“Олмалиқ кон-металлургия комбинати” акциядорлик жамияти жамоасига
Аввало, сиз, азизларни – Олмалиқ кон-металлургия комбинатининг кўпмиллатли аҳил жамоасини Ўзбекистон саноатининг фахри бўлган ушбу йирик ишлаб чиқариш мажмуаси ташкил этилганининг 75 йиллиги билан чин қалбимдан самимий табриклайман.
Ўзининг шонли анъаналари билан дунё миқёсида шуҳрат қозонган бу кўп тармоқли комбинат сизлар каби юксак малакали кончи ва мутахассислар, ишчи ва хизматчиларнинг фидокорона меҳнати билан республикамизнинг иқтисодий қудрати ва халқимиз фаровонлигини оширишга улкан ҳисса қўшиб келмоқда.
Мамлакатимиз иқтисодиётида мавжуд хомашё захираларидан самарали фойдаланиш ва илғор технологияларга асосланган миллий саноатни ривожлантиришдек устувор вазифани адо этиш мақсадида кейинги йилларда бу ерда кенг миқёсдаги модернизация ишлари амалга оширилмоқда.
Бу ҳақда гапирганда, “Қалмоққир”, “Ангрен”, “Чодак”, “Хонжиза” майдонлари ва янги очилган “Ёшлик – 1” конидаги хомашёни чуқур қайта ишлайдиган 6 та корхона ва 5 та бойитиш фабрикаси, мис эритиш ва рух заводлари ҳамда бошқа ишлаб чиқариш инфратузилмалари барпо этилганини қайд этиш лозим. Ана шундай муҳим ўзгаришлар туфайли комбинат мис ишлаб чиқариш бўйича дунёдаги ўттизта энг йирик мажмуа қаторидан муносиб ўрин олгани барчамизни албатта мамнун этади.
Бугунги кунда бу ерда йилига 60 миллион тонна маъданни қайта ишлайдиган 3-мис бойитиш фабрикаси қурилиши якунига етказилмоқда. Яқинда Олмалиқда бўлиб, сизлар билан биргаликда ана шундай қувватга эга бўладиган 4-мис бойитиш фабрикаси қурилишини бошлаганимиз ҳам алоҳида эътиборга лойиқ. Ушбу фабрикалар ишга тушиши билан комбинат бўйича йилига 160 миллион тонна хомашёни қайта ишлаш имкони пайдо бўлади. Айтиш керакки, бу – Ўзбекистон саноати тарихидаги мислсиз натижадир.
Саноатнинг драйвер соҳаларини ривожлантириш ва ҳудудлар салоҳиятини тўлиқ ишга солишга қаратилган жадал ва тизимли ишларимиз туфайли комбинатда Тошкент вилояти аҳолиси учун минглаб янги иш ўринлари яратилиши диққатга сазовордир.
Маълумки, биз табиий бойликларни ўзлаштириш учун йирик инвестицияларни жалб этиш, саноат соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш масаласига устувор аҳамият бермоқдамиз.
Шу мақсадда комбинат таркибида ташкил этилган, дунёдаги илғор тажрибалар, жумладан, дуал таълим дастурларига мувофиқ фаолият юритаётган Муҳандислик мактабига биз катта ишонч билан қараймиз. Шунингдек, Олмалиқдаги Тошкент давлат техника университети ҳамда Москва пўлат ва қотишмалар институти филиаллари ҳам бу борада олдимизда турган вазифаларни бажаришга катта ҳисса қўшаётганини таъкидлаш лозим. Биз ушбу олийгоҳларнинг
моддий-техник ва ўқув-методик базасини мустаҳкамлаш ишларини давом эттирамиз.
Инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳаётий манфаатларини таъминлаш учун комбинат ишчи ва хизматчиларининг машаққатли меҳнатини рағбатлантириш, уларнинг иш ва дам олиш шароитларини яхшилашга жиддий эътибор қаратилмоқда. Келгусида бу йўналишдаги ишларимиз албатта янги босқичга кўтарилади.
Фурсатдан фойдаланиб, бугунги байрам муносабати билан Ватанимизнинг юксак мукофотларига сазовор бўлган мажмуанинг бир гуруҳ ишчи-хизматчиларини чин дилдан табриклаб, келгуси ишларида янги муваффақиятлар тилайман.
Глобал ишлаб чиқаришнинг муҳим ва ажралмас бўғинига айланган, кучли иқтисодиётга эга бўлган Янги Ўзбекистон давлатини барпо этишда Олмалиқ кон-металлургия комбинати каби етакчи саноат корхоналарининг беқиёс ўрни ва аҳамиятини мустаҳкамлашда сизларга янгидан-янги зафарлар тилайман.
Барчамиз учун қадрли, шонли тарих ва ёруғ келажакка эга бўлган комбинат ҳаётидаги бугунги қутлуғ сана билан сизларни яна бир бор муборакбод этиб, барчангизга мустаҳкам соғлик, оилавий бахт, меҳнат фаолиятингизда омад ва муваффақият тилайман.

От всей души поздравляю вас, весь дружный многонациональный коллектив Алмалыкского горно-металлургического комбината с 75-летием со дня образования этого крупного производственного комплекса – гордости промышленности Узбекистана.
Благодаря самоотверженному труду высококвалифицированных горняков, специалистов, рабочих и служащих многоотраслевой комбинат, завоевавший своими славными традициями мировую известность, вносит огромный вклад в повышение экономической мощи нашей страны и благосостояния народа.
В последние годы в целях реализации приоритетных задач по эффективному использованию имеющихся запасов природных ресурсов и развитию национальной промышленности, основанной на передовых технологиях, на комбинате осуществляется масштабная модернизация.
На площадках «Кальмакир», «Ангрен», «Чадак», «Хандиза» и открытом новом месторождении «Ёшлик–1» было построено 6 предприятий по глубокой переработке сырья, 5 обогатительных фабрик, медеплавильный и цинковый заводы, объекты производственной инфраструктуры.
Все мы, конечно, гордимся тем, что в результате таких важных преобразований комбинат занимает достойное место в числе тридцати крупнейших в мире комплексов по производству меди.
В настоящее время здесь завершается строительство 3-й меднообогатительной фабрики мощностью переработки 60 миллионов тонн руды в год. А недавно в ходе поездки в Алмалык мы вместе с вами дали старт строительству 4-й меднообогатительной фабрики такой же мощности. После пуска в эксплуатацию этих производств комбинат сможет ежегодно перерабатывать 160 миллионов тонн сырья. Это рекордный показатель в истории промышленности Узбекистана.
Заслуживает внимания, что таким образом на комбинате будут созданы тысячи новых рабочих мест для жителей Ташкентской области. Все это – конкретный результат нашей системной работы по развитию драйверных отраслей промышленности и более полному задействованию потенциала регионов.
Как вы знаете, мы придаем приоритетное значение вопросам привлечения крупных инвестиций в освоение природных ресурсов, подготовку высококвалифицированных кадров для промышленной сферы.
В этом плане возлагаем большие надежды на созданную в составе комбината Инженерную школу, действующую на основе передового опыта, в частности, программ дуального образования. Также следует отметить большой вклад в выполнение данных задач алмалыкских филиалов Ташкентского государственного технического университета и Московского института стали и сплавов. Мы продолжим укреплять материально-техническую и учебно-методическую базу этих вузов.
В рамках обеспечения жизненных интересов человека уделяется серьезное внимание стимулированию нелегкого труда рабочих и служащих комбината, улучшению условий их труда и отдыха.
В будущем работа в этом направлении, конечно, будет поднята на новый уровень.
Пользуясь случаем, от всей души поздравляю и желаю дальнейших успехов группе рабочих и служащих комплекса, удостоенных в связи с сегодняшним праздником высоких наград Родины.
Желаю вам еще более высоких достижений в укреплении роли и значения такого ведущего промышленного предприятия, как Алмалыкский горно-металлургический комбинат, в построении Нового Узбекистана – государства с сильной экономикой, которая становится важной и неотъемлемой частью глобального производства.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшней знаменательной датой в жизни комбината, имеющего славное прошлое и яркое будущее, желаю всем вам новых трудовых побед, крепкого здоровья и благополучия вашим семьям.