Ўзбекистон Президенти ФАО билан стратегик шериклик бўйича узоқ муддатли дастур қабул қилиш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 сентябрь куни БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) бош директори Цюй Дунъюйни қабул қилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тизимидаги нуфузли тармоқ тузилмаси раҳбари шу кунларда Тошкент шаҳрида ўтказилаётган Денгизга чиқиш имконияти бўлмаган мамлакатлар озиқ-овқат хавфсизлиги ва барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича халқаро форум доирасида мамлакатимизда бўлиб турибди.
Учрашув аввалида БМТнинг юқори мартабали вакили дунёнинг 30 дан ортиқ мамлакатидан нуфузли делегациялар иштирок этаётган форумни муваффақиятли ўтказишни қўллаб-қувватлагани учун давлатимиз раҳбарига чуқур миннатдорлик билдирди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ва ФАО ўртасидаги замонавий хавф-хатар ва таҳдидларга қарши самарали чора кўриш борасидаги стратегик шерикликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Сўнгги йилларда амалий ҳамкорликда эришилган самарали натижалар мамнуният билан қайд этилди. Хусусан, 2025 йилгача бўлган даврда ҳамкорлик бўйича мамлакат дастурини бажариш сифат кўрсаткичлари икки баробар яхшиланди. Ҳозирда 34 та лойиҳа фаол амалга оширилмоқда. Ўтган бир йил ичида деҳқончилик, мактабларда овқатланиш, ветеринария, агрокимё ва бошқа соҳаларда 7 та янги лойиҳа ишга туширилди.
Янги беш йиллик шериклик дастурини тайёрлаш ва қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Агросаноат мажмуасини рақамлаштириш, илғор билим ва тажриба алмашиш, ер фонди унумдорлигини ошириш, органик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва қайта ишлаш, суғориш тизимларини модернизация қилиш, замонавий кластерлар ва логистика марказларини ташкил этиш, илмий-тадқиқот ишларини олиб бориш бўйича истиқболли қўшма лойиҳа ва тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш билан боғлиқ глобал ва минтақавий вазият юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана отметил важность принятия долгосрочной программы стратегического партнерства с ФАО
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 сентября принял генерального директора Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Цюй Дунъюя.
Руководитель авторитетной отраслевой структуры системы Организации Объединенных Наций пребывает в городе Ташкенте в рамках проходящего в эти дни Международного форума по продовольственной безопасности и целям устойчивого развития для стран, не имеющих выхода к морю.
В начале встречи высокий представитель ООН выразил глубокую признательность главе нашего государства за поддержку успешного проведения форума, в работе которого принимают участие представительные делегации из более 30 стран мира.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства Узбекистана и ФАО в вопросах эффективного реагирования на современные вызовы и угрозы.
С удовлетворением отмечены достигнутые в последние годы плодотворные результаты практического взаимодействия. Так, в два раза улучшились качественные показатели выполнения страновой программы сотрудничества на период до 2025 года.
В активной фазе реализации находятся 34 проекта. За последний год запущено 7 новых проектов, в том числе в области земледелия, школьного питания, ветеринарии, агрохимии и других сферах.
Подчеркнута важность подготовки и принятия новой пятилетней программы партнерства.
Особое внимание уделено перспективным совместным проектам и мероприятиям в области цифровизации агропромышленного комплекса, обмена передовыми знаниями и опытом, привлечения инноваций и инвестиций в повышение плодородия земельного фонда, выращивание и переработку органической сельскохозяйственной продукции, модернизацию систем ирригации, создание современных кластеров и логистических центров, проведение научно-исследовательских работ.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам глобальной и региональной ситуации, связанной с обеспечением продовольственной безопасности.