Трансформация ва тежамкорлик бўйича вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноябрь куни электр энергетикаси соҳасини трансформация қилиш, ҳудудлардаги электр тармоқлари бошқарувига хусусий операторларни жалб қилиш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Бу соҳани ҳаёт талабига мос равишда ривожлантириш чоралари кўрилмоқда. Электр энергияси ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш жараёнлари алоҳида компанияларга ажратилиб, инвестиция учун имкониятлар яратилди. Охирги беш йилда электр энергияси ишлаб чиқаришга 4 миллиард 300 миллион доллар инвестиция кириб келди, 5,7 гигаватт янги қувватлар яратилди.
Тармоқдаги 4 та корхона – “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари”, “Ҳудудий электр тармоқлари”, “Иссиқлик электр станциялари” ҳамда “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамиятлари халқаро кредит рейтингини олишга эришди. Эндиги қадам – трансформация орқали рақобатбардош компанияларга айланиш. Бу электрни истеъмолчиларга кафолатли етказиб бериш учун ҳам, инвестицияларни мустақил жалб этиш учун ҳам асосий омил.
Йиғилишда шу борадаги чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Ҳар бир энергетика корхонасининг биринчи галдаги вазифаси таннархни камайтириш экани таъкидланди. Бунга лойиҳаларни мақбуллаштириш, йўқотишларни камайтириш ва харидларни такомиллаштириш орқали эришиш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Тақсимлаш тармоқларини хусусий шериклик асосида инвесторларга бериб, уларни модернизация қилишга 4 миллиард доллар инвестиция жалб қилиш мумкин. Шу мақсадда келгуси йилда Самарқанд, Жиззах ва Сирдарёдаги тармоқлар бошқарувига хусусий операторларни жалб этиш режалаштирилмоқда.
Ўтган йили қабул қилинган энергетикада рақобат бозорини ташкил этиш концепцияси доирасида тармоқ корхоналари трансформациясини тезлаштириш, уларда замонавий бошқарув тизимини жорий этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Келгуси йил энергетика корхоналари учун тежамкорлик ва самарадорлик йили бўлиши қатъий белгиланди. Тармоқ компанияларини қуйи бўғингача трансформация қилиш ва рақамлаштириш вазифаси қўйилди.

Определены задачи по трансформации и энергоэффективности
Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноября провел совещание по вопросам трансформации электроэнергетического сектора и привлечения частных операторов к управлению электрическими сетями в регионах.
Для адаптации этой отрасли к современным требованиям предпринимаются необходимые меры. Производство, передача и распределение электроэнергии были разделены между отдельными компаниями, что открыло возможности для привлечения инвестиций. За последние пять лет в производство электроэнергии было вложено 4,3 миллиарда долларов, что позволило создать новые мощности объемом 5,7 гигаватта.
Четыре предприятия отрасли — АО «Узбекские национальные электрические сети», «Региональные электрические сети», «Тепловые электростанции» и «Узбекгидроэнерго» — уже получили международные кредитные рейтинги. Следующий шаг — превращение их в конкурентоспособные компании путем трансформации. Это будет способствовать как гарантированной поставке электроэнергии потребителям, так и самостоятельному привлечению инвестиций.
На совещании обсуждены меры в этом направлении. Было подчеркнуто, что первоочередной задачей каждого предприятия энергетического сектора является снижение себестоимости. Этого можно достичь за счет оптимизации проектов, сокращения потерь и совершенствования закупок.
По подсчетам, передача распределительных сетей инвесторам на основе частного партнерства позволит привлечь в их модернизацию 4 миллиарда долларов. С этой целью в следующем году планируется привлечь частных операторов к управлению сетями в Самаркандской, Джизакской и Сырдарьинской областях.
Даны указания ускорить трансформацию отраслевых предприятий и внедрить в них современную систему управления в рамках реализации принятой в прошлом году концепции создания конкурентного энергетического рынка.
Строго определено, что следующий год станет годом рационального использования ресурсов и эффективности для энергетических предприятий. Поставлена задача трансформировать и цифровизировать деятельность предприятий отрасли вплоть до низовых звеньев.