Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Парижда бўлиб ўтган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон спорт делегацияси вакиллари билан учрашувдаги нутқи
Қадрли спортчи ўғил-қизларим!
Ҳурматли мураббий ва мутахассислар!
Сиз, азизларни Франциянинг Париж шаҳрида бўлиб ўтган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида муносиб иштирок этиб, эришган улкан тарихий ғалабангиз билан яна бир бор чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Дунёнинг 200 дан зиёд давлатидан 11 минг нафарга яқин энг машҳур спортчилар қатнашган ушбу нуфузли спорт анжумани биз учун том маънода рекордлар, мислсиз ютуқларга бой бўлди.
Аввало, мазкур Олимпиадада Ўзбекистон биринчи марта энг кўп таркиб билан, яъни, 19 та спорт тури бўйича 90 нафар спортчи билан иштирок этганини таъкидлаш лозим. Айниқса, аёллар кураши, камондан ўқ отиш, сувга сакраш, футбол каби спорт турлари бўйича спортчиларимиз илк бор Олимпия ўйинларида қатнашганини алоҳида эътироф этиш керак.
Жаҳондаги нуфузли “Financial Times” нашрининг таъкидлашича, Олимпия медаллари, мамлакатнинг спорт оламида эришаётган ютуқлари давлатнинг умумий ривожланиш ва инсоний тараққиёт даражасини билдиради.
Чиндан ҳам, сизлар ғоят кескин беллашувларда юксак жасорат ва матонат кўрсатиб, 8 та олтин, 2 та кумуш, 3 та бронза медални қўлга киритганингиз мамлакатимизнинг тараққиёт борасидаги юксак салоҳиятини ифода этадиган ёрқин натижадир.
Бу тарихий ғалаба Янги Ўзбекистон ёшлари қандай буюк ишларга қодир эканини яна бир марта амалда намойиш этди. Мамлакатимиз иштирокчи давлатлар орасида умумжамоа ҳисобида 13-ўринни, Осиё қитъасида 4-ўринни, туркий ва ислом мамлакатлари ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги бўйича 1-ўринни эгаллади. Барчамизни қувонтирган бу натижалар Ўзбекистон тарихида илгари ҳеч қачон бўлмаган ютуқлардир.
Эсингизда бўлса, биз Токио Олимпиадасидан сўнг кейинги сафар албатта жаҳонда кучли ўн бешталикка кирамиз, деб ният қилган эдик. Лекин фақат ниятнинг ўзи билан чекланмасдан, аввало, бу масалага бўлган қарашимизни ўзгартириб, уч йил давомида қаттиқ ва тинимсиз меҳнат қилдик, спортчиларимиз учун барча шароитларни яратиб, ана шундай юксак марраларни забт этдик.
Чин дилдан интилиб, астойдил ҳаракат қилсак, қўлимиздан келар экан-ку!
Албатта, сиз, моҳир спортчилар, тажрибали мураббий ва мутахассислар илгари ҳам кўплаб нуфузли халқаро мусобақаларда юқори натижаларни қўлга киритгансиз. Ғолиблик, ғалаба туйғуси сизларга бегона эмас. Лекин Олимпиада ўйинларидаги ҳар бир ютуқ, ҳар бир юксак натижанинг ўрни, моҳияти ва аҳамияти беқиёсдир.
Чунки тўрт йилда бир марта ўтадиган бундай йирик халқаро мусобақада дунёдаги ҳар бир мамлакатнинг спорт соҳасига бераётган эътибори, миллат ва халқнинг жисмоний ва маънавий салоҳияти яққол намоён бўлади.
Бундай улкан аренада энг кучли ва моҳир атлетлар, зўрларнинг зўри иштирок этади. Уларнинг орасида ғолиб чиқиш, зафар қозониш учун йиллар давомида тинимсиз машқ қилиш, бор кучи ва маҳоратини сафарбар этиш, пўлатдай мустаҳкам ирода ва матонат кераклигини ҳаммамиз яхши биламиз.
Шу маънода, сизлар халқимизнинг чинакам қаҳрамонлари, ботир ўғил-қизлари, Ватанимиз ифтихорларисиз. Барчамиз сизлар билан ғурурланамиз!
Бўлиб ўтган Олимпиада ўйинларида юртимиз вакиллари бир қатор рекорд натижаларни қўлга киритдилар. Масалан, дзюдо бўйича бизда илгари олтин медаль бўлмаган эди. Бу сафар матонатли дзюдочи қизимиз Диёра Келдиёрова томонидан ушбу марра забт этилди.
Не-не полвон қизларни доғда қолдирган бу қаҳрамон спортчимиз ёзги Олимпия ўйинлари тарихида ўзбекистонлик аёллар ўртасида биринчи марта олтин медални қўлга киритди. Шу тариқа Диёра яна бир рекорд ўрнатди. Самарқанд вилоятининг Пастдарғом туманида оддий оилада туғилиб вояга етган бу спортчимизнинг номи дунёга достон бўлди. Мамлакатимиз ва чет эл матбуоти уни “Оламни маҳлиё айлаган Диёра” деб таърифлади.
Яна бир жасур қизимиз – Светлана Осипова эса таэквондо бўйича биринчи кумуш медални эгаллаб, мамлакатимиз аёллар спорти тарихида янги саҳифа очди.
Шу тариқа спортчи қизларимиз битта Олимпиадада илк бор 2 та медални қўлга киритиб, янги рекорд ўрнатишга эришдилар. Мана шундай матонатли, фидойи қизларимизнинг спорт оламидаги жасорати ҳар қандай юксак таҳсинга лойиқдир.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон таэквондо бўйича биринчи марта Олимпия ўйинларида 2 та медални қўлга киритди. Шу тариқа терма жамоамиз ўз тарихидаги энг яхши натижани қайд этди ва умумжамоа ҳисобида 3-ўринни эгаллади.
Айниқса, моҳир спортчи ўғлонимиз Улуғбек Рашитов Олимпия ҳаракати солномасида таэквондо бўйича энг ёш тоифада икки карра Олимпия чемпиони бўлди. Шу пайтгача дунёда фақат 4 нафар спортчи шундай юксак шарафга сазовор бўлган эди. Улуғбек эса бешинчи бўлиб, уларнинг сафидан муносиб ва мустаҳкам жой эгаллади.
У оёғидан қаттиқ жароҳат олганига қарамай, шиддатли финал жангида кучли рақибга қарши мардона жанг қилиб, ғолиб қаҳрамонга айланди.
Мана, бизнинг қандай шерюрак ўғлонларимиз бор!
Шу билан бирга, бу галги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон дзюдо бўйича ўз тарихида энг кўп медаль олганини айтиш ўринлидир.
Бокс бўйича миллий терма жамоамиз олтин медаллар сони бўйича мамлакатимиз тарихида Олимпия ўйинлари рекордини янгилади ва умумжамоа ҳисобида 1-ўринни эгаллади. Эркаклар ўртасида еттита олтин медалнинг бештасини – эътибор беринг, бештаси – ёки 71 фоизини бизнинг боксчиларимиз қўлга киритдилар.
Бу – чинакам жасорат ва баҳодирлик намунаси эмасми?!
Бу – Янги Ўзбекистон тарихининг чинакам янги саҳифалари эмасми?!
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон ифтихорлари – моҳир боксчиларимиз Баҳодир Жалолов, Ҳасанбой Дўсматов, Асадхўжа Мўйдинхўжаев, Лазизбек Муллажонов, Абдумалик Халоқовни ана шундай шонли ютуқлари билан яна бир бор қизғин табриклайман.
Эркин кураш бўйича 12 йиллик танаффусдан сўнг яна Олимпиада олтин медалини қўлга киритдик. Бу ҳам тарихий ютуқдир. Шу муносабат билан моҳир курашчи Разамбек Жамаловни ҳам самимий қутлаб, унга янги зафарлар тилаб қоламиз.
Мамлакатимиз жамоаси эришган ютуқларда кумуш медаль соҳиби – оғир атлетикачи Акбар Жўраев, бронза медаль совриндорлари – эркин курашчи Ғуломжон Абдуллаев, тажрибали дзюдочиларимиз Музаффарбек Тўрабоев, Алишер Юсуповнинг ҳам ҳиссаси катта бўлди.
Спортчиларимиз шарафига Европанинг қоқ марказида – қадимий Париж майдонида Ўзбекистон мадҳияси 8 бор янграб, мамлакатимиз байроғи 13 марта баланд кўтарилди.
Жонажон Ватанимизни бутун дунёга тараннум этган мард ва матонатли ёшларимизга шон-шарафлар бўлсин!
Бугун ҳаёт, замон кескин шиддат билан ўзгармоқда. Мавжуд қийинчиликларга қарамасдан, мамлакатимиз барча соҳаларда дадил олдинга бормоқда.
Янги Ўзбекистоннинг бугунги тараққиётига албатта мана шундай улкан ғалабалар ярашади. Шу маънода, сизлар Парижда эришган натижаларингиз билан ўз номингизни миллий спортимиз тарихига олтин ҳарфлар билан муҳрлаб қўйдингиз. Сизлар халқимиз қалбидаги миллий ғурур туйғусини ҳар томонлама юксалтирдингиз.
Энг муҳими, бундай порлоқ ғалабалар эл-юртимизни руҳлантиради, янада бирлаштиради. Улар ёшларимиз учун мардлик ва матонат, ибрат ва шон-шараф мактаби бўлиб хизмат қилади.
Ҳеч шубҳасиз, бу оламшумул ютуқларда сиз, азиз спортчиларимиз билан бирга талабчан ва фидойи устоз-мураббийлар, мутахассис ва мутасаддилар, сизларга чин дилдан омад тилаб турган бутун халқимизнинг ҳиссаси ҳам беқиёсдир.
Ҳурматли спортчи ёшлар!
Шу кунларда бутун халқимиз Мустақиллик байрамининг руҳи ва шукуҳи билан яшамоқда. Сизлар эришган ёрқин ғалабалар ана шу энг улуғ ва қадрли байрамимизга том маънода муносиб совға бўлди.
Албатта, ҳамиша кескин ва муросасиз курашлар остида ўтадиган Олимпия ўйинларида иштирок этиш ҳаммага ҳам насиб этмайди. Фақат энг шижоатли, энг иродали спортчиларгина бундай шарафга муяссар бўла олади.
Шу маънода, Олимпиада ўйинларида Ўзбекистон шарафини астойдил ҳимоя қилган, лекин озгина омади келмаган спортчиларимизни ҳам самимий табриклаймиз. Хусусан, бадиий гимнастика бўйича спортчи қизларимиз Олимпия ўйинлари тарихида биринчи марта гуруҳ беллашувларининг финал босқичига етиб бордилар. Улар дунёнинг энг кучли 8 та жамоаси орасидан жой эгаллагани ҳам ўзига хос муҳим натижа, албатта.
Шу билан бирга, мамлакатимиз тарихида биринчи марта Олимпия майдонларида тўп сурган навқирон футболчиларимиз жаҳондаги энг кучли жамоаларга қарши муносиб кураш олиб борганини таъкидлаш лозим.
Олимпиада ўйинлари кўплаб спортчиларимиз учун – гарчи улар совринли ўринларга эришмаган бўлсалар ҳам – ўзига хос катта тажриба мактаби бўлди. Ва барчамиз келгусида улардан юксак натижалар кутишга ҳақлимиз.
Франция майдонларида эришилган тарихий ютуқларда мамлакатимизда спорт ва жисмоний тарбия соҳасига, Олимпия ҳаракатини равнақ топтиришга берилаётган улкан эътибор, яратилган самарали тизим ва қулай шароитлар, спортчи ёшларимизни муносиб рағбатлантириш ҳам катта роль ўйнаганини яна бир бор қайд этмоқчиман.
Фурсатдан фойдаланиб, XXXIII ёзги Олимпия ўйинларида қатнашиб, Ватанимиз шарафини муносиб ҳимоя қилган спортчиларимизга, уларнинг устоз ва мураббийларига, Ўзбекистон спорт делегациясининг барча аъзолари ва раҳбарларига чин дилдан миннатдорлик билдираман!
Бугунги тантанамизда ғолиб спортчиларимизнинг ҳурматли ота-оналари ҳам иштирок этмоқда. Шундай паҳлавон, ватанпарвар фарзандларни эл-юртимизга тарбиялаб берган сиз, азизларга алоҳида ташаккур айтмоқчиман.
Ҳеч қачон кам бўлманглар, катта раҳмат сизларга!
Шу ўринда барчамиз гувоҳи бўлган яна бир муҳим жиҳатни айтиб ўтмоқчиман.
Спортчиларимизнинг улкан ғалабалари нафақат халқимизни, балки бутун минтақамизни руҳлантириб юборди. Бундай ютуқлар халқларимизни бирдамликка, ҳар қандай шароитда ҳам елкама-елка туришга чорлагани қалбимизни фахру ғурурга тўлдирди.
Айниқса, бокс бўйича ўзбек мураббийси Акмал Ҳасанов қирғизистонлик боксчи Мунарбек Сейитбек ўғлига ёрдам бериб, уни мусобақанинг финалигача олиб боргани минтақамиздаги дўстона муносабатнинг ёрқин намунаси бўлди.
Аҳил қўшничилик тамойилларига қурилган сиёсатимиз бугун халқларимиз юрагига кўчганини кўриш албатта қувончлидир.
Олимпиадачиларимизнинг буюк ғалабаси бутун халқимиз қатори ижод аҳлини – шоирлар ва журналистлар, санъаткор ва блогерларни ҳам руҳлантириб юборди. Сизларнинг шаънингизга атаб ўнлаб шеърлар, мақолалар ёзилди, ҳатто чет элларда ҳам қўшиқлар куйланди. Бу тарихий воқеага бағишлаб, Ёзувчилар уюшмаси томонидан “Олимп узра ҳилпирар Ўзбекистон байроғи” деб номланган янги китоб куни кеча нашрдан чиқарилди.
Бугун сизлар каби қаҳрамонларимиз жасорати тараннум этилган ушбу китобни ҳар бирингизга эсдалик совғаси сифатида тақдим этар эканмиз, ижодкорларимизга ҳам албатта раҳмат айтамиз.
Шу кунларда барчамизнинг эътиборимиз яна Францияга, у ерда бўлиб ўтаётган Паралимпия ўйинларига қаратилган.
Ана шу нуфузли халқаро мусобақаларда қизғин кураш олиб бораётган мард ва матонатли спортчиларимизни Мустақиллик байрами билан чин дилдан қутлаб, барча беллашувларда уларга улкан куч-ғайрат, ютуқ ва омадлар тилаймиз.
Уларга ҳам сизларнинг йўлингизни, бахтингизни берсин!
Албатта, Париждаги натижаларимизни чуқур таҳлил қилиб, улардан зарур хулоса ва сабоқлар чиқарган ҳолда, 2028 йили Лос-Анжелесда бўладиган навбатдаги олимпиадага тайёргарликни ҳозирдан бошлашимиз керак.
Келгуси Олимпиадада кучли ўнликка кириш бош мақсадимиз бўлади. Масалан, Париж Олимпиадасида 32 та спорт тури бўйича 329 та медаллар жамланмаси учун кураш олиб борилди. Эътибор беринг, сузиш, сувга сакраш, синхрон сузиш, сув полосида – 49 та, енгил атлетика бўйича – 48 та, байдарка ва каноэда эшкак эшиш – 30 та, велоспорт турлари бўйича – 22 та, ўқ отиш ва камондан отишда – 20 та, гимнастикада – 14 та медаллар соврин сифатида қўйилган эди.
Ушбу спорт турларининг барчаси бўйича бизда спорт федерациялари ҳам, мусобақаларга тайёргарлик кўриш учун тегишли база ҳам бор. Энг муҳими, бизда бу борада иқтидорли спортчилар ҳам етарли.
Лекин, енгил атлетикадан атиги 5 та, сув спорти турларидан бор-йўғи 4 та лицензия олганимиз, теннис, стол тенниси, бадминтон, ўқ отиш каби йўналишларда бирорта спортчимиз Олимпиадага бормагани бизни чуқур ўйлантириши керак.
Париж натижалари бўйича спортчиларимизга ҳеч кимнинг эътироз билдиришга ҳаққи йўқ. Уларнинг барчаси қўлидан келганча ҳаракат қилди ва биз улардан албатта миннатдормиз.
Асосий эътироз – спорт федерацияларига! Айниқса, чим устида хоккей, баскетбол, гандбол, регби, сув полоси каби жамоавий спорт турлари бўйича натижаларимиз биз кутгандек бўлмади. Юнон-рум кураши, от спорти, замонавий бешкураш, триатлон, қиличбозлик, эшкак эшиш, велоспорт каби спорт турлари бўйича ҳам ҳали ишга солинмаган имкониятларимиз жуда кўп.
Олдимизда тўрт йил вақт бор. Ўйлайманки, бугун фаолияти танқид қилинган спорт федерациялари раҳбарлари ўзлари учун хулоса қилиб, Лос-Анжелесда бўлиб ўтадиган Олимпиадага муносиб тайёргарлик кўрадилар.
Бунга эришиш учун ҳар бир олимпия спорт турини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратамиз. Шу мақсадда, келгуси тўрт йилда спортчиларни тайёрлаш бўйича катта дастурлар қабул қилинади.
Ҳар бир йўналишда спорт медицинаси, фармакологияси, диетологияси, психологияси ва муҳандислиги бўйича чет элдан малакали мутахассислар жалб этилади. Бу борада “Олимпия шаҳарчаси”да мусобақалар ва ўқув-машғулотларни илғор хорижий тажрибалар асосида ўтказиш бўйича алоҳида тизим яратилади.
Баҳодир Жалолов, Оксана Чусовитина мактаблари каби ихтисослашган спорт муассасалари ҳар бир ҳудудда, ҳар бир спорт йўналиши бўйича ташкил қилинади. Бундан ташқари, жойларда, айниқса, маҳаллаларда янги-янги иқтидорларни кашф қилиш, уларни манзилли селекция асосида халқаро мусобақаларга тайёрлаш бўйича ҳам алоҳида дастур жорий этилади.
Бир сўз билан айтганда, Ўзбекистон – Олимпиада ўйинларида нафақат курашчи-паҳлавонлар юрти, балки чавандоз ва югурувчилар, мерган ва қиличбозлар, гимнаст ва сузувчилар, футболчи ва теннисчилар, марафончи ва велоспортчилар мамлакати сифатида ҳам муносиб иштирок этиши керак.
Бунинг учун мамлакатимиздаги зарур спорт инфратузилмасига эга бўлган 15 та Олимпия ва паралимпияга тайёрлаш маркази, 6 та республика олий спорт маҳорати мактаби, 56 та ихтисослаштирилган спорт мактабига ана шу йўналишларда юқори маҳоратли спортчиларни тарбиялаган маҳаллий ва хорижий тренерларни бириктириш лозим.
Бош вазир Абдулла Арипов, спорт вазири Адҳам Икромов спорт федерациялари раҳбарлари билан бирга, бир ой ичида ойлик режаларни қоғозга тушириб, ҳар томонлама асосланган таклифларини киритсин.
Яна бир муҳим масала. Оммавий спортни ривожлантириш миллий олимпия ҳаракатининг ажралмас бир қисми бўлиши керак. Шу боис бир ой муддатда мамлакатимизда оммавий спортни янада ривожлантириш ҳақида таклифлар ишлаб чиқиш вазифаси топширилади.
Ишончим комил, барча чора-тадбирларни аниқ ҳисоб-китоб ва пухта тайёргарлик билан амалга оширсак, кейинги Олимпиада ўйинларида кўзлаган мақсадимизга албатта етамиз.
Куни кеча XXXIII ёзги Олимпиада ўйинларининг ғолиб ва совриндорлари, уларнинг мураббийлари ҳамда спорт делегациямиз аъзоларидан бир гуруҳини мукофотлаш ҳақида фармонга имзо чекдим.
Барчангизни Париж Олимпиадасида эришган улкан натижаларингиз ва юксак давлат мукофотлари билан яна бир бор чин қалбимдан табриклайман.
Сизларга сиҳат-саломатлик, оилавий бахт, келгуси фаолиятингизда янада улкан зафарлар тилайман.
Спорт оламида доимо янги-янги ютуқларга эришиб, халқимизни хурсанд қилишдан ҳеч қачон чарчаманг, толманг!

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече с представителями спортивной делегации Узбекистана, принимавшей участие в XXXIII летних Олимпийских играх в Париже
Дорогие спортсмены, мои сыновья и дочери!
Еще раз искренне, от всего сердца поздравляю вас с достойным участием и исторической победой на XXXIII летних Олимпийских играх в столице Франции Париже.
Этот представительный спортивный форум с участием около 11 тысяч самых именитых спортсменов из более чем 200 государств мира стал для нас богатым на рекорды и беспрецедентные достижения.
Прежде всего надо отметить, что Узбекистан впервые участвовал в Олимпиаде в таком расширенном составе – 90 спортсменов в 19 видах спорта. Особо подчеркну, что наши спортсмены впервые выступили на Олимпийских играх в таких видах спорта, как женская борьба, стрельба из лука, прыжки в воду, футбол.
Как отмечается в авторитетном издании «Financial Times», олимпийские медали и достижения страны в области спорта свидетельствуют об уровне общего развития государства и человеческого развития.
Действительно, проявив большое мужество и стойкость в очень напряженной борьбе, вы завоевали 8 золотых, 2 серебряные, 3 бронзовые медали, и это яркое свидетельство высокого потенциала нашей страны.
Эта историческая победа еще раз показала, на какие великие свершения способна молодежь Нового Узбекистана. Наша страна среди государств-участников заняла 13-е место в общекомандном зачете, 4-е место – в Азии и 1-е место среди тюркских, исламских стран и в Содружестве Независимых Государств. Эти небывалые в истории Узбекистана результаты очень обрадовали всех нас.
Если помните, после токийской Олимпиады мы установили для себя высокую планку, что в следующий раз обязательно войдем в пятнадцать сильнейших команд мира. Тем самым мы не только выразили свои желания и надежды, более того, мы в первую очередь изменили свое отношение к данному вопросу, в течение трех лет серьезно и неустанно трудились, создали для наших спортсменов все условия и в итоге достигли поставленных высоких рубежей.
Мы проявили упорство, стремление, приложили все силы и смогли этого добиться, значит – это нам по плечу!
Конечно, все вы – талантливые спортсмены, опытные тренеры и специалисты – и раньше достигали весомых результатов на многих престижных международных соревнованиях. Вам знакомо чувство победы, умение побеждать. Однако невозможно переоценить значение каждого достижения, каждого высокого показателя на Олимпийских играх. Ведь на столь крупных международных соревнованиях, проходящих раз в четыре года, особенно ярко проявляется, какое внимание в каждой стране уделяется спорту, развитию физического и духовного потенциала нации.
На этой выдающейся арене выступают сильнейшие и самые талантливые спортсмены, лучшие из лучших. Все мы хорошо знаем: чтобы стать среди них победителями, подняться на высшую ступень пьедестала, необходимы многолетние непрерывные тренировки, мобилизация всех сил, мастерство, стальная выдержка и воля.
В этом смысле вы являетесь настоящими героями, отважными сыновьями и дочерьми нашего народа, гордостью нашей Родины. Мы все гордимся вами.
На прошедших Олимпийских играх представители нашей страны установили целый ряд рекордов.
Например, прежде у нас не было золотой медали по дзюдо. Отважная дзюдоистка Диёра Келдиёрова покорила этот рубеж. Она поборола самых амбициозных соперниц и стала первой в истории летних Олимпийских игр женщиной из Узбекистана, завоевавшей золотую медаль. Таким образом она установила еще один рекорд. Имя нашей спортсменки, родившейся и выросшей в простой семье в Пастдаргомском районе Самаркандской области, прославилось на всю планету. Отечественная и зарубежная пресса писала о ней как о «Диёре, очаровавшей мир».
Наши спортсменки впервые завоевали 2 медали на одной Олимпиаде и установили новый рекорд. Спортивный дух и сила воли этих целеустремленных, самоотверженных девушек заслуживают самого высокого признания.
Следует отметить, что Узбекистан впервые завоевал на Олимпийских играх 2 медали по таэквондо. Наша сборная команда зафиксировала наилучший результат в своей истории и заняла 3-е место в общекомандном зачете.
Особенно примечательно, что наш талантливый спортсмен Улугбек Рашитов стал самым молодым двукратным Олимпийским чемпионом по таэквондо в истории Олимпийского движения. До настоящего времени в мире только 4 спортсмена добились такого результата. Став пятым, Улугбек занял среди них достойное место. Несмотря на серьезную травму ноги, в стремительном финальном поединке он мужественно противостоял сильному сопернику и стал героем-победителем.
Вот какие у нас бесстрашные сыновья, в груди которых бьется «львиное» сердце!
Кроме того, нужно отметить, что на нынешних Олимпийских играх Узбекистан удостоился наибольшего в своей истории количества медалей по дзюдо.
Национальная сборная по боксу обновила рекорд страны по количеству золотых олимпийских медалей и в общекомандном зачете заняла 1-е место. В состязаниях среди мужчин из семи золотых медалей пять, обратите внимание, пять, или 71 процент, завоевали наши боксеры.
Не это ли пример настоящего мужества и силы!
Не это ли – новые страницы истории Нового Узбекистана!
Пользуясь случаем, еще раз горячо поздравляю наших талантливых боксеров, являющихся гордостью Узбекистана, – Баходира Жалолова, Хасанбоя Дусматова, Асадхужу Муйдинхужаева, Лазизбека Муллажонова, Абдумалика Халокова с такими славными победами.
Спустя 12 лет мы снова завоевали золотую олимпийскую медаль по вольной борьбе, что также стало историческим успехом. Искренне поздравляем талантливого борца Разамбека Жамалова, желаем ему новых побед.
В успехе нашей сборной есть также большой вклад серебряного призера – тяжелоатлета Акбара Жураева, обладателей бронзовых медалей – борца в вольном стиле Гуломжона Абдуллаева, опытных дзюдоистов Музаффарбека Турабоева и Алишера Юсупова.
В честь наших спортсменов в самом центре Европы, на древней площади Парижа 8 раз прозвучал гимн Узбекистана, флаг нашей страны 13 раз высоко поднимался над ареной.
Честь и хвала нашей отважной молодежи, прославившей Родину на весь мир!
Сегодня жизнь стремительно меняется. Несмотря на имеющиеся трудности, наша страна уверенно идет вперед по всем направлениям.
Такие выдающиеся победы, несомненно, достойны нынешнего развития Нового Узбекистана. Высокими достижениями в Париже вы золотыми буквами вписали свои имена в историю национального спорта. Вы приумножили национальную гордость в сердце каждого из нас. Самое важное, такие яркие победы воодушевляют и еще крепче сплачивают наш народ, становятся для молодежи школой мотивации и мужества.
Несомненно, в этих беспрецедентных достижениях, дорогие спортсмены, неоценим вклад требовательных и самоотверженных тренеров и наставников, специалистов и ответственных руководителей, всего нашего народа, который искренне желал вам успеха.
Уважаемые молодые спортсмены!
В эти дни весь наш народ живет в атмосфере предстоящего праздника Независимости. Ваши славные победы, несомненно, стали достойным подарком к этому самому великому, самому дорогому для всех нас празднику.
Конечно, не каждому выпадает счастье участвовать в Олимпийских играх, которые всегда проходят в духе решительной и бескомпромиссной борьбы. Этого удостаиваются только самые сильные спортсмены с непоколебимой волей.
Мы также искренне поздравляем тех спортсменов Узбекистана, участвовавших в Олимпийских играх, которым немного не хватило удачи. Так, наши спортсменки по художественной гимнастике впервые в истории Олимпийских игр дошли в групповых состязаниях до финального этапа. Они вошли в восьмерку сильнейших команд мира, что, конечно, тоже является важным результатом.
Следует отметить, что впервые в истории страны наши юные футболисты достойно выступили на Олимпиаде против сильнейших команд мира.
Для многих наших спортсменов, хоть и не занявших призовых мест, Олимпийские игры стали своеобразной школой большого опыта, и все мы вправе в будущем ждать от них высоких результатов.
Хочу еще раз подчеркнуть, что в успешных выступлениях на спортивных аренах Франции также большое значение имели огромное внимание, уделяемое в нашей стране развитию сферы спорта и физического воспитания, Олимпийского движения, созданные соответствующие эффективная система и благоприятные условия, достойное стимулирование молодых спортсменов.
От всей души выражаю благодарность нашим участникам XXXIII летних Олимпийских игр, достойно защищавшим честь Родины, их тренерам и наставникам, всем членам и руководителям спортивной делегации Узбекистана.
В нашей сегодняшней встрече также принимают участие уважаемые родители спортсменов-победителей. Хочу выразить вам особую признательность за то, что вырастили и воспитали таких настоящих патриотов. Большое вам спасибо.
Хотел бы сказать еще обо одном важном моменте.
Большие победы спортсменов Узбекистана вдохновили не только наш народ, но и жителей всего региона. Сердца граждан страны переполняла гордость за то, что благодаря таким достижениям народы Центральной Азии начинают ощущать себя единым целым, стоять плечом к плечу в любых обстоятельствах.
Все мы стали свидетелями того, как узбекский тренер по боксу Акмаль Хасанов помог кыргызскому боксеру Мунарбеку Сейитбек улы и вывел его в финал соревнований, что стало ярким примером отношений дружбы в нашем регионе.
Конечно, отрадно видеть, что политика Узбекистана, строящаяся на принципах добрососедства и региональной идентичности, сегодня проникла в сердца наших народов.
Выдающаяся победа олимпийцев Узбекистана вдохновила миллионы соотечественников, в том числе творческую интеллигенцию – поэтов и журналистов, артистов и блогеров. В вашу честь написаны десятки стихов, статей, звучат песни, даже за рубежом.
По случаю этого замечательного события Союзом писателей на днях была издана новая книга под названием «Олимп узра ҳилпирар Ўзбекистон байроғи» («Над Олимпиадой реет флаг Узбекистана»).
Сегодня мы вручаем каждому из вас в качестве памятного подарка эту книгу, рассказывающую о стойкости таких, как вы, героев, и, конечно, выражаем благодарность ее создателям.
В эти дни наши взгляды снова обращены к Франции, проходящим там Паралимпийским играм.
Мы искренне поздравляем с праздником Независимости наших мужественных и стойких спортсменов, ведущих напряженную борьбу на этих престижных международных состязаниях, и желаем им неиссякаемой энергии и успехов.
Пусть им, как и вам, удастся стать олимпийцами-победителями!
Глубоко проанализировав парижские результаты и сделав необходимые выводы, мы, конечно, должны уже сейчас начать подготовку к очередной Олимпиаде – в 2028 году в Лос-Анджелесе.
Следующая наша главная цель – войти в десятку сильнейших на предстоящей Олимпиаде.
Например, на парижской Олимпиаде разыгрывалось 329 комплектов медалей по 32 видам спорта. Обратите внимание, в плавании, по прыжкам в воду, в синхронном плавании, водном поло – 49, легкой атлетике – 48, гребле на байдарке и каноэ – 30, велоспорте – 22, в стрельбе и стрельбе из лука – 20, гимнастике – 14 медалей.
По всем этим видам спорта у нас есть спортивные федерации и соответствующая база для подготовки к соревнованиям. Что самое важное, у нас также достаточно талантливых спортсменов в этих направлениях.
Однако то, что по легкой атлетике мы получили лишь 5 лицензий, по водным видам спорта – всего 4 и в соревнованиях по таким видам спорта, как теннис, настольный теннис, бадминтон, стрельба, наши спортсмены вообще не участвовали, должно заставить нас серьезно задуматься.
Никто не вправе упрекать наших спортсменов по поводу итогов парижской Олимпиады. Каждый старался изо всех сил, и мы, безусловно, благодарны им.
Основная претензия – к спортивным федерациям. Прежде всего, не было ожидаемых результатов в таких командных видах спорта, как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло. Пока не задействованы имеющиеся возможности в греко-римской борьбе, конном спорте, современном пятиборье, триатлоне, фехтовании, гребле, велоспорте.
У нас впереди еще четыре года. Думаю, руководители спортивных федераций, в адрес которых сегодня были высказаны критические замечания, сделают для себя соответствующие выводы и проведут достойную подготовку к предстоящей Олимпиаде в Лос-Анджелесе.
Мы уделим внимание развитию каждого олимпийского вида спорта. С этой целью будут приняты отдельные программы по подготовке спортсменов в следующие четыре года. По каждому направлению будут привлечены квалифицированные специалисты из-за рубежа по спортивной медицине, фармакологии, диетологии, психологии и инженерии. На основе передового зарубежного опыта будет создана особая система соревнований и тренировок в «Олимпийском городке».
В каждом регионе по каждому спортивному направлению будут созданы такие специализированные спортивные учреждения, как школы Баходира Жалолова, Оксаны Чусовитиной. Кроме того, на местах будет внедрена специальная программа по выявлению новых талантов в махаллях, их подготовке к международным соревнованиям на основе адресной селекции.
Одним словом, Узбекистан должен быть достойно представлен на Олимпийских играх как страна не только борцов-богатырей, но также наездников и бегунов, стрелков и фехтовальщиков, гимнастов и пловцов, футболистов и теннисистов, марафонцев и велогонщиков.
Для этого в республике имеется необходимая спортивная инфраструктура. Следует закрепить отечественных и зарубежных тренеров, подготовивших высококвалифицированных спортсменов по этим направлениям, за 15 центрами олимпийской и паралимпийской подготовки, 6 республиканскими школами высшего спортивного мастерства, 56 специализированными спортивными школами.
Премьер-министру А.Арипову, министру спорта А.Икрамову вместе с руководителями спортивных федераций – в течение месяца внести ежемесячные планы и комплексные предложения.
Еще один важный вопрос. Развитие массового спорта должно стать неотъемлемой частью национального Олимпийского движения. Поэтому поручается в течение месяца разработать предложения по дальнейшему развитию массового спорта в стране.
Убежден: если мы реализуем все необходимые меры, четко их наметив и тщательно подготовившись, то на следующих Олимпийских играх обязательно достигнем поставленной цели.
На днях я подписал Указ о награждении группы победителей и призеров XXXIII летних Олимпийских игр, тренеров и членов спортивной делегации нашей страны.
Еще раз от всего сердца поздравляю вас с выдающимися результатами, которые вы показали на парижской Олимпиаде, и высокими государственными наградами.