Ижтимоий ва иқтисодий лойиҳалар ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 26 сентябрь куни қурилиш, таълим, туризм ва саноат соҳаларидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Маълумки, жорий йил 3 апрель куни Янги Тошкент шаҳрида илк иншоотлар қурилиши бошланган эди. Давлатимиз раҳбари бу улкан лойиҳа илм-фан ва маънавият масканларидан бошланаётганига урғу бериб, “булар маърифатли жамият барпо этиш ғоямизнинг асоси ва намунаси бўлади”, деган эди.
Шулардан бири – Алишер Навоий номидаги халқаро илмий-тадқиқот маркази, Адабиёт музейи ва Миллий мақом марказини ўз ичига олган мажмуадир. У жаҳонга машҳур “Zaha Hadid architects” компанияси томонидан лойиҳалаштирилган. Бўлажак мажмуа ўзига хос дизайни  ва функционаллиги билан диққатга сазовор. Унда эстетика ва қулайлик моҳирона бирлаштирилиб, атроф-муҳит билан уйғунлик ҳосил қилади. Шу жиҳатлари билан мажмуа келгусида халқаро туризм масканларидан бирига айланади.
Янги Тошкент учун яна бир салоҳиятли гўша – Чирчиқ дарёси. Аҳоли ва меҳмонларга замонавий шароитлар яратиш мақсадида унинг 6 километрга яқин қисмида дам олиш ҳудуди барпо этиш мўлжалланган. Бунинг учун қирғоқлар тартибга келтирилиб, кўкаламзорлаштирилади. Меҳмонхона, соғломлаштириш ва кўнгилочар масканлар қурилади.
Кейинги йилларда Ўзбекистонинг ЮНЕСКО билан ҳамкорлиги янада мустаҳкамланиб бормоқда. Ушбу нуфузли ташкилот Бош конференциясининг 43-сессияси 2025 йилда Самарқанд шаҳрида ўтказилиши белгиланган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 15 мартдаги қарорига мувофиқ, бунга тайёргарлик бошлаб юборилган.
Тақдимотда шу борада амалга оширилаётган ишлар ҳамда режалар тўғрисида ахборот берилди. Хусусан, Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, ЮНЕСКО ишлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий комиссияси ва бошқа ташкилотлар ҳамкорлигида Самарқанд шаҳридаги маданий мерос объектларини асраш, улар бўйлаб саёҳатлар ва кўргазмалар ташкил этиш чоралари кўрилмоқда. Меҳмонхоналар ва тадбирлар ўтказиладиган жойларда барча шароит яратилади. Сессия иштирокчиларининг келиб кетиши, маданий тадбирлар, транспорт ва тиббий хизматлар мувофиқлаштириб борилади.
Ижтимоий соҳадаги энг катта йўналишлардан бири бу таълим. Аҳолисининг кўпчилиги ёш бўлган мамлакатимизда унинг барча босқичлари изчил ривожлантирилмоқда. Хусусан, олий таълимда ҳам янги масканлар қурилиб, шароитлар яхшиланмоқда.
Бухоро давлат университетида 21 мингдан зиёд ёшлар ўқийди, 10 та факультет, 8 та ётоқхона бор. Лекин бинолар шаҳарнинг турли ҳудудларида тарқоқ жойлашган бўлиб, ўқитувчи ва талабаларга ноқулайликлар туғдирмоқда.
Шу боис Бухоро шаҳрининг чеккасида университет учун янги кампус қуриш режалаштирилмоқда. 43 гектарда лойиҳалаштирилаётган мажмуада барча факультетлар, маъмурият, ётоқхоналар, лабораториялар, кутубхона, стадион, спорт зали ва амфитеатр яхлит жойлашади. Дарс ва амалиёт учун замонавий шароитлар яратилади. Ётоқхона ўрни 3 мингтадан 6 мингтага ошади. Бўш майдонларга дарахтлар экилиб, боғ барпо этилади.
Хива шаҳри юртимизнинг туризм манзилларидан бири. Сўнгги йиллардаги бунёдкорлик ишлари натижасида унинг салоҳияти янада ошди. Бу ерга келувчиларга қулайлик яратиш мақсадида поезд вокзали ёнида йўл ўтказгич барпо этиш мўлжалланмоқда. Лойиҳага кўра, 450 метрлик бу йўл транспортлар қатновини алоҳида ташкил этиш имконини беради, вокзал ва Ичан қалъа ўртасида пиёдалар хавфсиз ҳаракатланади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни такомиллаштириш, амалдаги ишларнинг сифатини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимотда Тошкент шаҳрида инвестиция дастурларининг бажарилиши ҳақида ҳам ахборот берилди. Қайд этилгандек, жорий йилнинг ўтган даврида 2 миллиард доллар қийматидаги инвестициялар ўзлаштирилган. 200 га яқин саноат лойиҳалари фойдаланишга топширилиб, 25 мингдан зиёд иш ўрни яратилган. Жумладан, Янгиҳаёт туманидаги технопаркда 46 та корхона ташкил этилмоқда.
Президентимиз йил якунигача мўлжалланган лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш, энергия тежамкорликка алоҳида аҳамият қаратиш зарурлигини таъкидлади.

Доложено о социальных и экономических проектах
Президент Шавкат Мирзиёев 26 сентября ознакомился с презентацией проектов в сферах строительства, образования, туризма и промышленности.
Как известно, 3 апреля текущего года в Новом Ташкенте началось строительство первых сооружений. Глава государства подчеркнул символичность того, что грандиозный проект начинается с возведения центров науки и духовности. Как отметил Президент, это станет основой и примером идеи построения просвещенного общества.
Одним из таких объектов является комплекс, включающий Международный научно-исследовательский центр имени Алишера Навои, Музей литературы и Национальный центр макома. Он спроектирован всемирно известным бюро «Zaha Hadid Architects». Будущий комплекс заслуживает внимания своим уникальным дизайном и функциональностью. В нем искусно сочетаются эстетика и комфорт, сооружение гармонично вписывается в окружающую среду. Ожидается, что благодаря этим особенностям комплекс станет одним из центров притяжения международного туризма.
Еще одна точка роста Нового Ташкента — река Чирчик. В целях создания современных условий для жителей и гостей планируется создание рекреационной зоны на участке протяженностью около 6 километров. Для этого побережье будет благоустроено и озеленено. Будут построены гостиницы, оздоровительные и развлекательные заведения.
В последние годы сотрудничество Узбекистана с ЮНЕСКО еще более укрепляется. 43-я сессия Генеральной конференции этой авторитетной организации запланирована на 2025 год в городе Самарканде. В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 15 марта текущего года начата подготовка к этому мероприятию.
На презентации была представлена информация о проводимой работе. В частности, Фонд развития культуры и искусства, Национальная комиссия Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО и другие организации принимают меры по сохранению объектов культурного наследия города Самарканда, организации экскурсий и выставок. В гостиницах и местах проведения мероприятий будут созданы все необходимые условия. Запланированы скоординированные меры по организации визитов участников сессии, культурных программ, транспортного и медицинского обслуживания.
Одним из самых важных направлений в социальной сфере является образование. В нашей стране, где большинство населения составляет молодежь, последовательно развиваются все звенья образования. В частности, в сфере высшего образования строятся новые учебные заведения, улучшаются условия.
В Бухарском государственном университете обучается более 21 тысячи молодых людей, есть 10 факультетов и 8 общежитий. Однако здания расположены в разных районах города, что создает неудобство преподавателям и студентам.
В связи с этим на окраине Бухары планируется построить новый кампус для университета. В проектируемом комплексе площадью 43 гектара будут компактно размещены все факультеты, администрация, общежития, лаборатории, библиотека, стадион, спортивный зал и амфитеатр. Будут созданы современные условия для проведения занятий и прохождения практики. Вместимость общежитий увеличится с 3 тысяч до 6 тысяч мест. На свободных участках будут высажены деревья и создан парк.
Город Хива является одним из главных туристических направлений нашей страны. В результате созидательной работы последних лет его потенциал еще больше возрос. В целях создания удобств для посетителей планируется построить путепровод рядом с железнодорожным вокзалом. Согласно проекту, эта 450-метровая дорога позволит организовать отдельное движение транспорта, а пешеходы смогут безопасно передвигаться между вокзалом и Ичан-калой.
Глава государства дал указания по совершенствованию проектов и повышению качества работ.
На презентации также была представлена информация о ходе реализации инвестиционных программ в городе Ташкенте. Отмечалось, что за прошедший период текущего года освоено инвестиций на сумму 2 миллиарда долларов. Сдано в эксплуатацию около 200 промышленных проектов, создано более 25 тысяч рабочих мест. В частности, в технопарке Янгихаётского района идет строительство 46 предприятий.
Президент подчеркнул необходимость своевременного запуска запланированных проектов к концу года и уделения особого внимания энергосбережению.