Ўзбекистон-Озарбайжон дўстлигининг яна бир ифодаси
Президент Шавкат Мирзиёев Боку шаҳрида ўзига ажратилган қароргоҳда озарбайжонлик адабиётшунос ва шоир Акиф Бағировни қабул қилди.
Акиф Азалп тахаллуси билан танилган шоир Нахичевонда туғилган, аммо умрининг катта қисмини Ўзбекистонда яшаб, ижод қилган. Озарбайжон халқини ўзбек адабий муҳити билан яқиндан танитишда фидойилик кўрсатиб келмоқда. У кўплаб ўзбек шоирлари, адибларининг асарларини озарбайжон тилига ўгирган. Хусусан, яқинда Сирожиддин Саййиднинг «Вақт ҳайкали» китобини таржима қилган. Шоир халқимизнинг шонли тарихи ва Ўзбекистоннинг сўнгги йиллардаги ютуқларидан, хусусан, Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида амалга оширилаётган ислоҳотлардан илҳомланиб ёзилган «Ўзбек келаётир» қасидаси билан ҳам машҳурдир.
Учрашувда Акиф Бағиров юксак ҳурмат ва миннатдорлик рамзи сифатида Президентимизга ўзи озарбайжон тилида тайёрлаган «Шавкат Мирзиёев феномени» китобини тақдим этди.
Китобдан сиёсатшунос Қудратилла Рафиқовнинг «Менинг Президентим» ва «Миллатпарвар» китобларидан саралаб олиниб, шоир томонидан озарбайжон тилига таржима қилинган публицистик эсселар ўрин олган. У давлатимиз раҳбари бошчилигида Ўзбекистонда амалга оширилаётган асосий ислоҳот ва ўзгаришларга бағишланган. Унда Шавкат Мирзиёев олиб бораётган сиёсатнинг асосий йўналишлари, жумладан, иқтисодий ривожланиш, инфратузилмани модернизация қилиш, ижтимоий соҳани яхшилаш ва Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлаш масалалари ёритилган.
Президентимиз шоирга ўзбек адабиётини Озарбайжонда оммалаштириш ва икки давлат ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссаси учун миннатдорлик билдирди.

Очередное воплощение узбекско-азербайджанской дружбы
Президент Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции в Баку принял азербайджанского литературоведа и поэта Акифа Бағирова.
Также известный под псевдонимом Акиф Азалп, поэт родился в Нахичевани, но значительную часть жизни провел в Узбекистане. Он посвятил себя знакомству азербайджанского народа с узбекской литературой и перевёл на азербайджанский язык множество произведений узбекских поэтов и писателей. Недавно он перевёл книгу «Вақт ҳайкали» известного узбекского поэта Сирожиддина Саййида. Широкую известность Багиров приобрел благодаря своей балладе «Ўзбек келаётир», вдохновлённой славной историей нашего народа и достижениями Узбекистана последних лет, особенно реформами под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В ходе встречи Акиф Багиров в знак глубокого уважения и благодарности преподнес Президенту Узбекистана книгу «Феномен Шавката Мирзиёева», которую он подготовил на азербайджанском языке.
Книга «Феномен Шавката Мирзиёева» представляет собой сборник публицистических эссе, отобранных из книг политолога Кудратиллы Рафикова «Мой Президент» и «Патриот», и переведенных поэтом на азербайджанский язык. Она посвящена основным реформам и изменениям, происходящим в Узбекистане под руководством Президента. В ней освещаются ключевые направления политики Шавката Мирзиёева, включая экономическое развитие, модернизацию инфраструктуры, улучшение социальной сферы и рост авторитета Узбекистана на международной арене.
Президент выразил благодарность поэту за его вклад в популяризацию узбекской литературы в Азербайджане и укрепление культурных связей между двумя странами.