Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 ноябрь куни Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг ўринбосари Дмитрий Чернишенко бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Россия делегацияси таркибида учрашувда вазирлар Алексей Чекунков ва Сергей Кравцов ҳам қатнашди.
Олий даражадаги келишувларга мувофиқ Ўзбекистон-Россия кўп қиррали муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Дмитрий Чернишенко давлатимиз раҳбарига Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин ва Ҳукумат Раиси Михаил Мишустиннинг саломини етказди.
Суҳбат давомида икки мамлакат ўртасидаги таълим ва гуманитар алмашинувни кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жумладан, Россиянинг етакчи олий таълим муассасалари фаолияти ва Ўзбекистонда уларнинг янги филиалларини очиш, юқори малакали педагог кадрлар тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатимиз ҳудудларининг Россиянинг Узоқ Шарқдаги ҳудудлари билан амалий ҳамкорлигини йўлга қўйиш бўйича қўшма «йўл харитаси»ни қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Томонлар ўзаро сайёҳлар оқимини кўпайтириш, қўшма маданий ва спорт тадбирларини ўтказишдан манфаатдор эканлиги қайд этилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 ноября принял делегацию Российской Федерации во главе с заместителем Председателя Правительства этой страны Дмитрием Чернышенко.
В состав российской делегации также вошли министры Алексей Чекунков и Сергей Кравцов.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-российских многоплановых отношений в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
В начале встречи Дмитрий Чернышенко передал главе нашего государства приветствия от имени Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя Правительства Михаила Мишустина.
В ходе беседы особое внимание было уделено расширению образовательного и гуманитарного обмена между странами, в том числе вопросам деятельности и запуска новых филиалов ведущих российских вузов в Узбекистане, подготовки высококвалифицированных педагогических кадров.
Подчеркнута важность принятия совместной «дорожной карты» по налаживанию практического партнерства регионов нашей страны с дальневосточными регионами России.
Отмечена заинтересованность в увеличении взаимного туристического потока, проведении совместных культурных и спортивных мероприятий.