Ўзбекистон Президенти Черногория Президенти билан учрашди
Боку шаҳрида БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича COP29 конференцияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Черногория Президенти Яков Милатович билан учрашув ўтказди.
Сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва туризм соҳаларида ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Иқтисодий кун тартибини ишлаб чиқиш учун Ҳукуматлараро комиссия тузиш ва унинг биринчи йиғилишини келгуси йилда Тошкент шаҳрида бизнес форуми билан биргаликда ўтказиш таклиф этилди.
Бундан ташқари, савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва инвестицияларни ҳимоя қилиш бўйича асосий битимлар тайёрланади, устувор йўналишларда саноат кооперациясини ривожлантиришга доир «йўл харитаси» ишлаб чиқилади.

Состоялась встреча Президента Узбекистана с Президентом Черногории
На полях Конференции ООН по изменению климата COP29 в городе Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Черногории Яковом Милатовичем.
Были обсуждены пути налаживания взаимовыгодного сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной и туристической сферах.
Для выработки экономической повестки предложено создать Межправительственную комиссию и провести ее первое заседание с бизнес-форумом в следующем году в городе Ташкенте.
Кроме того, будут подготовлены базовые соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве и защите инвестиций, разработана «дорожная карта» по развитию промышленной кооперации в приоритетных направлениях.