Ўзбекистон Президенти Яшил иқлим фонди билан ҳамкорликни фаоллаштириш зарурлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Боку шаҳрига амалий ташриф доирасида Яшил иқлим фонди ижрочи директори Мафальда Дуэртени қабул қилди.
Иқлим ўзгаришига мослашиш ва унинг оқибатларини юмшатишга қаратилган қўшма лойиҳа ва дастурларни амалга ошириш бўйича ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Жамғарма томонидан Ўзбекистоннинг тегишли ташкилотлари салоҳиятини ривожлантириш ва миллий мослашув режаларини ишлаб чиқишга кўмак кўрсатилаётгани юқори баҳоланди.
Ҳозирги кунда қўшма лойиҳалар портфели 160 миллион долларни ташкил этиб, сув ресурсларини бошқариш, «яшил» энергетикани ривожлантириш, «яшил» молиялаштириш ва бошқа бир қатор устувор йўналишларни қамраб олган. Бундан ташқари, 5 миллиард долларлик иккита минтақавий ва 500 миллион долларлик учта миллий лойиҳа ишлаб чиқилмоқда.
Инновацион кўкаламзорлаштириш ва ерларни барқарор бошқариш, Оролбўйидаги ижтимоий-экологик вазиятни яхшилаш дастурларини амалга ошириш орқали шерикликни янада кенгайтиришга келишиб олинди.

Президент Узбекистана выступил за активизацию сотрудничества с Зеленым климатическим фондом
В рамках программы рабочего визита в город Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял исполнительного директора Зеленого климатического фонда Мафальду Дуэрте.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества в реализации совместных проектов и программ по адаптации к изменению климата и смягчению его последствий.
Дана высокая оценка оказываемой фондом поддержке развитию потенциала профильных организаций Узбекистана и разработке национальных адаптационных планов.
В настоящее время портфель совместных проектов составляет 160 миллионов долларов и охватывает такие приоритетные направления, как управление водными ресурсами, развитие «зеленой» энергетики, «зеленое» финансирование и ряд других. Кроме того, прорабатываются два региональных проекта на 5 миллиардов долларов и три национальных – на 500 миллионов долларов.
Достигнута договоренность о дальнейшем наращивании партнерства, в том числе за счет реализации программ по инновационному озеленению и устойчивому управлению землями, улучшению социально-экологической ситуации в регионе Приаралья.