Шавкат Мирзиёев: Юртнинг кучи бирликда, қадри эса тинчликдадир
Мамлакатимиз мустақиллигининг 33 йиллиги муносабати билан “Янги Ўзбекистон” боғида байрам тантанаси бўлиб ўтди.
Президент Шавкат Мирзиёев халқимизни бу улуғ айём билан табриклаб, нутқ сўзлади:
– Мана шу ҳаяжонли дақиқаларда ҳаммамиз миллий истиқлолимиз нақадар бебаҳо неъмат эканини, унинг тарихий аҳамиятини янада чуқур ҳис этмоқдамиз. Айнан мустақиллик туфайли миллий давлатчилигимиз қайта тикланди. Ўзбекистон янги тарихий даврга қадам қўйди. Айнан истиқлол туфайли Жаҳон ҳамжамиятидан муносиб ўрин эгалладик. Бу билан ҳар қанча фахрлансак, ғурурлансак арзийди, – деди давлатимиз раҳбари.
Ҳар бир иш, ҳар бир ютуқда истиқлолнинг буюк қудрати ёрқин намоён бўлаётгани, Ватанимиз дунёга, дунё эса юртимизга кенг очилаётгани таъкидланди.
Халқаро валюта жамғармаси эътироф этганидек, 2023 йилда ялпи ички маҳсулотимиз илк бор 100 миллиард доллардан ошди. Жаҳон банки бу йил мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти 5,3 фоизга ўсишини прогноз қилди.
Барча ислоҳотларнинг руҳи ва мазмунига “Инсон қадри учун, эл-юрт бахти учун!” деган эзгу ғоя чуқур кириб бормоқда. Жорий йил сентябрь ойидан пенсия ва нафақалар миқдори, октябрь ойидан эса бюджет ходимлари, шифокорлар ва педагоглар маоши оширилмоқда.
Тизим ва эътибор барча соҳаларда ўз натижаларини бермоқда. Ёшлар мамлакатимиз равнақига муносиб ҳисса қўшмоқда. Бу спортда ҳам намоён бўлиб, Парижда бўлиб ўтган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида ватандошларимиз улкан зафарлар қозонди. Шу кунларда Паралимпия ўйинларидан ҳам кетма-кет қувончли хабарлар келмоқда.
Президентимиз спортчиларни яна бир бор табриклаб, янада юксак марраларни эгаллашига ишонч билдирди.
Бугунги мураккаб ва таҳликали даврда тинчликнинг аҳамияти улуғ эканига урғу берилди:
– Ҳаёт қанчалик машаққатли бўлмасин, мамлакатимизда демократик ислоҳотларни изчил давом эттириб, халқимизни рози қилишга, тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга бор куч ва имкониятларимизни сафарбар этамиз. Лекин тинчликни сақлаш фақат ҳарбийларимизнинг иши бўлиб қолмаслиги керак. Бу барчамизнинг, ҳар бир Ўзбекистон фуқаросининг муқаддас бурчи бўлиши шарт. Юртнинг кучи – бирликда, қадри эса тинчликдадир, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Ижтимоий соҳаларни ривожлантириш, сифатли таълим тизимини йўлга қўйиш борасидаги ишлар айтиб ўтилди. Мамлакатимиз истиқболи, барча эзгу ниятларимиз ижобати ёшларнинг билим ва салоҳиятига боғлиқ экани қайд этилди.
Иқтисодиётда барчага тенг ҳуқуқлар таъминланиб, мамлакатимиз халқаро савдо маконининг ажралмас қисмига айлантирилади. Аҳолини муносиб иш ўринлари билан таъминлашда тадбиркорларга таянилади.
Ўзбекистон ҳозирги кунда аҳоли сони бўйича жаҳондаги энг йирик 40 та давлатдан бири ҳисобланади. Бу рақамни ислоҳотлар, меҳнат, билим ва қобилият билан катта салоҳиятга айлантириш кераклиги таъкидланди.
– Денгизга чиқиш имкониятимиз чекланганини инобатга олиб, эътиборимизни креатив соҳаларга қаратишимиз, уларни жадал ривожлантиришимиз зарур. Жаҳонда креатив саноат маҳсулотлари экспортидан йилига миллиардлаб доллар даромад топаётган мамлакатлар кўп. Бинобарин, шундай маҳсулот ишлаб чиқаришга бел боғлаган ижодкор ишбилармонларимизни, айниқса, ёшларимизни ҳар томонлама рағбатлантирамиз, – деди Президент.
Ривожланиш ўз-ўзидан бўлмайди, жонкуярлик, фаоллик, бирдамлик билан эришилади. Шавкат Мирзиёев нутқининг якунида жамиятимизни шунга руҳлантирди.
– Бугун шиддатли ҳаётнинг ўзи барчамизни янада улкан марралар сари даъват этмоқда. Ўз кучимиз ва салоҳиятимиз билан барпо этган мустақил давлат, эркин ва озод жамиятни янада кучли, янада гўзал ва обод этиш бош вазифамизга айланмоқда. Бу шундай юксак марраки, унга эришиш учун ҳар қанча меҳнат қилсак арзийди. Бу шундай буюк, шарафли мақсадки, унга бутун борлиғимизни бахш этсак арзийди, – деди давлатимиз раҳбари.
Шундан сўнг тантанали концерт дастури намойиш этилди. Куй-қўшиқларда халқимизнинг бой санъати ва қадриятлари, фольклор жамоаларнинг чиқишларида миллатлараро тотувлик ёрқин намоён бўлди. Концерт телевидение ва интернет орқали тўғридан-тўғри намойиш этилиб, ватандошларимизга байрамона кайфият улашди.

Шавкат Мирзиёев: Сила нашей страны – в единстве народа
В парке «Янги Узбекистон» состоялись праздничные торжества по случаю 33-й годовщины независимости нашей страны.
Президент Шавкат Мирзиёев выступил на церемонии с речью и поздравил наш народ с этим великим праздником.
— В эти волнующие минуты мы все еще глубже осознаем огромное, историческое значение нашего бесценного достояния – национальной независимости. Именно благодаря независимости возродилась наша национальная государственность. Узбекистан вступил в новую историческую эпоху. Именно благодаря независимости мы заняли достойное место в мировом сообществе. И мы вправе этим гордиться, — сказал глава нашего государства.
Отмечалось, что в каждом деле, каждом достижении ярко проявляется великая сила независимости, наша Родина открывается миру, а мир открывается нам.
По данным Международного валютного фонда, в 2023 году валовой внутренний продукт страны впервые превысил 100 миллиардов долларов. Всемирный банк прогнозирует рост валового внутреннего продукта страны на 5,3 процента в этом году.
Все реформы глубоко проникнуты благородной идеей «Во имя интересов и достоинства человека, во имя счастья народа!» Успехи в экономике позволили с сентября этого года повысить размеры пенсий и пособий, с октября – заработную плату работникам бюджетных организаций, медицинским работникам и педагогам.
Системная работа дают свои результаты во всех сферах. Молодежь вносит достойный вклад в развитие нашей страны. Это проявилось и в спорте: на XXXIII летних Олимпийских играх в Париже наши соотечественники достигли впечатляющих успехов. В эти дни одна за другой поступают радостные новости с Паралимпийских игр.
Президент нашей страны еще раз поздравил спортсменов и выразил уверенность в том, что они достигнут еще более высоких рубежей.
Подчеркнута важность мира в нынешнее сложное и тревожное время.
— Какой бы непростой ни была жизнь, мы последовательно продолжим демократические реформы, мобилизуя все наши силы и возможности на благо народа, во имя укрепления мира и стабильности в стране. Но сохранение мира не должно оставаться лишь делом военнослужащих. Это – священный долг для всех нас, для каждого гражданина Узбекистана. Главная наша ценность – мир и стабильность. Сила нашей страны – в единстве народа, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Была отмечена работа по развитию социальной сферы, налаживанию системы качественного образования. Подчеркнуто, что будущее нашей страны, осуществление всех наших благородных устремлений зависит от знаний и потенциала молодежи.
В экономике будут обеспечены равные права для всех, и наша страна станет неотъемлемой частью международного торгового пространства. В обеспечении населения достойными рабочими местами мы будем опираться на предпринимателей.
Узбекистан в настоящее время входит в число 40 крупнейших стран мира по численности населения. Отмечалось, что  своими реформами, трудом, знаниями и талантом мы должны превратить эту цифру в мощный потенциал.
— Учитывая ограниченность наших возможностей в выходе к морю, необходимо больше внимания уделять креативным сферам и последовательно их развивать. В мире много стран, которые ежегодно получают многомиллиардные доходы от экспорта креативной промышленной продукции. Поэтому мы будем всесторонне стимулировать предпринимателей-изобретателей, особенно молодых, организовавших производство такой продукции, — сказал Президент.
Развитие не происходит само по себе, оно достигается усердием, активностью, сплоченностью. В завершение своего выступления Шавкат Мирзиёев призвал общество жить этими идеалами.
— Наше стремительное время требует от нас ставить перед собой все более высокие цели. Сегодня наша главная задача – добиться того, чтобы независимое государство и свободное общество, которое мы создавали своими силами и потенциалом, было еще более прекрасным и благоустроенным. Это – высокий рубеж, достойный неустанного труда. Это – яркая, славная цель, которой стоит посвятить жизнь, — сказал глава нашего государства.
Затем состоялась праздничная концертная программа. В песнях ярко отразились богатое искусство и ценности нашего народа, а межнациональное согласие проявилось в выступлениях фольклорных коллективов. Концерт транслировался в прямом эфире по телевидению и в интернете и подарил нашим соотечественникам праздничное настроение.