Спортдаги натижалар ва истиқболли режалар тўғрисида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга спорт соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва истиқболли режалар тўғрисида ахборот берилди.
Аввало, оммавий спортни ва олимпия ҳаракатини янада кенгайтириш масалаларига эътибор қаратилди. Яқинда Парижда бўлиб ўтган Олимпия ва Паралимпия ўйинларида Ўзбекистон спортчилари жами 39 та медални қўлга киритиб, юзлаб давлатлар орасида 13-ўринларни эгаллаган эди. Бу мамлакатимиз спорти тарихида энг юқори натижалар бўлди.
Мазкур нуфузли мусобақалар ғолиб ва совриндорлари билан учрашувда давлатимиз раҳбари 2028 йилда Лос-Анжелесда бўладиган ўйинларга ҳозирдан тайёргарлик кўриш, йўлланмалар сони ва турини кўпайтириш зарурлигини таъкидлаган эди.
Шундан келиб чиқиб, Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия ва Паралимпия қўмиталари томонидан спорт турлари бўйича фойдаланилмаган имкониятлар яна бир бор танқидий таҳлил қилинди.
Мисол учун, Олимпия ўйинларида енгил атлетика бўйича 48 та, сув спорти турларида 49 та дастур мавжуд. Лекин вакилларимиз уларда 5 ва 4 та йўлланма билан қатнашди, холос.
Теннис, ўқ отиш, гимнастика, велоспорт бўйича федерациялар ҳам, шароит ҳам бор. Юнон-рум кураши, от спорти, қиличбозлик, эшкак эшиш бўйича ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўп. Чим устида хоккей, баскетбол, гандбол, регби, сув полоси каби жамоавий спорт турларини ҳам ривожлантириш зарур.
Мазкур спорт федерациялари ишини жонлантириш, ўқув-машғулотлар тизимини такомиллаштириш бўйича вазифалар белгиланди.
Олимпия ва паралимпия ҳаракати оммавий спортдан куч олиши таъкидланиб, маҳаллаларда селекция ишларини кенгайтириш, иқтидорли ёшларни профессионал этиб тарбиялаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Маълумки, келгуси йил юртимизда ёшлар ўртасида Осиё ва Параосиё ўйинлари ўтказилиши режалаштирилган. Бунинг учун Тошкентда Олимпия шаҳарчаси барпо этилмоқда.
Шаҳарчага ташрифи чоғида Президентимиз бу мажмуа мамлакатимиз спортининг илмий, амалий, ўқув-машғулот маркази бўлиши зарурлигини айтган эди.
Шунга мувофиқ, Осиё ўйинларидан сўнг, Олимпия шаҳарчаси инфратузилмасидан самарали фойдаланиш кўзда тутилмоқда. Бунинг учун “Ақлли шаҳар” концепциясига асосланган маъмурий бошқарув ташкил этилади. У спорт мажмуаларини сақлаш, жиҳозлар ва техник тизимлар ҳолатини кузатиб бориш, зарур ҳолларда таъмирлаш билан шуғулланади. Устувор спорт турлари бўйича йиллик режа тасдиқланиб, ҳудудлардаги спортчиларнинг Олимпия шаҳарчасида ўқув-машғулот ўтказиши йўлга қўйилади. Шунингдек, бу тузилмага оммавий тадбирларни ташкил этиш, ижара ва бошқа хизматларни кўрсатиш ҳуқуқи берилади.
Олимпия ҳаракати ҳақида гап кетганда, қишки ўйинларни ҳам назардан қочирмаслик зарур. Шундай спорт турларидан бири хоккейдир.
Бугунги кунда хоккей бўйича 4 та спорт клуби ва 3 та спорт иншооти мавжуд. U-16 терма жамоамиз 2023 йилда Осиё ва Океания кубогида 1-ўрин соҳиби бўлган эди. Бу йил мазкур мусобақа илк бор Ўзбекистонда ўтказилиб, U-18 терма жамоамиз ғолибликни қўлга киритди.
Шуларга асосланиб, бу спорт турини ривожлантириш, кейинчалик Олимпия шаҳарчаси ҳудудида хоккей мажмуасини қуриш бўйича таклифлар билдирилди.
Давлатимиз раҳбари аҳолини жисмоний тарбия ва оммавий спортга кенг жалб этиш, халқаро мусобақаларга тизимли тайёргарлик кўриш бўйича топшириқлар берди.

Доложено о результатах и перспективах в спорте
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о проводимой работе и дальнейших планах в области спорта.
В первую очередь уделено внимание вопросам дальнейшего развития массового спорта и олимпийского движения. На недавних Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже спортсмены Узбекистана завоевали в общей сложности 39 медалей и заняли 13-е место среди более двухсот стран. Это стало наивысшим достижением в истории отечественного спорта.
На встрече с победителями и призерами этих престижных соревнований глава нашего государства подчеркнул необходимость уже сейчас начать подготовку к играм, которые состоятся в Лос-Анджелесе в 2028 году, расширить участие в различных дисциплинах.
Исходя из этого, Министерством спорта, национальными олимпийским и паралимпийскими комитетами вновь критически проанализированы неиспользованные возможности по видам спорта.
К примеру, на Олимпийских играх насчитывается 48 дисциплин по легкой атлетике и 49 дисциплин по водным видам спорта. Однако в них участвовали соответственно 5 и 4 наших представителя.
Действуют федерации и имеются условия для развития тенниса, стрельбы, гимнастики, велоспорта. Есть большой нереализованный потенциал в греко-римской борьбе, конном спорте, фехтовании, гребле, необходимо развивать также командные виды спорта, такие как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло.
Определены задачи по активизации деятельности данных спортивных федераций, совершенствованию системы учебно-тренировочных занятий.
Подчеркнуто, что национальное олимпийское и паралимпийское движение черпает силы из массового спорта, даны указания по расширению селекционной работы в махаллях, профессиональной подготовке талантливой молодежи.
Как известно, в следующем году в нашей стране планируется проведение Азиатских и Паразиатских игр среди молодежи. Для этого в Ташкенте возводится Олимпийский городок.
Во время своего недавнего посещения городка Президент отметил, что этот комплекс должен стать научным, практическим и учебно-тренировочным центром отечественного спорта.
Соответственно, после Азиатских игр планируется эффективно использовать инфраструктуру Олимпийского городка. Для этого будет налажено управление комплексом, основанное на концепции «Умный город». Структура будет заниматься содержанием спортивных комплексов, мониторингом состояния оборудования и технических систем, при необходимости их ремонтом. Будет утвержден годовой план по приоритетным видам спорта, спортсмены из регионов будут проводить учебно-тренировочные занятия в Олимпийском городке. Также этой структуре будет предоставлено право организовывать массовые мероприятия, оказывать услуги аренды и другие.
Когда речь идет об олимпийском движении, не следует упускать из виду и зимние игры. Одним из перспективных направлений является хоккей.
На сегодняшний день в стране функционируют 4 спортивных клуба и 3 спортивных сооружения по хоккею. Наша сборная до 16 лет заняла 1-е место на Кубке Азии и Океании в 2023 году. В этом году данный турнир впервые прошел в Узбекистане, где победу одержала наша сборная до 18 лет.
Исходя из этого, подготовлены предложения по развитию этого вида спорта с последующим строительством хоккейного комплекса на территории Олимпийского городка.
Глава государства дал поручения по широкому привлечению населения к физической культуре и массовому спорту, а также по системной подготовке к международным соревнованиям.