Мактабларда таълим-тарбия сифатини ошириш масалалари бўйича ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев мактабларда мусиқа, жисмоний тарбия ва ҳарбий ватанпарварлик фанлари сифатини ошириш бўйича тақдимот билан танишди.
Бу ҳақда 30 сентябрь куни Педагогик маҳорат миллий институтида ўқитувчилар билан бўлган мулоқотда айтилган эди. Давлатимиз раҳбари ушбу уч йўналишнинг шахс камолотидаги ўрнига аҳамият қаратиб, уларни ўқитишни такомиллаштириш долзарблигини таъкидлаган эди.
Масалан, мактаблардаги мусиқа ўқитувчиларининг 21 фоизи ўрта махсус маълумотли. Баъзиларининг ўзи чолғу чала олмайди. Сабаби мусиқа ўқитувчиларининг амалий малака ошириш тизими йўқ, бу борада санъат мактаблари билан ҳамкорлик йўлга қўйилмаган. Маданият институтлари битирувчилари ўқитувчиликка қабул қилинмайди.
Шу боис мактабларда сабоқлар сифатини ошириш бўйича қатор чора-тадбирлар таклиф этилмоқда.
Хусусан, мусиқа маданияти фани ўқитувчиларининг билим даражаси ва касбий маҳорати баҳоланиб, малака ошириш тизими йўлга қўйилади. Бу йўналиш бўйича ўқув қўлланмалари, ўқитувчиларга тоифа беришнинг янги тартиби ишлаб чиқилади.
“Турон мактаб театри”нинг ижобий тажрибаси асосида мактабларда “Иқтидор” ҳаваскорлар бадиий жамоалари ташкил этилади. Олий таълим муассасаларининг мусиқа ва санъат йўналиши битирувчиларига мактабларда ишлашга рухсат берилади.
Ҳудудлардаги мусиқа ва санъат мактабларини умумтаълим мактабларига таянч мактаб сифатида бириктириш, иқтидорли ўқувчиларни кашф этиш мақсадида мунтазам кўрик-танловлар ўтказиш зарурлиги қайд этилди.
Ёшларни оммавий спортга кенг жалб қилиш ҳам муҳим. Мактабларда 22 та олимпия, 19 та ноолимпия, 4 та миллий спорт турлари ўргатилади. Лекин жисмоний тарбия ўқитувчилари учун услубий қўлланмалар йўқ. Ўқувчиларни селекция қилиш тизимли эмас.
Шунинг учун жисмоний тарбия фани бўйича ўқув қўлланмалар ишлаб чиқилиб, ўқув дастурлари такомиллаштирилади. Ушбу фан ўқитувчиларининг билим даражаси ва касбий маҳоратини аниқлаш бўйича миллий баҳолаш тизими йўлга қўйилади.
Келгуси ўқув йилидан бошлаб, босқичма-босқич ҳамма жойда мактаб спорт клублари ташкил этилади. Бу йўналишда ҳам ўқитувчиларга тоифа беришнинг янги тартиби, мактабларнинг спорт бўйича рейтинг тизими ишлаб чиқилади.
Бугун замоннинг ўзи ҳар бир фуқародан ватанпарвар бўлишни тақозо этмоқда. Бунда, айниқса, ҳарбий хизматчилар, чақириққача бошланғич тайёргарлик фани ўқитувчилари ўрнак бўлишлари керак.
Ҳозир мактабларда қарийб 10 минг нафар ана шундай педагоглар фаолият кўрсатмоқда. Лекин уларнинг 27 фоизи номутахассис. 2 минг 750 та мактабда ушбу фан учун шароит етарли эмас.
Шу боис энди чақириққача бошланғич тайёргарлик ўқитувчиси штати Мудофаа вазирлигига ўтади. Энди бу вазифага Қуролли Кучлар захирасидаги ҳарбийлар ишга қабул қилинади.
Мазкур фан бўйича янги ўқув дастури ва дарсликлар яратилади. Ҳар бир туман ва шаҳарда биттадан мактаб негизида “Жасорат мактаби” фаолияти йўлга қўйилади.
Мутасаддилар шу борадаги ишларни ташкил этиш режалари юзасидан ахборот берди. Олий ўқув юртларида мазкур йўналишлар бўйича педагоглар тайёрлашни тубдан ўзгартириш, малака талаблари ва таълим сифатини ошириш бўйича топшириқлар берилди.

Доложено о мерах по повышению качества обучения и воспитания в школах
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, направленной на повышение качества преподавания музыки, физической культуры и военно-патриотического воспитания в школах.
Об этом шла речь на встрече с преподавателями в Национальном институте педагогического мастерства 30 сентября. Глава государства подчеркнул значимость этих трех направлений для формирования личности учащихся и указал на актуальность улучшения их преподавания.
Например, 21 процент учителей музыки в школах имеют только среднее специальное образование, а некоторые из них не владеют игрой на музыкальных инструментах. Причиной этому является отсутствие системы повышения практической квалификации учителей музыки, а также недостаточное взаимодействие с музыкальными школами и школами искусств. В результате выпускники институтов культуры не могут работать учителями.
В связи с этим предлагается ряд мер для повышения качества преподавания в школах.
В частности, будет проведена оценка уровня знаний и профессионального мастерства учителей музыки, создана система повышения их квалификации, разработаны учебные пособия по этому направлению, а также внедрен новый порядок присвоения категорий для учителей.
На основе положительного опыта «Туранского школьного театра» в школах будут созданы художественные коллективы «Иктидор». Кроме того, выпускникам высших учебных заведений, обучавшимся по направлению «Музыка и искусство», будет разрешено работать в школах.
Также отмечена необходимость прикрепления региональных школ музыки и искусства к общеобразовательным школам в качестве опорных учреждений, а также проведения регулярных конкурсов для выявления талантливых учащихся.
Широкое привлечение молодежи к массовому спорту тоже является важной задачей.
В школах проводятся занятия по 22 олимпийским, 19 неолимпийским и 4 национальным видам спорта. Однако для учителей физической культуры отсутствуют методические пособия, а отбор учащихся не носит системного характера.
В этой связи будут разработаны учебные пособия по физическому воспитанию и усовершенствованы учебные программы. Внедряется национальная система оценки уровня знаний и профессионального мастерства преподавателей физической культуры. С нового учебного года повсеместно будут созданы школьные спортивные клубы. Кроме того, будет разработан новый порядок присвоения категорий учителям и система спортивного рейтинга для школ.
Современные реалии также требуют совершенствования системы патриотического воспитания, примером для чего должны служить военнослужащие и преподаватели начальной допризывной подготовки. В настоящее время в школах работают около 10 тысяч таких педагогов, однако 27 процентов из них не являются специалистами, и в 2 750 школах отсутствуют условия для преподавания этого предмета.
Поэтому штат учителей начальной допризывной подготовки теперь переходит в ведение Министерства обороны. Отныне на эту должность будут приниматься военнослужащие резерва Вооруженных Сил. Также будут разработаны новые учебные программы и учебники. В каждом районе и городе на базе одной школы будет организована работа «Школы мужества».
Ответственные лица представили информацию о планах по организации работы в этом направлении. Глава государства дал поручения по коренному изменению системы подготовки педагогов по указанным профилям в высших учебных заведениях, повышению квалификационных требований и улучшению качества образования.