пайарыка и Кошработа выращивают виноград на 35 тысячах гектаров. Однако урожайность низкая из-за отсутствия навыков посадки высокодоходных сортов, борьбы с болезнями и применения новых агротехнических мероприятий. В связи с этим предложено создать опытную станцию Научного института садоводства и виноградарства в Иштыхане. На ней будет налажено выращивание саженцев методом in vitro и культивирование таких востребованных на рынке сортов винограда, как «Гигант», «Сирлибой», «Аватар». В результате урожайность увеличится на 25-30 центнеров, а экспорт — на 20 миллионов долларов.
Также можно открыть предприятия по переработке полезных ископаемых на базе месторождений в Кошработе, Иштыхане, Нурабаде, Пастдаргоме, Пахтачи и Ургуте.
На совещании хоким Самаркандской области представил меры по реализации незадействованных возможностей.
Глава государства одобрил эти предложения и поручил внести постановление по улучшению инвестиционного климата и бизнес-среды в Самаркандской области. Даны указания по размещению проектов на основе мастер-плана, созданию еще большего количества рабочих мест и современного жилья, повышению благосостояния населения.