“Шарқ тароналари” жаҳон тароналари фестивалига айланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 август куни “Шарқ тароналари” ўн учинчи халқаро мусиқа фестивалининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари нутқининг аввалида меҳмонларни кўришдан мамнунлигини билдириб, уларга халқимизнинг саломи ва эзгу тилакларини етказди. “Шарқ тароналари” фестивали, моҳият эътиборига кўра, бугунги кунда “жаҳон тароналари” анжуманига айланганини таъкидлади.
– Ўтган давр мобайнида Самарқанднинг юлдузли осмони остида қанчадан-қанча сеҳрли наволар, ҳаётбахш оҳанглар янгради. Кўҳна Шарқ бағрида туғилган мусиқий қадриятлар анжуманимиз туфайли халқаро миқёсда кенг эътибор ва эътироф қозонди. Фестиваль ўнлаб маҳоратли хонанда ва созандаларни, истеъдодли ёшларни кашф этди, уларнинг парвозига қанот, ижодига куч ва илҳом бағишлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда бундай анжуманлар кўпайди. Мақом, бахшичилик, фольклор ва рақс санъати, ҳунармандчилик фестиваллари каби халқаро маданий тадбирлар мунтазам ўтказиб келинмоқда. Булар Ўзбекистоннинг жаҳон аҳлини тинчлик-тотувликка, қардошлик ва аҳилликка чақирадиган эзгу даъвати экани қайд этилди.
– Нотинч ва таҳликали замонда азалий қадриятларни, одамийлик қиёфасини сақлаб қолиш тобора мушкул бўлиб бормоқда. Мана шундай мураккаб вазиятда илоҳий сарчашмалардан қувват олиб, вақт ва макон чегаралари оша гуманистик идеалларни тараннум этадиган асл санъат, мусиқа ва адабиёт халоскор куч бўлиб майдонга чиқиши зарур, – деди Ўзбекистон Президенти.
Давлатимиз раҳбари халқлар ўртасида дўстлик ва аҳилликни мустаҳкамлаш, мусиқий меросни ўрганиш ва келгуси авлодларга етказиш масалаларига эътибор қаратди. Шу нуқтаи назардан, “Шарқ тароналари” фестивали тарихи ва мусиқа маданиятига доир маълумотларни ўзида мужассам этадиган алоҳида энциклопедия ва унинг виртуал шаклини яратиш, анжуманнинг халқаро “Дўстлар клуби”ни ташкил этиш ташаббуси илгари сурилди. Фестивалнинг ғолиб ва совриндорлари иштирокида дунё мамлакатларининг нуфузли саҳналарида концерт дастурларини ўтказиш таклифи билдирилди.
Маросимда ЮНЕСКО, ТУРКСОЙ, Туркий маданият ва мерос фонди, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги ва бошқа ташкилотлардан фахрий меҳмонлар иштирок этди. Умуман, бу йилги фестивалда 80 га яқин давлатдан 400 нафардан зиёд санъаткор  ва олимлар қатнашмоқда.
Фестиваль доирасида “Шарқ халқлари мусиқа маданияти: глобаллашув жараёнларида ижодий уйғунлашув тамойиллари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция ҳам бўлиб ўтади.

«Шарк тароналари» стал фестивалем мелодий со всего мира
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 августа принял участие в торжественной церемонии открытия тринадцатого Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари».
В начале своего выступления глава нашего государства поприветствовал гостей, выразил им наилучшие пожелания от имени нашего народа. Отметил, что сегодня фестиваль «Шарк тароналари» по своей сути и значению стал фестивалем мелодий мира.
— Сколько завораживающих, прекрасных мелодий прозвучало за прошедшее время под звездным небом Самарканда! Благодаря нашему форуму сформировавшиеся на древнем Востоке музыкальные ценности завоевали широкое международное признание. Фестиваль открыл имена десятков талантливых певцов и музыкантов, одаренных молодых людей, подарил им крылья для полета, придал их творчеству силу и вдохновение, — сказал Шавкат Мирзиёев.
В последние годы в нашей стране увеличилось количество подобных мероприятий. Регулярно проводятся международные фестивали искусства макома, бахши, ремесленничества, фольклорный и танцевальный фестивали «Буюк ипак йули» и «Лязги», Ташкентский международный кинофестиваль. Они стали своего рода обращенным к человечеству благородным призывом Узбекистана к миру и согласию, дружбе и сплоченности.
— В нынешнее тревожное время все сложнее сохранять исконные и гуманистические ценности. В такой непростой ситуации истинное искусство, музыка и литература, берущие начало от священных истоков, воспевающие идеалы гуманизма, должны выйти на арену жизнеутверждающей силой, несущей людям мир и добро, преодолевая границы времени и пространства, — сказал Президент Узбекистана.
Глава нашего государства обратил внимание на вопросы укрепления дружбы и согласия между народами, изучения музыкального наследия и передачи его будущим поколениям. В этом контексте предложено создать отдельную энциклопедию и ее виртуальную версию – многофункциональную информационную платформу, отображающие историю и традиции фестиваля «Шарк тароналари», содержащие обширные сведения о богатой и разнообразной музыкальной культуре Востока, а также организовать международный Клуб друзей фестиваля. Выдвинута инициатива о проведении концертных программ с участием победителей и призеров фестиваля на престижных сценах стран мира.
В церемонии приняли участие почетные гости из ЮНЕСКО, ТЮРКСОЙ, Фонда тюркской культуры и наследия, Содружества Независимых Государств и других организаций. В целом в этом году в фестивале принимают участие более 400 артистов и ученых почти из 80 стран.
В рамках фестиваля состоится международная научно-практическая конференция на тему «Музыкальная культура народов Востока: принципы творческой интеграции в процессах глобализации».