Табиатни асраш ва туризмни ривожлантиришга доир таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва туризм соҳаларидаги таклифлар тақдимоти билан танишди.
Ҳозирги кунда ҳавони мусаффо сақлаш, экологик ҳодисаларнинг таъсирини камайтириш тобора долзарб бўлиб бормоқда. Шу боис бу борада иккита дастур ишлаб чиқилди.
Биринчиси – Чанг бўронларига қарши курашиш ва уларнинг оқибатларини юмшатиш бўйича 2024 – 2030 йилларга мўлжалланган миллий дастурдир. Бу ҳужжатда “Евро-4” стандартидан паст тоифадаги ёқилғини сотиш ва ундан фойдаланишни босқичма-босқич тўлиқ тақиқлаш назарда тутилади. Бунинг учун Бухоро ва Фарғона нефтни қайта ишлаш заводлари юқори сифатли ёқилғи ишлаб чиқариш бўйича модернизация қилинади.
Иккинчиси – Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавоси сифатини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар дастури бўлиб, унга кўра, келгуси 5 йилда пойтахтимиз ва унга туташ Тошкент вилояти туманларида 441 гектар “яшил белбоғ” ва боғлар ташкил қилинади.
Санитар тозалаш ишларини тартибга солиш мақсадида мавжуд марказ негизида Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлигини тузиш таклиф этилмоқда. Санитар тозалаш корхоналарининг самарадорлик кўрсаткичларига қараб, учта тоифага ажратган ҳолда рейтинг тизими жорий қилинади.
Янги қуриладиган, баландлиги 12 метрдан ёки умумий майдони 500 квадрат метрдан ортиқ бўлган биноларни лойиҳалаштиришда унга туташ ҳудудларнинг камида 25 фоизини кўкаламзорлаштириш талаби қўйилади. Шунингдек, атроф-муҳитга зарари кўп саноат корхоналари ҳам “яшил белбоғ”лар барпо этиш мажбуриятини олади.
Экологик ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, бу борада жамоатчилик назоратини кучайтириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Фаол ва жонкуяр инсонларни рағбатлантириш мақсадида “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган эколог” фахрий унвонини таъсис этиш таклифи билдирилди.
Атроф-муҳит билан боғлиқ бўлган масалалар бўйича қарорлар қабул қилиш жараёнида жамоатчиликнинг ахборот олиш имконияти, иштироки ва одил судловга эришиш имконияти тўғрисидаги Орхус конвенциясига қўшилиш масаласи кўриб чиқилди.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга қурилиш майдонларида атмосфера ҳавосини муҳофаза қилиш талабларига риоя қилмаслик бўйича модда киритиш мақсадга мувофиқлиги айтилди. Шунингдек, дарахтларни кесиш ва қасддан қуритиш, дарё ўзанларидан ноқонуний қум-шағал қазиб олиш, чиқиндиларни белгиланмаган жойларга ташлаш кабилар учун жарималарни ошириш ва қатъийлаштириш чоралари кўрилади.
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 27 майдаги қарори билан республикада экологик маркировкалаш тизими жорий этилган. Энди ISO 14024 халқаро стандартига мувофиқ, “Yashil belgi” номи остида маҳсулот ва хизматларни ихтиёрий экологик маркировкалаш йўлга қўйилади. 2 минг 336 та хўжалик юритувчи субъектларда автоматик мониторинг станциялари, чанг-газ тозалаш ускуналари ва сув тозалаш иншоотларини ўрнатиш бўйича тармоқ жадваллари тасдиқланади.
Экология вазирлиги ҳузурида жамоатчилик назорати остида бошқариладиган ва юридик шахс мақомига эга бўлмаган “Яшил хайрия жамғармаси” ташкил этилади. Электрон харид иловаларида “Яшил тўлов” ихтиёрий устама тури очилади.
Соҳадаги яна бир муаммо ёввойи ҳайвонларни асраш билан боғлиқ. Уларни хонадонларда боқиш ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солинмаган. Шу боис энди ёввойи ҳайвонларни уй шароитида, цирк ва шапитоларда сақлаш ҳамда томошаларда фойдаланиш тақиқланади. Жисмоний шахслар ихтиёридаги ҳамда циркларда сақланувчи бундай жонзотлар ҳайвонот боғларидаги реабилитация марказларига, океанариумлар, питомник ва илмий-тадқиқот муассасаларига топширилиши белгиланмоқда.
Тақдимотда тиббий туризмни ривожлантириш чора-тадбирлари ҳам муҳокама қилинди.
Шу мақсадда Ўзбекистон бу йўналишда Марказий Осиёнинг “чорловчи нуқтаси” сифатида тарғиб қилинади. “Тиббий хизматлар меҳмондўстлиги” дастури амалга оширилади. Тиббий ва соғломлаштириш муассасалари фаолияти рағбатлантирилиб, уларнинг ягона реестри ишга туширилади. Меҳмонхоналар каби юлдузли санаторийлар фаолияти йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари булар бўйича ҳужжат лойиҳаларини пухта ишлаб чиқиш ва ижросини самарали ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 19 сентября ознакомился с презентацией предложений в сферах охраны окружающей среды и туризма.
В настоящее время все более актуальными становятся вопросы сохранения чистоты воздуха, снижения влияния антропогенных факторов на экологию. В связи с этим были разработаны две программы.
Первая — Национальная программа по борьбе с пыльными бурями и смягчению их последствий на 2024-2030 годы. Этот документ предусматривает поэтапный полный запрет на продажу и использование топлива категории ниже стандарта «Евро-4». Для этого Бухарский и Ферганский нефтеперерабатывающие заводы будут модернизированы для производства высококачественного топлива.
Вторая — программа мер, направленных на улучшение качества атмосферного воздуха в городе Ташкенте, согласно которой в ближайшие 5 лет в столице и прилегающих районах Ташкентской области будут созданы зеленые пояса и парки на площади 441 гектар.
В целях упорядочения работы по санитарной очистке предлагается создать на базе действующего центра Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики. Будет внедрена рейтинговая система предприятий по санитарной очистке с разделением их на три категории в зависимости от показателей эффективности.
Предусматривается установление требования: при проектировании вновь строящихся зданий высотой более 12 метров или общей площадью более 500 квадратных метров должно озеленяться не менее 25 процентов прилегающей к ним территории. Кроме того, промышленные предприятия, оказывающие значительное воздействие на окружающую среду, будут обязаны создавать зеленые пояса.
Уделено внимание вопросам предупреждения экологических правонарушений, усиления общественного контроля в этой сфере. В целях поощрения активных и инициативных граждан предложено учредить почетное звание «Заслуженный эколог Республики Узбекистан».
Рассмотрен вопрос о присоединении к Орхусской конвенции о доступе к информации, участии общественности в принятии решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды.
Указано на целесообразность введение в Кодекс об административной ответственности статьи о несоблюдении требованиям охраны атмосферного воздуха на строительных площадках. Также планируется ужесточение финансовых санкций штрафов за вырубку и умышленную сушку деревьев, незаконную добычу песка и гравия из русел рек, выброс отходов в неустановленных местах.
Постановлением Кабинета Министров от 27 мая 2019 года в республике введена система экологической маркировки. Теперь в соответствии с международным стандартом ISO 14024 будет введена добровольная экологическая маркировка продукции и услуг под названием «Yashil belgi» («Зеленый знак»). Будут утверждены отраслевые графики по установке станций автоматизированного мониторинга, пылегазоочистного оборудования и локальных водоочистных сооружений на 2336 хозяйствующих субъектах.
При Министерстве экологии будет создан Зеленый благотворительный фонд без статуса юридического лица, который будет управляться под общественным контролем. В приложениях электронных платежных систем будет внедрена возможность добровольных благотворительных отчислений «Зеленый платеж».
Еще одним пробелом в сфере являются вопросы содержания диких животных. Содержание таких животных в домохозяйствах законодательно не урегулировано. В связи с этим предусматривается определить, что дикие животные, находящиеся у физических лиц и содержащиеся в цирках и шапито, будут передаваться в реабилитационные центры при зоопарках, океанариумы, питомники и научно-исследовательские учреждения.
На презентации также обсуждены меры по развитию медицинского туризма.
С этой целью Узбекистан будет позиционироваться как «центр притяжения» Центральной Азии. Будет реализована программа «Гостеприимство в сфере медицинских услуг». Планируется стимулировать деятельность медицинских и оздоровительных учреждений, запустить их единый реестр. Будет налажена работа санаториев с категориями, аналогичные «звездам» отелей.
Глава государства дал указания по тщательной доработке проектов соответствующих документов и эффективной организации их исполнения.