Стандартлаштириш соҳасидаги ишлар ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 10 октябрь куни техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги ишлар ва режалар билан танишди.
Мамлакатимизда ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини ошириш бўйича катта марралар белгиланган. Бунда техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш ва метрология масалалари муҳим аҳамиятга эга. Шу боис Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 27 февралдаги фармонига асосан, соҳадаги давлат бошқаруви такомиллаштирилди ҳамда янги вазифалар қўйилди.
Сўнгги йилларда 12 мингта стандарт тасдиқланган эди. Йил бошидан буён яна 1 минг 40 та халқаро стандарт қабул қилинди. Маҳсулот хавфсизлиги ва сифатини таъминлаш мақсадида 29 та техник регламент ишлаб чиқилди. Булар саноат корхоналари ва тадбиркорларга етказилиб, сертификатлар олишига кўмаклашилаяпти.
Мутасаддилар соҳада қилинган ишлар, йил якунигача ва кейинги йилга мўлжалланган режалар бўйича ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари ташқи бозорларга чиқиш учун самарали техник тартибга солиш тизими шартлигини таъкидлаб, қўшимча вазифаларни белгилаб берди.
Бугунги кунда юртимиздаги 269 та лабораториядан атиги 64 тасида ўтказилган синовлар халқаро даражада тан олинади. Оқибатда тадбиркорлар маҳсулотларини экспортга олиб чиқишда қўшимча синовлар ўтказишга мажбур бўлмоқда.
Шу боис халқаро тан олинадиган лабораторияларни кўпайтириш, электр техникаси, қурилиш материаллари, машинасозлик каби соҳаларда 10 та янги лаборатория ташкил қилиш зарурлиги айтилди.
Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш йўлидан бормоқда. Техник тартибга солиш соҳасидаги қонунчиликни ушбу ташкилот талабларига мослаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Бу йил 340 та миллий стандарт, 2025 йил якунигача яна 38 та регламент ишлаб чиқилади. 28 та техник қўмита, лабораториялар фаолиятини рақамлаштириш ҳам муҳим. Бунинг учун “Техник тартибга солиш” электрон платформаси ишга туширилади.
Соҳада сифат ва самарани таъминлаш учун замонавий билим ва кўникмаларга эга, халқаро стандартлар асосида ишлайдиган мутахассислар керак. Шу боис соҳада кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича топшириқ берилди.

Доложено о проводимой работе в области стандартизации
Президент Шавкат Мирзиёев 10 октября ознакомился с отчетом о проводимой работе и планах в сфере технического регулирования.
В нашей стране поставлены амбициозные цели по увеличению производственного и экспортного потенциала. Важную роль в этом процессе играют вопросы технического регулирования, стандартизации и метрологии. В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 27 февраля текущего года, в данной сфере было усовершенствовано государственное управление и определены новые задачи.
За последние годы утверждено 12 тысяч стандартов, а с начала текущего года принято ещё 1 040 международных стандартов. В целях обеспечения безопасности и качества продукции разработано 29 технических регламентов, которые доводятся до сведения промышленных предприятий и предпринимателей. Также оказывается помощь в получении сертификатов.
Ответственные лица представили информацию о проделанной работе, а также планах на оставшуюся часть года и на следующий год.
Глава государства отметил, что для выхода на международные рынки необходима эффективная система технического регулирования и поставил дополнительные задачи. В настоящее время на международном уровне признаются результаты испытаний только в 64 из 269 лабораторий нашей страны. Это вынуждает предпринимателей проводить дополнительные испытания при экспорте продукции.
Президент указал на необходимость увеличения числа международно признанных лабораторий и организации 10 новых лабораторий в таких отраслях, как электротехника, строительные материалы и машиностроение.
Узбекистан движется по пути вступления во Всемирную торговую организацию. В связи с этим было подчеркнуто, что законодательство в сфере технического регулирования должно соответствовать требованиям данной организации.
В этом году планируется разработать 340 национальных стандартов, а до конца 2025 года — ещё 38 регламентов. Особое внимание будет уделено цифровизации работы 28 технических комитетов, а также деятельности лабораторий. Для этого будет запущена электронная платформа «Техническое регулирование».
Кроме того, для обеспечения высокого качества и эффективности работы в этой сфере требуется подготовка специалистов, обладающих современными знаниями и навыками, работающих в соответствии с международными стандартами. В связи с этим поручено усовершенствовать систему подготовки кадров в данной области.