Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг араб-ислом саммитидаги нутқи
Глобал сиёсат кун тартибидаги энг ўткир ва оғриқли масала – Фаластин муаммосига бағишланган бугунги муҳим саммитимизни ташкил этганлари учун Икки муқаддас масжид ходими, Саудия Арабистони Подшоҳи Салмон бин Абдулазиз Ол Сауд Аъло Ҳазратларига ҳамда Валиаҳд ва Бош вазир Муҳаммад бин Салмон Ол Сауд Ҳазрати Олийларига алоҳида миннатдорлик билдираман.
Минг афсуски, 2023 йили Ар-Риёд шаҳридаги тарихий йиғилишдан кейин ўтган вақт мобайнида ушбу адолатсиз ва қонли уруш кўлами янада кенгайди.
Дунё ҳамжамиятининг қатъий ҳаракат ва чақириқларига қарамасдан, халқаро меъёрлар ва резолюцияларнинг қўпол равишда бузилиши давом этмоқда. Уруш олови эндиликда Ливан ҳудудини ҳам қамраб олгани барчамизни қаттиқ ларзага солмоқда.
Ҳамкасбларим ўз нутқларида айтиб ўтганларидек, минг-минглаб бегуноҳ болалар, аёллар ва кексалар ўлимига сабаб бўлаётган бу вайронкор ва мудҳиш ҳужумлар инсоният янги тарихининг энг қора саҳифасига айланмоқда.
Ижтимоий инфратузилма объектлари, мактаб ва шифохоналар, масжидлар, бутун бошли шаҳарлар йўқ қилиб ташланаётгани, миллионлаб тинч аҳоли бошпанасиз қолиб, очарчилик ва касалликларга маҳкум бўлаётганини изтиробсиз кузатиш мумкин эмас.
Энг ёмони, ҳаммамиз гувоҳ бўлаётганимиздек, ушбу фожиага нисбатан халқаро майдонда икки хил стандартлар асосида ёндашилмоқда. Бу эса урушнинг кенг ёйилиб кетиш эҳтимолини кескин оширмоқда, халқаро хавфсизликка жиддий рахна солмоқда.
Ўзбекистон Фаластин – Исроил муаммосини тинчлик ва дипломатия йўли билан ҳал этишга қаратилган барча амалий ташаббусларни тўлиқ қўллаб-қувватлайди.
Бу борада бугунги саммитимизда умумий сиёсий ирода ва бирдамликни намоён этиб, глобал ва минтақа даражасида самарали механизмлар ва аниқ ечимлар ишлаб чиқиб, ҳаётга тезроқ жорий этилишига ишонамиз.
Гап, энг аввало, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ва Хавфсизлик Кенгашининг мазкур кўп йиллик низони ҳал этишдаги ўрни ва таъсирини тубдан ошириш ҳақида бормоқда.
Ҳарбий ҳаракатларни зудлик билан тўхтатиш, хавфсиз гуманитар йўлакларни таъминлаш ва энг асосийси – тинчлик музокараларини бошлаш масалалари бу универсал халқаро тузилманинг доимий эътибор марказида туриши мақсадга мувофиқдир.
Иккинчидан, 15 ноябрь куни жафокаш Фаластин халқи ўз миллий байрами – Фаластин Давлати эълон қилинган кунни нишонлайди.
Аминманки, бу қадимий ва бой тарихга эга халқ 1967 йилдаги чегаралар доирасида, пойтахти Шарқий Қуддус бўлган мустақил ва озод давлатини тузишга тўла ҳақлидир. Бу борада биз Саудия Арабистони ташаббуси билан ташкил этилган Икки давлат ечими учун глобал альянс фаолиятини ҳар томонлама маъқуллаймиз.
Учинчидан, Фаластин ва Ливан ҳудудидаги мислсиз гуманитар инқирознинг олдини олиш мақсадида давлатларимиз томонидан ҳамда етакчи халқаро ташкилотлар доирасида ёрдам кўламини кенгайтиришимиз лозим.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг катта тажрибага эга бўлган Махсус агентлиги ва бошқа институтлари фаолиятига зарурий кўмакни ошириш тарафдоримиз.
Шу ўринда биз урушда жабрланган фаластинлик болалар ва аёлларни Ўзбекистон шифохоналарида беғараз даволашга тайёрлигимизни билдирамиз.
Биз Фаластин халқига амалий ёрдам кўрсатиш масалаларини келгуси йили Самарқандда ўтадиган “Кўрфаз араб давлатлари – Марказий Осиё” саммитида ҳам муҳокама қилиш ниятидамиз.
Тўртинчидан, Ислом ҳамкорлик ташкилоти доирасида муқаддас Ал-Ақсо масжиди, Қуддусдаги бошқа ноёб тарихий-маданий ёдгорликларнинг дахлсизлигини таъминлаш ҳамда уларни бешикаст сақлаб қолиш масалаларига катта эътибор қаратишимиз лозим.
Бугунги фавқулодда учрашувимиз Яқин Шарқ муаммосини ҳал этишда катта қадам бўлади, деб умид қиламан.
Аллоҳ таолодан жаҳонда тинчлик-осойишталик ва хотиржамлик неъматини зиёда этишини ва умматимиз аҳиллигини янада мустаҳкам қилишини сўраб қоламан.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на арабо-исламском саммите
Выражаю особую признательность служителю Двух Святынь Его Величеству Королю Саудовской Аравии Салману бин Абдулазизу Аль Сауду и Его Превосходительству Наследному принцу и Премьер-министру Мухаммаду бин Салману Аль Сауду за организацию сегодняшнего важного саммита, посвященного палестинской проблеме – самому острому и сложному вопросу повестки глобальной политики.
К огромному сожалению, за время после исторического заседания в Эр-Рияде в 2023 году эта несправедливая и кровопролитная война стала еще более масштабной.
Несмотря на решительные действия и призывы мирового сообщества, продолжают грубо нарушаться международные нормы и резолюции. Все мы чрезвычайно потрясены тем, что теперь пламя войны охватило и территорию Ливана.
Как отметили в своих выступлениях мои коллеги, эти разрушительные и чудовищные атаки, повлекшие за собой гибель тысяч невинных детей, женщин и стариков, станут самой мрачной страницей в новой истории человечества.
Невозможно спокойно, без боли смотреть, как уничтожаются объекты социальной инфраструктуры, школы, больницы, мечети, целые города, миллионы представителей мирного населения лишаются крова, вынуждены страдать от голода и болезней.
Хуже всего, и мы тому свидетели, что в отношении этой трагедии на международной арене используются двойные стандарты. Это резко повышает вероятность эслакации, представляет серьезную угрозу международной безопасности.
Узбекистан всецело поддерживает практические инициативы, направленные на решение палестино-израильской проблемы мирным и дипломатическим путем.
Верим, что сегодняшний саммит продемонстрирует в этом общую политическую волю и единство, будут разработаны и безотлагательно реализованы эффективные механизмы и конкретные решения на глобальном и региональном уровнях.
Речь идет в первую очередь о кардинальном повышении роли и влияния Организации Объединенных Наций и Совета безопасности в решении этого многолетнего конфликта.
Целесообразно, чтобы вопросы немедленного прекращения военных действий, обеспечения безопасных гуманитарных коридоров и, самое главное, начала мирных переговоров находились в центре постоянного внимания этой универсальной международной структуры.
Второе. 15 ноября многострадальный палестинский народ отметит свой национальный праздник – День провозглашения Государства Палестина.
Убежден, что этот народ, имеющий древнюю и богатую историю, обладает полным правом образовать независимое и свободное государство со столицей Восточный Иерусалим в рамках границ 1967 года. В этой связи мы всесторонне поддерживаем деятельность Глобального альянса за решение проблемы двух государств, организованного по инициативе Саудовской Аравии.
Третье. В целях предотвращения катастрофического гуманитарного кризиса на территории Палестины и Ливана мы должны расширить масштабы помощи наших государств и в рамках ведущих международных организаций.
Мы являемся сторонниками увеличения необходимой поддержки деятельности Специального агентства и других институтов Организации Объединенных Наций, имеющих большой опыт.
Выражаем готовность предоставить пострадавшим от войны палестинским детям и женщинам безвозмездное лечение в клиниках Узбекистана.
Мы также намерены обсудить вопросы оказания практической помощи народу Палестины на саммите «Арабские государства Персидского залива – Центральная Азия» в следующем году в Самарканде.
Четвертое. В рамках Организации исламского сотрудничества мы должны уделить большое внимание вопросам обеспечения неприкосновенности и бережного сохранения священной мечети Аль-Акса, других уникальных историко-культурных памятников Иерусалима.
Выражаю надежду, что наша сегодняшняя чрезвычайная встреча станет большим шагом к решению проблемы Ближнего Востока.